REFERENCE EIZO – PIRATES ´N PARADISE

Nový monitor EIZO pro HDR grading

Společnost EIZO na amsterodamském veletrhu IBC poprvé představila evropské odborné veřejnosti svůj monitor HDR ColorEdge PROMINENCE CG3145 a ihned tím vyvolala velkou vlnu zájmu. Téma HDR je nyní probíráno neustále. A bude tomu tak i nadále, neboť mnoho televizorů s rozlišením 4K je již označováno logem HDR a o tuto technologii se zajímají i koncoví uživatelé. Gradingovým specialistům nastává doba přechodu na postprodukční hardware kompatibilní s HDR.

"Opravdu nás ohromilo, jakou dynamiku EIZO dokázalo vtělit do monitoru CG3145 PROMINENCE. Černé tóny jsou na obrazovce tak tmavé, že jsme téměř nebyli schopni rozeznat rozdíl mezi panelem a okolním rámečkem. Takovou zkušenost jsme dosud znali jen z panelů OLED. Přesnost reprodukce obrazu je špičková. Naši tvůrčí pracovníci by tento monitor už nejraději nedali z ruky."

Marc Versteeg, správce düsseldorfské společnosti Pirates´N Paradise

Mnohé nejasnosti se již vysvětlily

Špičkové kamery o rozlišení 4K jsou již delší dobu schopné pořizovat materiál s kontrastem přesahujícím 16 clonových čísel. Proto je velká část surového materiálu pořízeného v posledních letech k dispozici již v kvalitě vyhovující HDR a nyní zbývá jediné – provést nový mastering. Slabé místo představovala dosud zobrazovací technika, tedy monitory a televizní přijímače. Dlouho také chyběly spolehlivé normy a specifikace, které však nyní představuje bezlicenční norma Ultra HD Premium vycházející z HDR-10 a konkurenční licencovaná norma Dolby Vision.

Na trhu se také objevily četné televizory schopné reprodukovat materiál v HDR, čímž se tento formát dostává do popředí zájmu mnoha distributorů zejména z řad streamovacích platforem jako Netflix nebo Amazon.

ColorEdge CG3145 PROMINENCE nabízí extrémně hluboké odstíny černé barvy i bez technologií ABL či Local Dimming.

V postprodukčním řetězci byl výběr referenčních monitorů HDR pro finální grading dosud poměrně omezený a jednalo se převážně o doménu obrazovek OLED. To se však zcela změnilo představením monitoru EIZO ColorEdge PROMINENCE CG3145.

I přes jas 1000 cd/m2 dosahuje nový monitor LCD značky EIZO kontrastního poměru téměř 1:2 000 000, a to díky minimálnímu jasu na úrovni 0,0005 cd/m2. Přitom se obejde bez technologie Local-Dimming způsobující rušivé duchy v obraze. Extrémně temnou čerň přináší inovativní dvouvrstvý panel LCD schopný zobrazit temné odstíny tak, jak to dosud zvládaly téměř výhradně monitory OLED. Zároveň není nutné u velkých jasných oblastí provádět tzv. clipping známý z obrazovek OLED s funkcí ABL (Auto Brightness Limiter). Nový monitor ColorEdge PROMINENCE CG3145 tedy poskytuje výhody panelů OLED, ovšem bez jejich nedostatků.

Local Dimming

Technologie Local Dimming lokálně snižuje jas podsvícení panelu LCD, aby zvýšila kontrast a umožnila zobrazit temnější odstíny černé barvy. Nevýhodou technologie Local Dimming je prosakování světlých skvrn do temných oblastí sousedících s jasnými partiemi obrazu. Příčina tkví v tom, že stmívatelné segmenty jsou poměrně velké a jas lze proto snižovat jen na hrubě vymezené ploše.

Monitor HDR s funkcí Local Dimming
Monitor HDR s funkcí Local Dimming
Na monitoru ColorEdge PROMINENCE CG3145 se prosakování světla neprojevuje
Na monitoru ColorEdge PROMINENCE CG3145 se prosakování světla neprojevuje

Automatic Brightness Limiter

Zkratka ABL (Automatic Brightness Limiter) označuje technologii mající předejít nadměrnému opotřebení a poškozování panelů OLED. Technologie ABL omezuje od určité úrovně nebo velikosti jas světlých partií obrazu. To však vede k nepřesné reprodukci obrazových dat. Často se navíc u těchto přístrojů posouvá úroveň bílého bodu.

Monitor HDR s funkcí ABL
Monitor HDR s funkcí ABL
Správný jas monitoru ColorEdge PROMINENCE CG3145
Správný jas monitoru ColorEdge PROMINENCE CG3145

První uživatelské ohlasy

Monitor ColorEdge PROMINENCE CG3145 by se měl na trhu objevit předběžně počátkem roku 2018. Již před zahájeném sériové výroby si o kvalitách nového monitoru LCD mohli udělat obrázek někteří specialisté a uživatelé jako například postprodukční experti studia Pirates´N Paradise sídlícího v Düsseldorfu.

Zkušenosti a plány s novým monitorem nám popsal Marc Versteeg, správce düsseldorfské společnosti Pirates´N Paradise.

O HDR se mluví stále víc. U vás také?

Versteeg: Ovšem. Ptá se na něj mnoho našich zákazníků. Sledujeme toto téma už od počátku a za tu dobu jsme v této oblasti nasbírali mnoho zkušeností. Proto jsme už v létě uspořádali setkání na téma HDR. Jsme přesvědčeni, že vývoj HDR v krátké době nabere obrátky. Nyní máme v plánu vybavit některá naše pracoviště monitory pro HDR grading. Proto nás potěšilo, že jsme dostali možnost důkladně otestovat monitor ColorEdge PROMINENCE CG3145 na našich vlastních materiálech.

V čem spatřujete největší kouzlo HDR?


Versteeg: HDR se lidskému vnímání blíží mnohem více než dosud běžné technologie. Jejich nedostatky si vlastně ani neuvědomujeme, neboť na omezený dynamický rozsah filmů jsme odjakživa zvyklí. Filmy v HDR se však našemu skutečnému vnímání blíží mnohem více a nepotřebují k tomu komplikované postupy jako například trojrozměrná technika. HDR je proto v našich očích mnohem působivějším zlepšením než přechod k rozlišení 4K nebo dokonce 8K. V závislosti na odstupu od obrazovky se přidaná hodnota vyššího rozlišení ztrácí. Vysoká dynamika HDR se naproti tomu zachovává stále a mnohem plastičtější dojem z filmů dotváří podstatně širší barevný rozsah. Z monitoru, televize nebo projektoru se tak stává skutečné okno do reality. Jsme přesvědčeni, že HDR bude na rozdíl třeba od technologie 3D zažívat ve filmovém odvětví setrvalý rozvoj a v budoucnu bude trvale obohacovat náš divácký zážitek. Kameramanům, osvětlovačům a režisérům se tím otevírají zcela nové vyjadřovací možnosti a také nové výzvy. Bude to ještě hodně napínavé.

Vraťme se do současnosti: Jaké jsou vaše zkušenosti po prvním týdnu?


Versteeg: Opravdu nás ohromilo, jakou dynamiku EIZO dokázalo vtělit do monitoru CG3145 PROMINENCE. Černé tóny jsou na obrazovce tak tmavé, že jsme téměř nebyli schopni rozeznat rozdíl mezi panelem a okolním rámečkem. Takovou zkušenost jsme dosud znali jen z panelů OLED. Přesnost reprodukce obrazu je špičková. Naši tvůrčí pracovníci by tento monitor už nejraději nedali z ruky.

Jak hodnotíte model ColorEdge PROMINENCE CG3145 v porovnání s jinými monitory?


Versteeg: Monitory OLED se vyznačují příjemným podáním temných odstínů. Ale u technologie OLED vyvstává problém s tím, že u velmi jasných nebo velmi rozlehlých světlých ploch se musí technologií ABL omezovat jas, aby se panel nepoškodil. A ostatní monitory LCD HDR využívají technologii Local Dimming vytvářející velmi nepěkné duchy kolem světlých míst na temném pozadí. Local Dimming a ABL nás tedy zatím nijak nepřesvědčily. Tím více nás těší, že společnost EIZO nyní vyvinula první monitor LCD dosahující temných odstínů jako u obrazovek OLED, ale bez použití technologie Local Dimming a s možností nezkresleného zobrazení plného jasu na celé ploše obrazovky.

Takže váš závěr?


Versteeg: Již předsériové kusy modelu ColorEdge PROMINENCE CG3145 jsou opravdu velmi slibné. Nový monitor EIZO má při své excelentní obrazové kvalitě a dobrému poměru cena-výkon slušnou šanci na návrat do našich pracovních stanic již v příštím roce.


O Pirates ´N Paradise

Společnost Pirates ´N Paradise vznikla roku 1998 a postupně se vypracovala na post jednoho z nejproslulejších a nejpokrokovějších postprodukčních studí v Německu. Pracoviště v Berlíně a Düsseldorfu pokrývají všechny součásti moderní digitální postprodukce: od střihu přes skládání, digitální laboratorní úpravy a pohybové manipulace až po komplikované 3D projekce a stereoskopii, archivaci, databáze, konverzi formátů a DIT pro dokumentární, guerillová, virální a on-line videa.

Tým realizuje velké reklamní kampaně pro filmové produkce, agentury, síťové agentury a průmyslové zákazníky z Německa i dalších států. A to ve všech formách televizní reklamy a od reportážních filmů až po mezinárodní kampaně v mnoha lokálních verzích. Pirates ´N Paradise vyrábí rovněž dokumentární filmy v celovečerním formátu (nad 45 minut) pro ARTE, MDR a další televizní stanice.

Webové stránky Pirates ´N Paradise

CG3145 Řada CG
CG3145 ColorEdge

Referenční monitor HDR ColorEdge PROMINENCE CG3145 je ideálním monitorem LCD pro postprodukci videa a především pro proces Color-Grading při zpracování materiálu HDR.

  • 78,9 cm (31,1 palců)
  • 4096 x 2160 (4K)
  • IPS (Wide Gamut, 10 Bit)
  • Formát 17:9
  • 78,9 cm (31,1 palců)
  • 4096 x 2160 (4K)
  • IPS (Wide Gamut, 10 Bit)
  • Formát 17:9