High Dynamic Range

Referenční technologie HDR

Referenční monitor ColorEdge PROMINENCE CG3146 přináší profesionálům v televizním a filmovém odvětví spolehlivě věrnou reprodukci obrazových dat. Každý jednotlivý monitor podstupuje v japonských továrnách EIZO detailní kalibraci a proto nabízí přesnou reprodukci obrazu dokonale vhodnou pro postprodukční činnosti. Tato tovární kalibrace zahrnuje obvyklé normy SDR a HDR. Mezi nabízenými zkalibrovanými referenčními režimy nalezneme BT.2020, BT.709, DCI-P3, PQ_BT.2100, PQ_DCI-P3 a HLG_BT.2100. Model ColorEdge PROMINENCE CG3146 značky EIZO zobrazuje skutečné HDR v referenční kvalitě, a to bez automatického omezování či lokálního tlumení jasu, čímž je zajištěno, že každý pixel zobrazuje správnou barvu a jas.

Křivky gama

ColorEdge PROMINENCE CG3146 je kompatibilní s oběma křivkami gama pro video v HDR – s křivkou HLG (Hybrid Log-Gamma) i s křivkou PQ (Perceptual Quantization). Obě jsou přesně zkalibrovány na úrovni referenční třídy 1. Křivka HLG je kompatibilní s obrazovkami SDR a hodí se například pro živé televizní přenosy. Křivka PQ se více blíží lidskému vnímání barev a jasu a často se používá u filmů, streamování a dalších videomateriálů. Obě křivky jsou standardizovány Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) jako norma ITU-R BT.2100. Křivka PQ je známa jako norma ST-2084 Sdružení filmových a televizních pracovníků (SMPTE).

Editace a mastering videa

Vysoký jas a mimořádný kontrast

Monitor ColorEdge PROMINENCE CG3146 dosahuje jasu 1000 cd/m2 nezbytného pro reprodukci obrazových dat HDR. S typickým kontrastním poměrem 1000000:1 zobrazuje tmavé odstíny s náležitou hloubkou. Všechny hodnoty jasových křivek HDR-HLG a HDR-PQ se na monitoru zobrazují spolehlivě na úrovni referenční třídy 1.

Rozlišení DCI 4K

Monitor ColorEdge PROMINENCE CG3146 je kompatibilní s rozlišením DCI 4K (4096 × 2160). To z něj činí ideální nástroj pro tvorbu, editaci a referenční práce na počítačové grafice ve 2D a 3D, práce na vizuálních efektech, skládání a color grading.

Kompatibilní formáty videa

Monitor je kompatibilní s nejrůznějšími videoformáty, např. s desetibitovým signálem HDMI 4:2:2 při 50/60p. Signál DisplayPort zpracovává až do deseti bitů 4:4:4 při 50/60p. Rozhraní a kompatibilní videoformáty

Rozhraní SDI

ColorEdge PROMINENCE CG3146 je vybaven rozhraními Single-Link 12G/6G/3G/HD-SD a Dual- nebo Quad-Link 3G/HD-SDI, jež umožňují přímé přivádění videosignálů 4K. Vstupy SDI jsou kompatibilní s technologií 2SI (2 Sample Interleave) zajišťující trvale stabilní přenos obrazu. Přes rozhraní SDI lze přenášet rovněž data VPID (Video Payload ID).

Flexibilní možnosti připojení

Model CG3146 nabízí flexibilní rozhraní: nejrůznější videotechniku nebo počítač lze připojit do vstupu HDMI nebo DisplayPort snadno přístupného na boku monitoru. K výbavě náleží rovněž čtveřice konektorů USB pro downstream a jeden konektor USB pro upstream.

Přesnost a barevné podání

Vestavěný měřicí přístroj pro automatizované úkony

Referenční monitor musí mít vždy přesně nastavenou úroveň bílého bodu, barvy a jasové křivky. Model ColorEdge PROMINENCE CG3146 je světově prvním referenčním monitorem HDR s vestavěným měřicím přístrojem pro opakované samočinné kalibrace na úrovni referenční třídy.

Pro dokonalé měření je při výrobě každý vestavěný senzor zvlášť porovnán s přesným laboratorním měřicím přístrojem a následně je doladěn na „svůj“ monitor. Senzor lze však doladit i podle jiných měřicích přístrojů používaných na daném pracovišti. Díky vestavěnému měřicímu přístroji již není k opakovaným kalibracím zapotřebí žádný kalibrační přístroj třetích stran. Udržování kvality je jednodušší a uživatel se může soustředit na svou tvůrčí činnost. Kalibrační data se ukládají přímo do monitoru, takže po připojení jiného počítače není nutná nová kalibrace.

Zajišťování kvality bez námahy

Vestavěný měřicí přístroj lze nastavit tak, aby obnovení kalibrace monitoru probíhalo samočinně ve stanovený čas. Může se tak dít například v noci nebo o víkendu, aby uživatel nemusel přerušovat svoji práci. Tím je zajištěno neustále přesné podání barev na monitoru. Monitor se automaticky zahřeje, měřicí přístroj se vysune ven a obnoví se kalibrace – a to i při vypnutém počítači nebo přehrávači.

Vestavěný kalibrační senzor lze případně doladit podle externího měřicího přístroje. Kompatibilní jsou následující přístroje:

Colorimetry Research: CR-100, CR-250, CR300
Klein: K-10 / K-10A
Konica Minolta: CS-1000, CS-1000A, CA-210, CA-310, CA410, CS-2000, CS-2000A, CS-200
Photo Research: PR-655, PR-680
JETI: Specbos 1211, Spectraval 1501

Software ColorNavigator pro správu barev

EIZO ColorNavigator je software pro kalibraci a plnění kvalitativních požadavků určený pro monitory řady ColorEdge vybavené správou barev. Tento proprietární software zjednodušuje opakované kalibrace a přináší spolehlivé výsledky v podobě barevně věrného zobrazení.

Velký barevný rozsah

Velký barevný rozsah pokrývá 99 % normy DCI-P3 obvykle používané v postprodukci, což je předpokladem barevně věrného zobrazení.

Desetibitové zobrazení

Monitor ColorEdge PROMINENCE CG3146 nabízí desetibitové zobrazení* založené na 24bitové tabulce Look-Up-Table (LUT) a dovolující zobrazit více než jednu miliardu barev. Odstupňování barev je proto jemnější a rozdíly mezi sousedními barevnými odstíny (delta-E) jsou menší.

* Předpokladem je grafická karta a software umožňující desetibitové zobrazení.

Přesná reprodukce barev díky 3D-LUT

Díky interní tabulce 3D-LUT se barevné tóny v kubické tabulce RGB adresují přesně. Tabulka 3D-LUT kromě toho zlepšuje aditivní mísení barev na obrazovce (kombinaci RGB), což je nezbytné pro neutrální škálu šedé barvy.

Stabilní zobrazení díky průkopnickému uplatnění umělé inteligence

Model ColorEdge PROMINENCE CG3146 je opatřen teplotním senzorem pro zajištění přesné reprodukce barevných přechodů, odstínů, jasu a dalších rysů obrazu nezávisle na kolísání okolní teploty. Senzor měří přesnou teplotu uvnitř monitoru a predikční algoritmus* založený na umělé inteligenci podle těchto údajů rozpoznává charakter vývoje teploty, na jehož základě počítá v reálném čase přesné korekce.

*Zažádáno o patent

Stabilní zobrazení barev již po třech minutách

U běžného monitoru trvá ustálení jasu, chromatičnosti a barevných tónů přinejmenším 30 minut. Monitor ColorEdge PROMINENCE CG3146 naproti tomu potřebuje jen tři minuty, takže uživatel se na věrnou reprodukci barev může spolehnout již krátce po zapnutí přístroje.

Rovnoměrné zobrazení na celé ploše obrazovky

U monitorů LCD se často projevuje nerovnoměrný jas a rozdíly v podání barev na různých místech obrazovky, což ovlivňuje barevnou věrnost. Proto společnost EIZO vybavila model ColorEdge PROMINENCE CG3146 svojí patentovanou technologií DUE (Digital Uniformity Equalizer), která nerovnoměrnému zobrazení předchází. Technologie DUE napravuje tyto odchylky v každém barevném odstínu a na každém místě obrazovky a stará se tak o stabilní zobrazení.

Další vlastnosti a funkce

Přednastavené barevné režimy

Obrazovkové nabídky monitoru ColorEdge PROMINENCE CG3146 poskytují rychlý přístup k referenčním režimům odpovídajícím nejrůznějším zobrazovacím normám. K dispozici jsou režimy BT.2020, BT.709, DCI-P3, PQ_BT.2100, PQ_DCI-P3, HLG_BT.2100, Calibration a Sync Signal.

Automatické nastavování barev

Monitor ColorEdge PROMINENCE CG3146 je vybaven funkcí Sync Signal pro konzistentní nastavení barev v celém produkčním procesu. Tato funkce přizpůsobuje nastavení monitoru včetně rozsahu signálu a formátu barev danému videosignálu.

Jasová výstraha PQ a HLG

Monitor ColorEdge PROMINENCE CG3146 může zobrazovat jasovou výstrahu, pokud při daném nastavení jasu nelze některé části obrazu správně reprodukovat. Tyto části obrazu se zvýrazní žlutou nebo purpurovou barvou, přičemž hranici lze nastavit na některou z obvyklých úrovní jasu HDR: 300, 500, 1000 nebo 4000 cd/m².

Výstraha barevného prostoru BT.709

Při práci s materiálem ve formátu BT.2020 lze zapnout výstrahu barevného prostoru BT.709. Části obrazu, jež v barevném prostoru BT.709 nelze reprodukovat, se zobrazí v odstínech šedi. Režim BT.709-Clipping-Modus kromě toho umožňuje zobrazovat materiály ve formátu BT.2020 na barevném prostoru BT.709 a simulovat tak, jak by vypadaly při zobrazení na televizoru HDTV.

4K Zoom

Prostřednictvím funkce 4K Zoom si lze zvětšit část obrazu pro rychlou kontrolu jemných detailů či ostrosti. Funkci lze rychle a jednoduše vyvolat tlačítky na přední straně rámečku monitoru.

Aspect Marker

Monitor CG3146 může zobrazovat až tři druhy značek najednou. Velikost a polohu každé značky lze zvolit na základě poměru stran, středového pixelu nebo libovolného pixelu. Šířku, výšku, výraznost a barvu značek lze určit libovolně.

Funkce Blue-Only

Model CG3146 nabízí funkci Blue-Only pro zjištění přítomnosti šumu v signálu. Funkce zobrazí monochromatický obraz využívající pouze modrou složku vstupního signálu.

Kompatibilita s D065 (CRT)

Do monitoru CG3146 lze zadat offset bílého bodu či barevné teploty a simulovat tak zobrazení na klasické obrazovce CRT.

Pohodlné ovládání a ergonomie

Flexibilní čelní ovladač

Pro rychlou a snadnou navigaci a přizpůsobování nastavení individuálním požadavkům je přední strana monitoru CG3146 opatřena otočným ovladačem, jímž lze nastavovat například jas.

Zobrazení bez blikání

Podsvícení monitoru ColorEdge PROMINENCE CG3146 využívá svítivé diody (LED) řízené tak, aby při regulaci jasu nevznikalo blikání a zároveň nedocházelo ani ke zkreslení barev. Výhoda: vaše oči se neunavují tak rychle. U obrazovky můžete pracovat delší dobu.

Stínítko

K monitoru je přibalené i stínítko bránící okolnímu světlu v odrážení od obrazovky. Magnetické upevnění dovoluje rychlé a jednoduché nasazování i snímání stínítka.

Vestavěná madla

Díky dvěma madlům na zadní straně lze monitor snadno přenášet a posouvat.

Naše závazky na poli kvality

EIZO ColorEdge: Pětiletá záruka
Pětiletá záruka

Na všechny součásti monitoru včetně panelu LCD poskytujeme pětiletou záruku* (s opravou v servisním středisku). To nám umožňuje pokročilý proces výroby, který je založen na jednoduchých a úspěšných principech: promyšlené a pokrokové technologii monitorů, výlučném používání materiálů nejvyšší kvality a přísné kontrole kvality ve vlastních továrnách.

*Maximálně 30 000 provozních hodin (10 000 provozních hodin u panelu LCD)

Záruka barev a jasu

Na monitor ColorEdge PROMINENCE CG3146 je poskytována záruka barev a jasu po dobu nejvýše 10 000 provozních hodin ode dne zakoupení. Při používání barevné teploty 6500 K je zaručen jas nejméně 800 cd/m2.

EIZO ColorEdge PROMINENCE: Záruka barev a jasu
Reference

Monitory v praxi - kdo si vybral EIZO a proč
Více

Často kladené dotazy

Často kladené dotazy k vašemu produktu naleznete v Často kladených dotazech
K často kladeným dotazům