Fotografka zvířat Tanja Brandt

Začalo to přátelstvím mezi psem a sovou

Její modely se jmenují Ingo, Gandalf, Klaus, Bärbel nebo Poldi a jejich fotky opravdu zahřejí u srdce. Však se také jedná o belgického ovčáka, káni Harrisovu a početnou skupinu sov. Už několik let fascinuje fotografka zvířat a sokolnice Tanja Brandt fotografickou scénu svými zdařilými portréty zvířat. V současnosti pracuje na třech nových knihách, a proto si vybrala monitor ColorEdge CG2730.

"DEIZO dělá přesně to, v co jsem doufala: Ukazuje mi přesně to, co je uloženo v datech. Díky tomu si jednak mohu být jistá, že obraz na webu sedí, ale díky softproofingu si také dokážu nasimulovat, jak budou moje snímky vypadat po vytištění na papír Y na tiskárně X, a podle toho je optimalizovat."


Fotografka zvířat Tanja Brandt

Kniha „Kam odlétá láska“

První kniha s názvem „Kam odlétá láska“ vypráví příběh o svém neobyčejném smečko-hejnu, nyní vychází v 6. vydání a objeví se v únoru 2018 také v Číně. Druhá kniha autorky, nazvaná „Nikdy tě nenechám stát na dešti,“ je určena dětem a vyšla koncem roku 2017. Po létě plném workshopů se tato úřednice z povolání chystá přes zimu pracovat na třech dalších knihách. V roce 2018 přijde pokračování titulu „Kam odlétá láska“, dále kniha o sokolnictví a také příručka na téma fotografování zvířat se zaměřením na sovy a dravce.

Zimní čas - čas u počítače

Přes zimu je tak na jedné straně hodně práce v terénu, ale na druhou stranu stráví paní Brandt také řadu hodin u PC, protože je třeba upravit nové snímky a další vhodné obrázky vyhledat v archivu. To však pro ni není problém: „Úpravy mě velmi baví, dokážu se tím zabavit na celou noc,“ říká s nadšením. Však také tráví množství času i na čerstvém vzduchu. 

Donedávna se však fotografka potýkala s problémem, jak dosáhnout přesného podání obrazu na všech svých monitorech. „Koupila jsem si dobrou kalibrační sondu, ale i po kalibraci byl obraz na monitoru a na notebooku stále velmi odlišný a nedalo se poznat, který monitor zobrazuje obrazová data přesně a bez zkreslení. Zvláště nepříjemné bylo, když jsem obrázky vystavila na sociálních sítích a jejich zobrazení na síti bylo úplně jiné, než mělo být,“ shrnuje paní Brandt svoji zkušenost.

Samozřejmě: Jako fotograf nemáte žádnou kontrolu nad tím, jak si ostatní doma nastavili své monitory, ale alespoň pro ty diváky, kteří používají kalibrované systémy, by pochopitelně fotografie měly vypadat dokonale. Z toho důvodu fotografka často své fotografie nahrála na sociální sítě nejprve skrytě a před zveřejněním je porovnávala na několika monitorech a na displeji smartphonu. To však pro paní Brandtovou pochopitelně nebyl nikterak uspokojivý postup.

"Potřebujete EIZO"

V četných diskusích s jinými fotografy radili Brandtové stále totéž: Jestli chceš perfektní obrázky, potřebuješ EIZO ColorEdge. A jak řekli, tak udělala. Čtyři týdny fotografka přírody důkladně testovala plně vybavený grafický monitor ColorEdge CG2730 s úhlopříčkou 27 palců a vestavěnou kalibrační sondou (viz také test, který vyšel ve fotomagazínu Pictures 7-8/2017). A její závěr? „EIZO dělá přesně to, v co jsem doufala: Ukazuje mi přesně to, co je uloženo v datech. Díky tomu si jednak mohu být jistá, že obraz na webu sedí, ale díky softproofingu si také dokážu nasimulovat, jak budou moje snímky vypadat po vytištění na papír Y na tiskárně X, a podle toho je optimalizovat.“

Zvlášť nadšená je paní Brandt z toho, že monitor se dokáže sám zkalibrovat. „Díky tomu se mi nestane, že bych na kalibraci monitoru zapomněla, nemusím se trápit s technikou a místo toho se můžu plně soustředit na kreativní část své práce, to znamená úpravy fotografií.“ Zanedlouho je tak jasno: EIZO musí zůstat!

Barevný prostor

Doposud používala fotografka pracovní postup založený na barevném prostoru sRGB. To by se časem mělo změnit. Díky modelu CG2730 má paní Brandt nyní možnost upravovat své snímky v podstatně větším barevném prostoru Adobe RGB. „Hlavně v sytě zelených a modrých tónech je barevný prostor Adobe RGB výrazně větší,“ říká. Právě to jsou barvy, které dominují většině snímků přírody.

I když na webu je k dispozici pouze barevný prostor sRGB, řada moderních tiskových technik dnes umožňuje i ​​tisk barev, které sice nepatří do sRGB, ale zůstávají v rámci barevného prostoru Adobe RGB. Fanoušci Tanji Brandtové se tak mohou těšit na řadu nových příběhů a tištěných fotografií Poldi, Uschi a Ingo v barevně dokonale jednotné úpravě.

CG2730 Řada CG
CG2730 ColorEdge

Plně vybavený monitor CG2730 splní díky panelu True Black, 16bitové tabulce LUT a přiložené cloně požadavky těch nejnáročnějších fotografů a designérů.

  • 68,4 cm (27 palců)
  • 2560 x 1440
  • IPS (Wide Gamut)
  • Integrovaný snímač pro automatickou kalibraci
  • Formát 16:9
44990,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
  • 68,4 cm (27 palců)
  • 2560 x 1440
  • IPS (Wide Gamut)
  • Integrovaný snímač pro automatickou kalibraci
  • Formát 16:9