HDR
Skutečné HDR

Monitor ColorEdge PROMINENCE CG3145 s jasem 1000 cd/m2 dosahuje parametrů potřebných pro reprodukci obrazových dat HDR. Panel True Black s kontrastním poměrem 1 000 000:1 na bázi dvou na sobě umístěných LCD-panelů (Double Layer) zaručuje podání tmavých odstínů s náležitou hloubkou. Monitor ColorEdge PROMINENCE CG3145 je schválený jako Dolby Vision Mastering Monitor a nabízí dvojici křivek gama HDR – hybridní logaritmickou a PQ. Přitom se obejde bez automatického omezování jasu (ABL). Tímto způsobem je obraz reprodukován se správným jasem a barevností – tak, jak je pro věrný zážitek z HDR nezbytné. 

Více informací o EIZO HDR technologii.


Rozlišení DCI 4K

Monitor ColorEdge PROMINENCE CG3145 se vyznačuje rozlišením DCI 4K (4096 × 2160) odpovídajícím čtyřnásobku hustoty pixelů panelu Full HD (1920 × 1080). Proto je tento referenční monitor HDR dokonalým nástrojem pro postprodukci.

DCI-4K
»Opravdu nás ohromilo, jakou dynamiku EIZO dokázalo vtělit do monitoru CG3145.«

Marc Versteeg, správce düsseldorfské společnosti Pirates´N Paradise

K článku
CG3145 Wide Gamut
Wide Gamut

Široký barevný rozsah pokrývá oba nejrozšířenější barevné prostory používané v postprodukci: DCI P3 z 99 % a Rec.2020 z 80 %. Barvy se zobrazují spolehlivě podle požadavků tohoto odvětví.


Desetibitová barevná hloubka

Díky desetibitové barevné hloubce a 24bitovým tabulkám LUT vám monitor ColorEdge PROMINENCE CG3145 může nabídnout více než miliardu barev najednou. Odstupňování barev je jemnější a rozdíly mezi sousedními barvami (delta-E) jsou menší. 


Přesné podání barev díky trojrozměrné tabulce LUT s vysokým rozlišením

Trojrozměrná tabulka LUT zajišťuje vůbec nejpřesnější přiřazování odstínů a maximálně přesnou reprodukci barev, která je zřetelně patrná i na šedém klínu. U jednotlivých LCD panelů se vzájemně odlišují poměry mezi jasem a mísením (sčítáním) červené, zelené a modré barvy pro daný obrazový signál. To je možné určit a upravovat pouze s pomocí speciálních měřicích přístrojů. Při výrobě proto EIZO nastavuje tónové křivky a barvy u každého monitoru řady CG zvlášť. Tím je v celém rozsahu šedi dosažena stálá barevná teplota. Účinek: Barevné podání je tak u každého monitoru CG3145 naprosto shodné, přesné a spolehlivé.

Fotografie: Trojrozměrná tabulka LUT
Trojrozměrná tabulka LUT má své přednosti i při práci s filmem (standard DCI): Pomocí softwarového nástroje ColorNavigator, který je standardní součástí monitoru, můžete emulovat barvy filmového materiálu. Monitor také umožňuje pracovat přímo v souřadném prostoru XYZ (tak jako digitální projektory). Uvidíte tak předem, jak bude obraz vypadat při promítání na filmovém plátně. Trojrozměrná tabulka LUT dále vylepšuje aditivní skládání barev monitoru (skládání červené, zelené a modré). To je klíčový činitel správného zobrazování neutrálních odstínů šedé.

ColorNavigator NX
Správa barev

Monitor ColorEdge PROMINENCE CG3145 je kompatibilní se softwarem EIZO ColorNavigator NX pro správu zobrazení. Software ColorNavigator NX poskytuje funkce pro správu zobrazení a pro asset-management monitorů ColorEdge na straně klienta. Tímto programem můžete přiřadit jednotlivým projektům vlastní hodnoty jasu, bílého bodu, gamy či dalších parametrů nezávisle na přednastaveném barevném režimu. Tyto kalibrační údaje se ukládají přímo do monitoru.

Software ColorNavigator NX poskytuje funkce pro správu zobrazení a pro asset-management monitorů ColorEdge.

Další informace o programu ColorNavigator NX


Konstantní homogenita obrazu na celé obrazovce

Obvod DUE (Digital Uniformity Equalizer) zaručuje minimální odchylky jasu a barevnosti jednotlivých obrazových bodů na celé ploše obrazové plochy monitoru. Účinek: Barevné odstíny každého bodu obrazovky jsou identické bez odchylek jasu, k nimž dochází u běžných LCD monitorů. Funkce DUE dále kompenzuje projevy kolísání okolní teploty na teplotu barev a jas. Užíváte si tak trvale homogenní rozložení jasu a dokonalou jednotnost barev. To oceníte zejména při zpracování snímků.


Stabilní jas bez barevných odchylek

Vše podstatné pro přesné zpracování obrazových informací: konstantní jas a teplota barev. Patentovaná elektronika kompenzuje kolísání jasu vznikající v důsledku delšího provozu nebo zvýšených okolních a provozních teplot. Pomocí integrovaného teploměru se provádí kompenzace a automatická minimalizace barevných odchylek, k nimž dochází v důsledku kolísání okolní teploty. Podání barev zůstává v průběhu dlouhé pracovní doby naprosto konstantní. A to již od začátku: Zahřívací fáze, po jejímž uplynutí je dosaženo úplné stabilizace jasu, barev a tonální hodnoty, trvá pouze sedm minut. To je čtvrtina běžné doby.

Foto: EIZO Helligkeitsstabilisierung

Rozhraní a kompatibilní videoformáty

Přenosové HDR-křivky HLG a PQ monitoru ColorEdge PROMINENCE CG3145 vyhovují standardům platným pro profesionální postprodukci HDR. Přístroj si poradí s nejrůznějšími formáty, mimo jiné s desetibitovým 4:2:2 při 50/60p přes HDMI nebo až s desetibitovým 4:4:4 při 50/60p přes DisplayPort při rozlišení 4K DCI (4096x2160).   


Pro filmovou produkci Profil 3D LUT

ColorNavigator NX dokáže zpracovat i údaje pro 3D LUT z filmového color gradingu a poskytnout tak data pro emulaci na monitoru. Tato emulace filmu je k dispozici až u pěti barevných režimů monitoru a hodí se k napodobení barevného podání filmů.


Rychlá obsluha

"Obsluha je snadná a přehledná. Funkce Button Guide, která zvyšuje přehlednost obslužných prvků zobrazujících se na obrazovce, vám v ovládacím poli okamžitě ukáže příslušnou funkci tlačítka. Díky osvětleným tlačítkům lze monitor obsluhovat i potmě. To vám pomůže zejména na tmavších postprodukčních pracovištích.

Dvěma funkčním tlačítkům můžete přiřadit často používané příkazy nebo volby nastavení. Pokud například přiřadíte tlačítku určitý barevný prostor, můžete pouhým stisknutím rychle a jednoduše přepínat mezi dvěma barevnými prostory. Celkem si můžete vybrat z deseti takových rychlých voleb."

Button Guide

Foto: Factory Adjustment
Přesná reprodukce barev – již z výroby

U technologie LCD se reprodukce obrazu liší panel od panelu. Proto je každý jednotlivý monitor ColorEdge přímo v továrně přesně proměřen a dokonale nastaven. Přitom se proměří velké množství bodů na křivkách gama v červeném, zeleném i modrém kanálu a podle potřeby se provede korekce. Tato jedinečná tovární kalibrace EIZO umožňuje uživatelům začít používat monitor s přednastavenými barevnými prostory ihned po vybalení. Tovární kalibrace nadto dovoluje podstatně rychlejší opakované kalibrace prováděné uživatelem prostřednictvím programu ColorNavigator.


Předvolby barevných prostorů

Předvolby standardních barevných prostorů Rec. 2020, Rec. 709, DCI, PQ-Rec. 2100, PQ-Rec. 709, PQ-DCI, HLG-Rec. 2100 jsou předinstalované a lze mezi nimi rychle přepínat stisknutím tlačítka přímo na monitoru.


Foto: Safe Area Marker
Bezpečně v zorném poli díky obdélníku Safe Area Marker

Ideální pro titulky a kritické snímky: Díky obdélníku Safe Area Marker víte, která oblast obrazovky se bude zobrazovat na jiném výstupním zařízení. Okamžitě tak vidíte, zda jsou titulky, texty či jiné důležité prvky obrazu v zobrazované oblasti. Barvu obdélníku můžete změnit tak, aby byl zřetelný v každém obrazu.


Aspect Marker

Díky funkci Aspect Marker lze zobrazovat výřezy z filmových materiálů DCI 4K (4096 × 2160 bodů) nebo 2K (2048 × 1080 bodů), jež se při reprodukci na různých zařízeních s odlišným poměrem stran mohou zobrazovat odlišně.


4K-Zoom

Prostřednictvím nabídky přímo na monitoru si lze jednoduše a rychle zvětšit různé oblasti obrazu a posoudit tak jejich detaily a ostrost.

4K Zoom

Luminance Warning

Funkce Luminance Warning umožňuje vyznačit oblasti, jejichž jas v režimu PQ překročí určitou mez (300, 500, 1000 nebo 4000 cd/m²). Tyto oblasti se vyznačí volitelně žlutou nebo purpurovou barvou.

EIZO CG3145 Luminance Warning

Gamut Warning

Výstraha barevného rozsahu funguje ve dvou režimech: Obrazový obsah Rec. 2020, který nelze zobrazit v barevném prostoru Rec. 709, se zobrazí v odstínech šedi. Alternativně se v režimu Rec. 709 Clipping Modus může simulovat, jak by se materiál Rec. 2020 zobrazil na přístrojích HDTV.

Gamut Warning

Pro oči: práce bez blikání

K šetření vašeho zraku společnost EIZO vyvinula hybridní technologii řízení podsvícení displeje. Tato technologie spojuje přednosti jinak běžné pulzně šířkové (PWM) a stejnosměrné (DC) regulace. Řízení PWM používá mnohem vyšší frekvence než standardní metody PWM. Výsledek: obraz bez jakéhokoli náznaku chvění. Chvění je zcela odstraněno, aniž by došlo ke snížení kvality obrazu či stability barev.


Foto: Lichtschutzhaube
Stínítko ochraňující před oslněním

Stínítko snižuje výskyt optických odrazů a jas obrazovky, a šetří tak váš zrak. Lze je snadno nasazovat a zmenšuje přístup světla shora a ze stran.


EIZO poskytuje pětiletou záruku (opravy v servisním středisku). Toto nám umožňuje pokročilý proces výroby, který je založen na jednoduchém a úspěšném principu: promyšlené a pokrokové technologie monitorů, k jejichž výrobě se používají výlučně materiály nejvyšší kvality. Záruka se po dobu 10000 provozních hodin vztahuje i na samotný panel LCD.

Záruční podmínky

Na monitor je poskytována záruka barev a jasu po dobu 10 000 hodin provozu při maximálním jasu 800 cd/m2 a barevné teplotě 6500 K.

Záruční podmínky

Další informace o HDR

Snadno srozumitelné vysvětlení HDR – od základů až po nejnovější trendy.

Informace na téma HDR

Jaký je rozdíl mezi fotografiemi v HDR a videem v HDR? A co budete potřebovat k vychutnání materiálů v HDR?

Přehled, jak se HDR projeví od televize až po iPhone

Monitor ColorEdge PROMINENCE CG3145 vybavený technologií EIZO HDR překonává nedostatky ostatních monitorů HDR. 

Přečtěte si více o technologii HDR monitoru CG3145

Často kladené dotazy
Doporučené rozlišení se nezobrazuje, čím to může být?

Může se např. jednat o problém spojený s ovladačem grafické karty. Nainstalujte prosím nejnovější ovladač pro svou grafickou kartu a restartujte počítač i monitor.
Starší grafické karty nemusejí být schopny zobrazit toto rozlišení; v takovém případě budete potřebovat novou grafickou kartu s odpovídajícím výstupem.

U LCD obrazovek může dojít k výskytu vadných pixelů. Jak se EIZO staví k tomuto tématu?

Obrazovky se skládají z milionů obrazových prvků o ploše menší než setina čtverečního milimetru. Tyto prvky mohou vykazovat závady, které se projeví trvalým svícením nebo zhasnutím. Jejich viditelnost závisí především na okolní ploše. Svíticí body jsou např. ve světlém okolí téměř neznatelné. Každá obrazovka LCD je z hlediska výskytu vadných pixelů jiná.
Abychom mohli jasně odpovědět na otázku, jaký počet vadných pixelů považuje společnost EIZO za nepřípustný, jsou obrazovky značky EIZO testovány dle uznávaných mezinárodních norem. V průměru ze všech přístrojů se těchto přípustných tolerancí ani zdaleka nedosahuje. LCD panely, které tyto požadavky nesplňují, EIZO na trh neuvádí. V závislosti na modelu jsou monitory značky EIZO zárukou nulového výskytu vadných pixelů pro trvale svíticí subpixely (obrazové prvky dle ISO 9241-307). Doba trvání: šest měsíců od data prodeje.

K čemu slouží rozbočovač USB?

Spolu s počítačem kompatibilním s technologií USB funguje monitor jako rozbočovač, k němuž lze pomocí USB připojit další periferie.

Čím mám čistit plochu svého LCD monitoru značky EIZO?

Má-li monitor trvale vypadat jako nový a chcete-li prodloužit jeho životnost, doporučujeme jeho pravidelné čištění. Rám a plochu LCD panelu čistěte dle následujícího postupu:

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Nikdy nepoužívejte ředidla, benzol, alkohol (etanol, metanol nebo izopropylalkohol), abrazivní prostředky nebo jiné silné roztoky, které by mohly poškodit povrch rámu nebo LCD panelu.

Rám
Odstraňte skvrny jemným hadříkem navlhčeným ve slabém čisticím prostředku. Nikdy nestříkejte vosk nebo čisticí prostředky přímo na rám. (Podrobné informace najdete v uživatelské příručce.)

LCD displej
Plochu obrazovky lze v případě potřeby očistit jemným hadříkem (např. bavlna nebo utěrka na brýle). Obtížně odstranitelné skvrny pomůže zpravidla překonat mírné navlhčení hadříku vodou, které zvýší čisticí účinek.

Co znamená „gama“?

Podání barevného tónu závisí na změně intenzity vstupního signálu. Tento vztah se obecně označuje jako koeficient gama. U reprodukce obrazu způsobují nižší hodnoty gama bělavější obraz, zatímco vyšší hodnoty gama dělá obraz kontrastnějším.