Belkina při své práci odkrývá především ukryté taje člověka. V současném světě plném norem, klišé a materialismu se tato umělkyně snaží vyzvednout duševní, duchovní a někdy i vyloženě náboženskou stránku člověka a znázornit ji v nejrůznějších situacích. Inspiraci pro své obrazy nalézá nejen ve starých spisech a malbách, ale také v kulturně-filosofických tradicích, jež její život provázely. Na mnohých obrazech znázorňuje Belkina samu sebe. Tyto snímky ale nejsou zamýšleny jako klasické autoportréty. Mají vyjadřovat souznění umělkyně s člověkem, s jeho bytím „ušlechtilým tvorem,“ s jeho individuálním hledáním a s jeho osobními tužbami a pokušeními.

For Lempicka
„For Lempicka“ (2007)

Obrazy v historických souvislostech

Náměty umělkyniny tvůrčí činnosti nejsou výplodem čiré fantazie a nejsou ani výsledkem aktivního přemýšlení, ale pocházejí z každodennosti a z pozorování okolních lidí. Belkina: „Vyberu si námět svého pozorování a nabídnu publiku ženský pohled na věci, které se mě týkají.“ Když své nápady uvádí do historických souvislostí nebo když se zaměřuje přímo na dílo konkrétního malíře, snaží se studiem maleb a historických pramenů co nejvíce přiblížit svému vzoru. „Vždy mě fascinovalo zkoumání psychologie mezilidských vztahů a vztahů lidí k okolnímu prostředí. Díky němu můžu dát lidským pocitům tvar a podle potřeby jej zase rozbít na kusy, ať už jde o radost nebo smutek, lhostejnost, nadšení nebo žárlivost,“ popisuje Belkina. Pocity nejsou hmatatelné, nýbrž abstraktní. Proto je hledání a nalézání formy pro jejich znázornění tak zajímavé. Belkina: „Hlavním nástrojem pro vznik mých obrazů je můj obličej a mé tělo. Když stojím jako model před kamerou, ponořuji se v souladu se staletou divadelní praxí do role.“ Tento postup se stal základem jejího svébytného způsobu vyprávění. Fotografování tvořící nedílnou součást práce umělkyně se podobá divadelnímu představení, při němž se touha předat divákovi emoce a pocity převtěluje do dialogu postav s obecenstvem.

Revolution Street
„Revolution Street“ ( 2014)
Bluebeard Jalousy
„Bluebeard. Jalousy“ (2007)

Dotváření snímků na počítači

Belkina nepracuje pouze s fotoaparátem, ale vrací se i k jiným obrazovým uměleckým technikám. „Náklonnost ke klasickému umění a zájem o všechno nové – technologie, objevy, experimenty – mě přivádějí právě k těmto kombinovaným technikám, s nimiž pracuji,“ vysvětluje. „Při malování a digitálním zpracování svých fotografií využívám barvy ke ztvárnění vzduchu coby prostorového elementu. Realitu a postavy přebírám z fotografií. Můj styl vychází z dlouhé umělecké tradice koláží. V nich své postavy zasazuji do prostoru.“ V dalším kroku si Belkina pomyslně bere do ruky štětec grafického programu a tímto subtilním a přesným nástrojem vykouzlí lehkou, téměř až beztížnou atmosféru, jež se podobá snu. Umělkyně ve svých dílech potlačuje detaily, aby dala vyniknout podstatě postav.

Dobré důvody pro EIZO ColorEdge CG319X

„Při zpracování fotografií a tvorbě náročných obrazových koláží pro mě představují monitory EIZO již mnoho let tu první volbu,“ konstatuje Belkina. V současnosti používá monitor EIZO ColorEdge CG319X připojený k Apple Mac Pro. „Výkonné přístroje typu vše v jednom opatřené displejem s lesklým povrchem pro mě nepřipadají v úvahu. Jejich obrazovky zkreslují barvy a neříkají nic o tom, jak budou má díla vypadat po vytištění pigmentovým inkoustem na matný papír,“ upozorňuje Belkina. Umělkyně již dlouho dává přednost matnému antireflexnímu povrchu panelů EIZO. Belkina dodává: „Velkorysá jedenatřicetipalcová úhlopříčka mého monitoru ColorEdge CG319X výrazně usnadňuje práci s mnoha paletami programu Adobe Photoshop.“ Také vestavěný kalibrační senzor je nadmíru praktický, neboť umělkyně spolupracuje s externími tiskárnami a opakovaná výroba zkušebních výtisků by byla neúnosně zdlouhavá.

CG319X Řada CG
CG319X ColorEdge

Model CG319X přináší rozhodující přednosti fotografům, grafikům a uživatelům pohybujícím se ve světě videa 4K. Díky svému rozlišení 149 ppi reprodukuje obrazová data extrémně ostře.

  • 78,9 cm (31,1 palců)
  • 4096 x 2160 (4K)
  • IPS (Wide Gamut)
  • Integrovaný snímač pro automatickou kalibraci
  • Formát 17:9
119890,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
  • 78,9 cm (31,1 palců)
  • 4096 x 2160 (4K)
  • IPS (Wide Gamut)
  • Integrovaný snímač pro automatickou kalibraci
  • Formát 17:9

O umělkyni

Katerina Belkina se narodila roku 1974 v Samaře na jihovýchodě evropské části Ruska. Coby dcera vizuální umělkyně vyrůstala v tvůrčím prostředí. Již odmala si byla vědoma svého talentu vidět svět jinýma očima, a proto se rozhodla pro umělecké povolání. Odborné základy pro svoji současnou činnost získávala nejprve v letech 1985 až 1993 při studiu malířství na samarské umělecké škole Petrova-Vodkina, na nějž navázala studiem na fotografické akademii Michaela Musorina rovněž v Samaře. Zároveň pracovala jako počítačová grafička v ruské televizní stanici. Nyní Katerina Belkina žije a tvoří v Berlíně.