Zvýšený požadavek na práci z domova jde ruku v ruce se všemi opatřeními souvisejícími se šířením coronaviru. I když vakcinace přináší určitou naději na návrat k normálu, bude se pravděpodobně i nadále většina manažerů zaobírat rostoucím počtem zaměstnanců vyžadujících flexibilnější pracovní prostředí. Tedy více času mimo kancelář. To bude zahrnovat pomoc vedoucím týmů při vytváření optimálních nastavení pro každého zaměstnance. Bez ohledu na to, kde vy a váš tým pracujete, EIZO je tu, aby vám pomohlo.

Každý rozumí tomu, že pro efektivní a především zdravou práci je třeba mít odpovídající podmínky. Přinejmenším pokud jde o kancelářské profese. Často do hry vstupují také zdravotní pracovní předpisy pravidelné kontroly jejich dodržování. Všichni chápeme, že tytéž požadavky na pohodlí a ergonomii by měly platit též při práci z domova, skutečnost je však bohužel často zcela odlišná: Mnozí doma pracují na malých obrazovkách notebooků, které nenabízejí velikost ani možnosti nastavení, které bychom jinak na moderním a zdravém kancelářském pracovišti přirozeně předpokládali.

Má-li tedy dočasná či trvalá práce z domova být přinejmenším stejně zdravá a produktivní jako v kanceláři, je zcela zásadní výběr vhodného externího monitoru. K zamyšlení: Někdy se to výjimečně zvládne. Ovšem v době, kde se tato výjimka stane pravidelnou nebo trvalou alternativou k práci čistě v kanceláři, provizorní řešení nepostačí.

Proto zde shrnujeme nejdůležitější tipy a doporučení pro výběr monitoru vhodného k práci z domova a vysvětlujeme různé technické funkce.

Vhodná velikost obrazovky

Notebooky mají být malé, lehké a přenosné. Co je výhodou při přenášení, zároveň omezuje požadavek na velikost obrazovky. Řada notebooků je vybavena displeji od 12 do 15 palců; 17palcové notebooky už platí za obrovské. Pro většinu kancelářských úloh je však důležité zobrazit obsah na obrazovce přehledně a čitelně. Zvláště souběžná práce v různých programech (multitasking) se pak na monitorech notebooků nedaří právě ideálně.

Výhodou se pak už díky své velikosti stávají externí monitory s větší úhlopříčkou: Na externím monitoru snadno umístíme více pracovních oken vedle sebe. Při troše praxe lze okna s aplikacemi přehledně uspořádat pomocí klávesové zkratky. Práce s těmito stolními monitory je efektivnější, pohodlnější, šetří drahocenný čas a je tím také ergonomičtější a zdravější: Zobrazený textový či grafický obsah je větší, zřetelnější a příznivější pro náš zrak. Doplňující informace jsou přímo k dispozici a není třeba neustále přepínat mezi různými programy.

Úhlopříčka obrazovky a rozlišení

Pro optimálně ostrou reprodukci doporučujeme obrazovky s co nejvyšším rozlišením. Platí jednoduché pravidlo: čím podrobnější rozlišení, tím lépe. Při téže velikosti úhlopříčky totiž vyšší rozlišení zajistí jemnější podání detailů. To značně zlepšuje čitelnost, která je zvláště důležitá při celodenní práci na počítači.

Rozlišení detailů se uvádí v jednotkách ppi (pixel per inch), tedy počtech pixelů na palec. Tato hodnota popisuje odstupy mezi jednotlivými pixely, a proto se jí také říká pixelová hustota. Vraťme se k výchozímu pravidlu: Čím vyšší je pixelová hustota, tím jemnější budou detaily zobrazené na monitoru, a tím ostřejší bude proto i obraz.

Někteří uživatelé se monitorům s vysokým rozlišením vyhýbají v obavě, že jemnější podání detailů způsobí také zmenšení písma nebo nabídek a popisků v uživatelském rozhraní. K tomuto jevu sice v počátcích nasazení monitorů s rozlišením 4K a vysokou pixelovou hustotou, dnes je však tento problém dávno překonán. Softwaroví výrobci operačních systémů a programů zavedli škálovací funkce, které umožňují upravit měřítko písem a nabídek podle vlastní potřeby a užít si ostrý obraz bez nutnosti vzdát se požadované velikosti fontu. 

Pro jednotlivé velikosti obrazovky doporučujeme následující rozlišení:
Optimální rozlišení a úhlopříčka monitorů vhodných pro práci z domova
 1. Monitory o úhlopříčce 23/24 palců ve formátu 16:9: Rozlišení 1920 × 1080 pixelů (označováno také jako Full HD). Ještě lepší jsou obrazovky velikosti 23/24 palců s poměrem stran 16:10. Ty jsou vybaveny minimálním rozlišením 1920 × 1200 pixelů (WUXGA). Řádky navíc mohou být pro vás výhodu, protože není třeba tolik posouvat obraz nahoru a dolů a lze například snadno vedle sebe prohlížet a upravovat dvě stránky A4 v téměř skutečné velikosti.
 2. Monitory o úhlopříčce 27 palců: Rozlišení nejméně 2560 × 1440 pixelů (WQHD), nebo lépe 3840 x 2160 (označováno také jako UHD-4K). Tato příhodná kombinace úhlopříčky a rozlišení obrazovky nabízí ve srovnání s rozlišením Full HD podstatně více místa na práci - zvláště pokud používáte současně několik oken.
 3. Monitory o úhlopříčce 32 palců: Rozlišení 3840 × 2160 pixelů (UHD-4K) a poměr stran 16: 9 nabízejí nejvíce prostoru a optimální velikost k zobrazení požadovaného obsahu a rozdělení pracovní plochy.

Toto pravidlo pochopitelně potvrzují také určité výjimky. Například u specifických použití, jako jsou grafické práce nebo konstrukční programy typu CAD/CAM, zpravidla doporučujeme rozlišení 4K nebo UHD.

Další informace k tématu rozlišení 4K najdete zde.

Potřebné vstupy

Každý by chtěl svůj notebook připojovat k domácímu pracovišti co nejjednodušeji. Rozhraní USB-C a vhodný monitor umožňuje připojit počítač jediným kabelem, jímž se budou přenášet všechny myslitelné obrazové, zvukové a datové signály. Při použití jiného rozhraní pro obrazový signál je zapotřebí ještě kabel USB pro ostatní komunikaci. V obou případech však může vhodný monitor plně nahradit samostatnou dokovací stanici.

Obrazové a zvukové signály

Má-li vybraný monitor optimálně fungovat s daným počítačem, musí být tento počítač nebo notebook vybaven výstupem vhodného typu obrazového signálu kompatibilního s požadovaným rozlišením. Staré analogové výstupy (konektory VGA/DSub) někdy neumožňují nerušený přenos signálu Full HD. Pro rozlišení vyšší než Full HD doporučujeme následující typy připojení: HDMI, DisplayPort, Mini DisplayPort nebo USB-C. Při volbě vhodného monitoru je proto důležité zjistit, kterými výstupy grafického signálu je vybaven váš počítač.

Monitory poslední generace mají tři typy vstupů: DisplayPort, HDMI a USB-C. Často je dostupný také starší typ DVI.

Další informace k různým typům připojení najdete zde.

DisplayPort (DP) oder Mini DisplayPort (Mini DP)

Ideal geeignet sind Computer mit Anschlüssen für DisplayPort (DP) oder Mini DisplayPort (Mini DP), da diese Ausgänge problemlos höhere Auflösungen mit hohen Bildwiederholrate unterstützen. Zudem wird der Ton direkt mit übertragen, falls dies für den Einsatzzweck wichtig ist.

Solche Endgeräte lassen sich problemlos an moderne Monitore anschließen, die in der Regel immer mit „normalen“ DisplayPort-Anschlüssen ausgestattet sind. Falls Ihr Computer einen Mini DP-Ausgang nutzt, benötigen Sie ein Adapterkabel von Mini DisplayPort auf DisplayPort.

High Definition Multimedia Interface

Verfügt Ihr Rechner ausschließlich über einen HDMI-Anschluss, sind Sie bei der Monitor-Wahl möglicherweise eingeschränkt. Wichtig ist dabei die Version des HDMI-Zugangs, da ältere Modelle zum Beispiel 4K-UHD-Auflösungen nicht ohne weiteres unterstützen oder die Bildwiederholrate auf 30 Herz beschränken.

Klicken Sie hier für Informationen zu den Merkmalen verschiedener HDMI-Versionen

USB-C: das Kabel für alles

Aktuelle Computer sind oftmals auch mit einem USB-C-Ausgang ausgestattet. In diesen Fällen ist es wichtig, dass dieser Anschluss auch den sogenannten Display Port Alternate Mode (DP Alt Mode) und damit die Übermittlung von Videosignalen ermöglicht. Ist das der Fall, verarbeitet ein solcher Anschluss problemlos auch höhere Auflösungen.

Ihr Monitor hat keinen USB-C Eingang, Ihr Notebook aber nur einen USB-C-Video-Ausgang? Kein Problem! „USB-C auf DisplayPort“-Adapterkabel ermöglichen den Anschluss.

Lesen Sie hier Hinweise zur praktischen Nutzung externer Monitore an Notebooks.

Daisy-Chain


Při používání více monitorů je samozřejmě nejpříjemnější, když k propojení s notebookem postačí jediný kabel.

Proto je vhodné vybírat monitory vybavené funkcí řetězení přes USB-C nebo DisplayPort (v závislosti na modelu). Jednotlivé monitory pak lze navzájem řetězovitě propojit.

EIZO: Daisy-Chaining
Daisy-Chain: uspořádaná kabeláž
No Daisy-Chaining
Obvyklé řešení: nepřehledná kabeláž

Datové signály

Dobře vybavený monitor může sloužit jako dokovací stanice pro připojení USB zařízení jako je klávesnice, myš, webkamera, pevný disk a podobně bez nutnosti používat další kabely. Prostřednictvím konektoru LAN přímo na monitoru lze navíc zajistit i stabilní připojení do počítačové sítě. Některé monitory mají navíc vestavěný přepínač klávesnice, myši a videosignálu (KVM-Switch) pro praktické ovládání více počítačů.

Připojení příslušenství přímo k monitoru

Pro pohodlnou práci z domova je velkým přínosem rozbočovač USB vestavěný v monitoru. Potřebné příslušenství jako myš, klávesnici, sluchátka, pevné disky nebo čtečky karet můžete nechávat připojené k monitoru, čímž odpadne opakované únavné připojování každého zařízení zvlášť přímo k notebooku.

Pokud lze monitor připojit přes USB-C, žádný další kabel už není potřeba. Kabel USB-C zajistí jak přenos dat, tak přenos obrazového signálu. Při použití rozhraní HDMI nebo DisplayPort postačí jediný kabel USB k propojení počítače s veškerým příslušenstvím připojeným k monitoru.

Pro stabilní síťové připojení

Je-li monitor vybaven navíc i vestavěným rozhraním LAN, kabel USB-C může zprostředkovat dokonce i přístup do počítačové sítě a internetu.

Z notebooku či stolního počítače pak povede pouze kabel USB-C do monitoru, jenž zajistí síťové připojení. To je výhodné zejména u notebooků postrádajících rozhraní LAN. Rozhraní LAN umožní rychlý a stabilní datový přenos nezbytný například při videokonferencích.

Přepínač klávesnice, myši a videosignálu


Pokud budete myš a klávesnici potřebovat k ovládání více počítačů (např. stolního počítače a notebooku), vyberte si monitor vybavený přepínačem klávesnice, myši a videosignálu (KVM-Switch). Myš a klávesnice pak bude automaticky ovládat právě ten počítač, jehož signál se zobrazuje na monitoru.

Například na domácím pracovišti můžete k monitoru současně připojit soukromý i firemní počítač, klávesnici, myš a dokonce i další zřetězené monitory a vše pak používat najednou.

Monitory EIZO s přepínačem KVM

Napájení

Rozhraní USB-C umožňuje dokonce i napájení a nabíjení připojeného počítače. Předpokladem je monitor vybavený funkcí Power Delivery (PD).

Pak už nebudete potřebovat dokonce ani napájecí adaptér notebooku. Můžete tedy zapomenout na únavné přenášení adaptéru notebooku a ještě získáte více místa na psacím stole.

Konektivita, která ohromí. Pro flexibilní práci v kanceláři i doma

Využijte svůj monitor jako dokovací stanici! Monitory EIZO s vynikajícími možnostmi připojení a s vylepšeními Clean Desk přinášejí na každé pracoviště vyšší flexibilitu a nadčasovost.

Další informace

Výběr panelu a barevného prostoru

V různých monitorech se používají různé panely - a také různé technologie displejů. Pro každodenní práci z domova doporučujeme panely IPS, které nabízejí nejvyšší kvalitu obrazu. S panelem IPS získáte vyváženou kombinaci velmi dobrého podání barev a velkého zorného úhlu. To znamená: I při velmi rozdílných zorných úhlů dochází k minimálnímu posunu kontrastu a barevného podání.

Dalším kritériem je při výběru barevný prostor. U kancelářského použití postačí monitor s dobrým pokrytím barevného prostoru sRGB. U grafických aplikací a úpravy fotografií jsou často požadavky vyšší. Pokud monitor nemá sloužit pouze k práci z domova, ale ve volném čase také pro koníčky, jako je fotografie, video nebo grafika, stojí za to podívat se na přístroje s větším barevným prostorem, tj. takzvané grafické monitory.

Základní vysvětlení barevných prostorů a všeho, co musí být zohledněno při výběru a používání monitorů.

Foto: EIZO Wide Gamut
Foto: EIZO Wide Gamut
sRGB
Adobe RGB

Pozor na ergonomii

Dobrý monitor se vedle jasného a kontrastního podání vyznačuje především tím, že umožňuje práci co nejméně zatěžující váš zrak a záda. Jak známo, dlouhodobá práce na počítači totiž způsobuje „únavu zraku“. To má řadu možných příčin.

Obraz bez chvění

Zvláště problematické jsou monitory, které blikají. Míra blikání monitoru závisí na použitém způsobu tlumení a řízení podsvícení. Podsvícení diodami LED často při určitém nastavení jasu svítí na frekvencích, které zvláště citlivé osoby vnímají jako chvění. Na obraze bez blikání můžete pracovat déle bez únavy zraku, bolestí hlavy a dalších tělesných potíží.

Více obrazu, méně odrazů

Obraz na monitoru by měl být stále dobře čitelný. Řada monitorů a notebooků je bohužel vybavena lesklými panely. Někdy je dokonce před panelem samým instalováno reflexní ochranné sklo. To způsobuje nežádoucí odrazy. Často tak kromě hlavního obrazu na monitoru vidíme také odrazy lamp nebo oken za uživatelem nebo sebe samé. Tyto zbytečné rušivé vlivy práci na počítači výrazně komplikují, rozptylují a v krajním případě způsobují i poruchy držení těla. Ke zmírnění rušivých odrazů je třeba ověřit, zda má monitor, který používáte při práci z domova, matný panel a tedy i účinné potlačení odrazů.

Ergonomický a šetrný k životnímu prostředí

Další rozhodující ergonomickou výhodou je automatické řízení jasu. To znamená: Ergonomický kancelářský monitor by měl automaticky přizpůsobit jas obrazu v závislosti na denní době nebo okolních světelných podmínkách. Toto dynamické přizpůsobení zlepšuje čitelnost a včas brání „oslnění“ uživatele či příliš tmavému nastavení monitoru. Tato funkce zmírňuje únavu očí a také šetří energii.

Jako rozdíl mezi dnem a nocí

Displeje s podsvícením LED vyzařují vysoký podíl modrého světla. Ve dne je to výhodou, neboť modré světlo udržuje naši bdělost a pozornost. Po setmění však modré světlo narušuje rovnováhu našeho denního rytmu a může dokonce ovlivnit náš spánek. Při práci z domova se navíc stává, že si k počítači sedneme ještě večer a poté chceme hned jít spát. Ochranu před narušením přirozeného denního rytmu pomáhá zajistit funkce automatického stmívání. Ta dohlíží na naše odlišné potřeby během dne („Circadian Dimming“) a umožňuje přizpůsobit barvy vnitřním hodinám uživatele. Zatímco během dne je teplota barev vyšší, večer klesá a automaticky se snižuje také podíl modrého světla.

Špičková technika pro ergonomii na pracovištích s monitory

Potíže se zády a krční páteří patří mezi nejčastější zdravotní problémy naší doby. Zvláště jimi trpí pracující, neboť práce při nepohodlném nebo jednoduše nezdravém držení těla se počítá mezi příčiny tohoto stavu. Správný monitor má zde rozhodující podíl, neboť každý člověk má individuální tělesné vlastnosti a potřeby. Proti monitorům notebooků, u nichž lze přinejlepším nastavit sklon, se externí monitory dají optimálně přizpůsobit vašim individuálním potřebám nastavením výšky, sklonu a natočení do strany tak, aby ideálně umožňovaly práci vsedě i vestoje.

Informace a tipy k přesnému nastavení pracoviště

Závěrem vám dáme ještě jeden tip

Větší pracovní plocha díky připojení dalšího monitoru

Notebook nechte otevřený. Používat při celodenní práci pouze vestavěný displej notebooku není tím nejlepším řešením, cennější je jako doplněk k externímu monitoru. Položíte-li notebook otevřený (ideálně za použití externí myši a klávesnice) vedle monitoru a použijete funkci „rozšíření plochy“, výrazně se zvětší dostupná pracovní plocha.

Budete-li chtít notebook instalovat také ergonomičtěji, doporučujeme výškově nastavitelný podstavec na notebooky. Příjemným vedlejším účinkem je pak také lepší odvod tepla z vašeho notebooku. V zavřeném stavu je odvod tepla z většiny notebooků výrazně ztížen. To způsobuje zvýšenou a hlučnou činnost vestavěného ventilátoru. Umístěním notebooku na držák je velmi pravděpodobné, že nepříjemný hluk ventilátoru se výjimečně ozve jen při plné zátěži za horkých letních dnů.


Doufáme, že tyto informace vám pomohly při výběru vhodného monitoru pro vaše domácí pracoviště.

Naše doporučení k výběru produktů

Nejlepší monitory pro práci z domova

EV2795-BK Řada EcoView
EV2795-BK FlexScan

Dokonalá volba pro moderní pracoviště:  díky rozhraní USB-C a řetězení USB-C nevyžaduje model EV2795 žádnou rozsáhlou kabeláž. Zároveň se může pochlubit téměř bezrámečkovým designem. 

 • 68,5 cm (27 palců)
 • 2560 x 1440, 16:9 Formát
 • LAN/RJ-45, KVM switch
 • USB-C (DisplayPort Alt Mode, HDCP 1.3), DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4)
19990,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 68,5 cm (27 palců)
 • 2560 x 1440, 16:9 Formát
 • LAN/RJ-45, KVM switch
 • USB-C (DisplayPort Alt Mode, HDCP 1.3), DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4)
EV2495-BK Řada EcoView
EV2495-BK FlexScan

Model EV2495 je jasným krokem k vyšším výkonům. Monitor s rozhraním USB-C a řetězením USB-C vás zbaví části kabelů a uvolní místo na vašem psacím stole.

 • 61,1 cm (24,1 palců)
 • 1920 x 1200, 16:10 Formát
 • LAN/RJ-45, KVM switch
 • USB-C (DisplayPort Alt Mode, HDCP 1.3), DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4)
14960,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 61,1 cm (24,1 palců)
 • 1920 x 1200, 16:10 Formát
 • LAN/RJ-45, KVM switch
 • USB-C (DisplayPort Alt Mode, HDCP 1.3), DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4)
EV2760-BK Řada EcoView
EV2760-BK FlexScan

Rozlišení, potlačování odlesků a profesionální úroveň obrazu nezatíženého blikáním – to jsou přednosti modelu EV2760. Dva vstupy DisplayPort a rozhraní HDMI a DVI-D doplněná o čtveřici konektorů USB pro periferie přinášejí nejširší možnosti propojení.

 • 68,5 cm (27 palců)
 • 2560 x 1440, 16:9 Formát
 • 2x DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4), DVI-D (HDCP 1.4)
15790,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 68,5 cm (27 palců)
 • 2560 x 1440, 16:9 Formát
 • 2x DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4), DVI-D (HDCP 1.4)
EV2485-BK Řada EcoView
EV2485-BK FlexScan

Díky vstupům USB-C upstream, DisplayPort a HDMI a čtyřem portům USB downstream nabízí model EV2485 ideální konektivitu. Kvalita obrazu, ergonomie a možnosti úspory energie jsou přesvědčivé.

 • 61,1 cm (24,1 palců)
 • 1920 x 1200, 16:10 Formát
 • USB-C (DisplayPort Alt Mode, HDCP 1.3), DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4)
12290,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 61,1 cm (24,1 palců)
 • 1920 x 1200, 16:10 Formát
 • USB-C (DisplayPort Alt Mode, HDCP 1.3), DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4)
EV2460-BK Řada EcoView
EV2460-BK FlexScan

Energeticky úsporný, ergonomický a spolehlivý: model EV2460. Vstupy DisplayPort, HDMI, DVI-D a D-sub doplněné o čtveřici konektorů USB pro periferie přinášejí nejširší možnosti propojení.

 • 60,5 cm (23,8 palců)
 • 1920 x 1080 (Full HD), 16:9 Formát
 • DisplayPort, DVI-D, HDMI, D-sub
8890,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 60,5 cm (23,8 palců)
 • 1920 x 1080 (Full HD), 16:9 Formát
 • DisplayPort, DVI-D, HDMI, D-sub
EV2457 Řada EcoView
EV2457-BK FlexScan

Téměř bezrámečková konstrukce činí z modelu EV2457 dokonalý prvek víceobrazovkové sestavy. K výstupu rozhraní DisplayPort lze snadno připojit další monitory.

 • 61 cm (24,1 palců)
 • 1920 x 1200, 16:10 Formát
 • DisplayPort, DVI-D, HDMI
12390,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 61 cm (24,1 palců)
 • 1920 x 1200, 16:10 Formát
 • DisplayPort, DVI-D, HDMI
EV2456 Řada EcoView
EV2456-BK FlexScan

Díky extrémně tenkému rámečku kolem obrazovky působí monitor EV2456 velmi kompaktně. Tato vlastnost je mimořádně přínosná zejména ve víceobrazovkových sestavách.

 • 61,1 cm (24,1 palců)
 • 1920 x 1200, 16:10 Formát
 • DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4), DVI-D (HDCP 1.4), D-sub
11490,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 61,1 cm (24,1 palců)
 • 1920 x 1200, 16:10 Formát
 • DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4), DVI-D (HDCP 1.4), D-sub
EV2360-BK Řada EcoView
EV2360-BK FlexScan

Model EV2360 nabízí při úhlopříčce 22,5“ ve formátu 16:10 pronikavě ostré rozlišení 1920x1200 pixelů. Skutečně univerzální monitor pro kancelářské použití. 

 • 57,2 cm (22,5 palců)
 • 1920 x 1200, 16:10 Formát
 • DisplayPort, HDMI, D-sub
7850,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 57,2 cm (22,5 palců)
 • 1920 x 1200, 16:10 Formát
 • DisplayPort, HDMI, D-sub

Kancelář je tam, kde je EIZO

Ať už jde o nejlepší obrazovou kvalitu, nejširší možnosti připojení nebo praktické ergonomické funkce, vždy se najde dost důvodů, proč by žádné domácí pracoviště nemělo postrádat externí monitor. Pět nejdůležitějších důvodů jsme shrnuli na této stránce.

Pět dobrých důvodů, proč by monitor EIZO neměl chybět na žádném domácím pracovišti