Problematika práce z domova je na měnícím se trhu práce v některých firmách již realitou a pro téměř všechny ostatní byla tématem pro střednědobé a dlouhodobé plánování. Globální pandemie nemoci Covid-19 tento vývoj dále razantně uspíšila a učinila z práce z domova naléhavou prioritu. Téměř každá firma byla nucena vypořádat se s úkolem zajistit domácí pracoviště v rozsahu a lhůtě, jaké dosud neměly obdoby. Odborníci počítají s tím, že efekt  rozšíření a přijetí práce z domova přetrvá i po odeznění pandemie.

Každý rozumí tomu, že pro efektivní a především zdravou práci je třeba mít odpovídající podmínky. Přinejmenším pokud jde o kancelářské profese. Často do hry vstupují také zdravotní pracovní předpisy pravidelné kontroly jejich dodržování. Všichni chápeme, že tytéž požadavky na pohodlí a ergonomii by měly platit též při práci z domova, skutečnost je však bohužel často zcela odlišná: Mnozí doma pracují na malých obrazovkách notebooků, které nenabízejí velikost ani možnosti nastavení, které bychom jinak na moderním a zdravém kancelářském pracovišti přirozeně předpokládali.

Má-li tedy dočasná či trvalá práce z domova být přinejmenším stejně zdravá a produktivní jako v kanceláři, je zcela zásadní výběr vhodného externího monitoru. K zamyšlení: Někdy se to výjimečně zvládne. Ovšem v době, kde se tato výjimka stane pravidelnou nebo trvalou alternativou k práci čistě v kanceláři, provizorní řešení nepostačí.

Proto zde shrnujeme nejdůležitější tipy a doporučení pro výběr monitoru vhodného k práci z domova a vysvětlujeme různé technické funkce.

Vhodná velikost obrazovky

Notebooky mají být malé, lehké a přenosné. Co je výhodou při přenášení, zároveň omezuje požadavek na velikost obrazovky. Řada notebooků je vybavena displeji od 12 do 15 palců; 17palcové notebooky už platí za obrovské. Pro většinu kancelářských úloh je však důležité zobrazit obsah na obrazovce přehledně a čitelně. Zvláště souběžná práce v různých programech (multitasking) se pak na monitorech notebooků nedaří právě ideálně.

Výhodou se pak už díky své velikosti stávají externí monitory s větší úhlopříčkou: Na externím monitoru snadno umístíme více pracovních oken vedle sebe. Při troše praxe lze okna s aplikacemi přehledně uspořádat pomocí klávesové zkratky. Práce s těmito stolními monitory je efektivnější, pohodlnější, šetří drahocenný čas a je tím také ergonomičtější a zdravější: Zobrazený textový či grafický obsah je větší, zřetelnější a příznivější pro náš zrak. Doplňující informace jsou přímo k dispozici a není třeba neustále přepínat mezi různými programy.

Úhlopříčka obrazovky a rozlišení

Pro optimálně ostrou reprodukci doporučujeme obrazovky s co nejvyšším rozlišením. Platí jednoduché pravidlo: čím podrobnější rozlišení, tím lépe. Při téže velikosti úhlopříčky totiž vyšší rozlišení zajistí jemnější podání detailů. To značně zlepšuje čitelnost, která je zvláště důležitá při celodenní práci na počítači.

Rozlišení detailů se uvádí v jednotkách ppi (pixel per inch), tedy počtech pixelů na palec. Tato hodnota popisuje odstupy mezi jednotlivými pixely, a proto se jí také říká pixelová hustota. Vraťme se k výchozímu pravidlu: Čím vyšší je pixelová hustota, tím jemnější budou detaily zobrazené na monitoru, a tím ostřejší bude proto i obraz.

Někteří uživatelé se monitorům s vysokým rozlišením vyhýbají v obavě, že jemnější podání detailů způsobí také zmenšení písma nebo nabídek a popisků v uživatelském rozhraní. K tomuto jevu sice v počátcích nasazení monitorů s rozlišením 4K a vysokou pixelovou hustotou, dnes je však tento problém dávno překonán. Softwaroví výrobci operačních systémů a programů zavedli škálovací funkce, které umožňují upravit měřítko písem a nabídek podle vlastní potřeby a užít si ostrý obraz bez nutnosti vzdát se požadované velikosti fontu. 

Pro jednotlivé velikosti obrazovky doporučujeme následující rozlišení:
Optimální rozlišení a úhlopříčka monitorů vhodných pro práci z domova
 1. Monitory o úhlopříčce 23/24 palců ve formátu 16:9: Rozlišení 1920 × 1080 pixelů (označováno také jako Full HD). Ještě lepší jsou obrazovky velikosti 23/24 palců s poměrem stran 16:10. Ty jsou vybaveny minimálním rozlišením 1920 × 1200 pixelů (WUXGA). Řádky navíc mohou být pro vás výhodu, protože není třeba tolik posouvat obraz nahoru a dolů a lze například snadno vedle sebe prohlížet a upravovat dvě stránky A4 v téměř skutečné velikosti.
 2. Monitory o úhlopříčce 27 palců: Rozlišení nejméně 2560 × 1440 pixelů (WQHD), nebo lépe 3840 x 2160 (označováno také jako UHD-4K). Tato příhodná kombinace úhlopříčky a rozlišení obrazovky nabízí ve srovnání s rozlišením Full HD podstatně více místa na práci - zvláště pokud používáte současně několik oken.
 3. Monitory o úhlopříčce 32 palců: Rozlišení 3840 × 2160 pixelů (UHD-4K) a poměr stran 16: 9 nabízejí nejvíce prostoru a optimální velikost k zobrazení požadovaného obsahu a rozdělení pracovní plochy.

Toto pravidlo pochopitelně potvrzují také určité výjimky. Například u specifických použití, jako jsou grafické práce nebo konstrukční programy typu CAD/CAM, zpravidla doporučujeme rozlišení 4K nebo UHD.

Další informace k tématu rozlišení 4K najdete zde.

Potřebné vstupy

Má-li vybraný monitor optimálně fungovat na příslušném počítači, musí být tento počítač nebo notebook vybaven vhodným grafickým výstupem pro zobrazení požadovaného rozlišení správným typem signálu. Staré analogové výstupy (konektory VGA/DSub) někdy neumožňují nerušený přenos signálu Full HD. Pro rozlišení vyšší než Full HD doporučujeme následující typy připojení: HDMI, DisplayPort, Mini DisplayPort nebo USB-C. Při volbě vhodného monitoru je proto důležité zjistit, kterými výstupy grafického signálu je vybaven váš počítač.

Monitory poslední generace mají tři typy vstupů: DisplayPort, HDMI a USB-C. Často je dostupný také starší typ DVI.

Další informace k různým typům připojení najdete zde.

DisplayPort (DP) nebo Mini DisplayPort (Mini DP)

Nejvhodnější jsou počítače se vstupy DisplayPort (DP) nebo Mini DisplayPort (Mini DP), které bez potíží zvládají vysoká rozlišení při vysokých obnovovacích frekvencích. Současně s obrazem se přenáší i zvuk, což může být důležité při konkrétním typu použití. Koncová zařízení, která jsou zpravidla vybavena běžným výstupem DisplayPort, lze k moderním monitorům připojit zpravidla bez potíží. Pokud má váš počítač výstup Mini DP, budete potřebovat kabelový adaptér s konektory Mini DisplayPort a DisplayPort.

High Definition Multimedia Interface

Je-li váš počítač vybaven pouze výstupem HDMI, může vás to omezit při výběru monitoru. Důležitá je verze tohoto výstupu HDMI, neboť starší modely například automaticky nepodporují rozlišení 4K-UHD nebo omezují obnovovací frekvenci na 30 Herzů.

Další informace k různým verzím připojení pomocí HDMI najdete zde

USB-C: Jeden kabel na vše

Současné počítače jsou často také vybaveny výstupem USB-C. V takovém případě je důležité, aby tento konektor umožňoval také režim nazvaný Display Port Alternate Mode (DP Alt Mode) a tím i přenos videosignálu. Je-li tomu tak, zpracuje toto rozhraní bez potíží i vyšší rozlišení. Kromě toho může dobře vybavený monitor sloužit jako dokovací stanice pro připojení USB zařízení, jako je klávesnice, myš, webkamera, pevný disk a podobně bez nutnosti používat další kabely. Dále pokud vstup USB-C na monitoru podporuje funkci Power-Delivery (PD), můžete jím dokonce po dobu připojení k monitoru napájet notebook a nabíjet jeho baterii. To vše stále pomocí jediného kabelu. Zvláštní dokovací stanice tím pozbývá význam, stejně jako potřeba dalších kabelů. Přenosný počítač lze připojit a odpojit jedním rychlým pohybem. Váš monitor nemá vstup USB-C, přitom notebook je pouze vybaven právě videovýstupem USB-C? Žádný problém. Připojení je možno zajistit kabelovým adaptérem z USB-C na DisplayPort.

Praktické rady k použití externích monitorů s notebooky

Výběr panelu a barevného prostoru

V různých monitorech se používají různé panely - a také různé technologie displejů. Pro každodenní práci z domova doporučujeme panely IPS, které nabízejí nejvyšší kvalitu obrazu. S panelem IPS získáte vyváženou kombinaci velmi dobrého podání barev a velkého zorného úhlu. To znamená: I při velmi rozdílných zorných úhlů dochází k minimálnímu posunu kontrastu a barevného podání.

Dalším kritériem je při výběru barevný prostor. U kancelářského použití postačí monitor s dobrým pokrytím barevného prostoru sRGB. U grafických aplikací a úpravy fotografií jsou často požadavky vyšší. Pokud monitor nemá sloužit pouze k práci z domova, ale ve volném čase také pro koníčky, jako je fotografie, video nebo grafika, stojí za to podívat se na přístroje s větším barevným prostorem, tj. takzvané grafické monitory.

Zde najdete příručku k monitorům pro práci náročnou na podání barev.

Foto: EIZO Wide Gamut
Foto: EIZO Wide Gamut
sRGB
Adobe RGB

Pozor na ergonomii

Dobrý monitor se vedle jasného a kontrastního podání vyznačuje především tím, že umožňuje práci co nejméně zatěžující váš zrak a záda. Jak známo, dlouhodobá práce na počítači totiž způsobuje „únavu zraku“. To má řadu možných příčin.

Obraz bez chvění

Zvláště problematické jsou monitory, které blikají. Míra blikání monitoru závisí na použitém způsobu tlumení a řízení podsvícení. Podsvícení diodami LED často při určitém nastavení jasu svítí na frekvencích, které zvláště citlivé osoby vnímají jako chvění. Na obraze bez blikání můžete pracovat déle bez únavy zraku, bolestí hlavy a dalších tělesných potíží.

Více obrazu, méně odrazů

Obraz na monitoru by měl být stále dobře čitelný. Řada monitorů a notebooků je bohužel vybavena lesklými panely. Někdy je dokonce před panelem samým instalováno reflexní ochranné sklo. To způsobuje nežádoucí odrazy. Často tak kromě hlavního obrazu na monitoru vidíme také odrazy lamp nebo oken za uživatelem nebo sebe samé. Tyto zbytečné rušivé vlivy práci na počítači výrazně komplikují, rozptylují a v krajním případě způsobují i poruchy držení těla. Ke zmírnění rušivých odrazů je třeba ověřit, zda má monitor, který používáte při práci z domova, matný panel a tedy i účinné potlačení odrazů.

Ergonomický a šetrný k životnímu prostředí

Další rozhodující ergonomickou výhodou je automatické řízení jasu. To znamená: Ergonomický kancelářský monitor by měl automaticky přizpůsobit jas obrazu v závislosti na denní době nebo okolních světelných podmínkách. Toto dynamické přizpůsobení zlepšuje čitelnost a včas brání „oslnění“ uživatele či příliš tmavému nastavení monitoru. Tato funkce zmírňuje únavu očí a také šetří energii.

Jako rozdíl mezi dnem a nocí

Displeje s podsvícením LED vyzařují vysoký podíl modrého světla. Ve dne je to výhodou, neboť modré světlo udržuje naši bdělost a pozornost. Po setmění však modré světlo narušuje rovnováhu našeho denního rytmu a může dokonce ovlivnit náš spánek. Při práci z domova se navíc stává, že si k počítači sedneme ještě večer a poté chceme hned jít spát. Ochranu před narušením přirozeného denního rytmu pomáhá zajistit funkce automatického stmívání. Ta dohlíží na naše odlišné potřeby během dne („Circadian Dimming“) a umožňuje přizpůsobit barvy vnitřním hodinám uživatele. Zatímco během dne je teplota barev vyšší, večer klesá a automaticky se snižuje také podíl modrého světla.

Špičková technika pro ergonomii na pracovištích s monitory

Potíže se zády a krční páteří patří mezi nejčastější zdravotní problémy naší doby. Zvláště jimi trpí pracující, neboť práce při nepohodlném nebo jednoduše nezdravém držení těla se počítá mezi příčiny tohoto stavu. Správný monitor má zde rozhodující podíl, neboť každý člověk má individuální tělesné vlastnosti a potřeby. Proti monitorům notebooků, u nichž lze přinejlepším nastavit sklon, se externí monitory dají optimálně přizpůsobit vašim individuálním potřebám nastavením výšky, sklonu a natočení do strany tak, aby ideálně umožňovaly práci vsedě i vestoje.

Informace a tipy k přesnému nastavení pracoviště

Závěrem vám dáme ještě jeden tip

Větší pracovní plocha díky připojení dalšího monitoru

Notebook nechte otevřený. Používat při celodenní práci pouze vestavěný displej notebooku není tím nejlepším řešením, cennější je jako doplněk k externímu monitoru. Položíte-li notebook otevřený (ideálně za použití externí myši a klávesnice) vedle monitoru a použijete funkci „rozšíření plochy“, výrazně se zvětší dostupná pracovní plocha.

Budete-li chtít notebook instalovat také ergonomičtěji, doporučujeme výškově nastavitelný podstavec na notebooky. Příjemným vedlejším účinkem je pak také lepší odvod tepla z vašeho notebooku. V zavřeném stavu je odvod tepla z většiny notebooků výrazně ztížen. To způsobuje zvýšenou a hlučnou činnost vestavěného ventilátoru. Umístěním notebooku na držák je velmi pravděpodobné, že nepříjemný hluk ventilátoru se výjimečně ozve jen při plné zátěži za horkých letních dnů.


Doufáme, že tyto informace vám pomohly při výběru vhodného monitoru pro vaše domácí pracoviště.

Naše doporučení k výběru produktů

Nejlepší monitory pro práci z domova

EV2450 Řada EcoView
EV2450-BK FlexScan

24palcový monitor EV2450-BK ve formátu 16:9 s rámečkem o šířce pouhého 1 mm vybavený 10bitovou tabulkou LUT a panelem IPS. Ideální volba pro monitorové sestavy.

 • 60,4 cm (23,8 palců)
 • 1920 x 1080 (Full HD)
 • IPS
 • DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4), DVI-D (HDCP 1.4), Dsub
 • Formát 16:9
8490,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 60,4 cm (23,8 palců)
 • 1920 x 1080 (Full HD)
 • IPS
 • DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4), DVI-D (HDCP 1.4), Dsub
 • Formát 16:9
EV2780-BK Řada EcoView
EV2780-BK FlexScan

Vzhled a technologie modelu EV2780 přispějí k modernímu, funkčnímu a úhlednému vzhledu okolního prostředí. To je optimální jak při využití v kanceláři, tak na veřejnosti.

 • 68,4 cm (27 palců)
 • 2560 x 1440
 • IPS
 • USB-C (DisplayPort Alt Mode, HDCP 1.3), DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4)
 • Formát 16:9
22970,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 68,4 cm (27 palců)
 • 2560 x 1440
 • IPS
 • USB-C (DisplayPort Alt Mode, HDCP 1.3), DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4)
 • Formát 16:9
EV2456 Řada EcoView
AKČNÍ CENA
EV2456-BK FlexScan

Díky extrémně tenkému rámečku kolem obrazovky působí monitor EV2456 velmi kompaktně. Tato vlastnost je mimořádně přínosná zejména ve víceobrazovkových sestavách.

 • 61,1 cm (24,1 palců)
 • 1920 x 1200
 • IPS
 • DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4), DVI-D (HDCP 1.4), Dsub
 • Formát 16:10
11790,00 Kč
12590,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 61,1 cm (24,1 palců)
 • 1920 x 1200
 • IPS
 • DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4), DVI-D (HDCP 1.4), Dsub
 • Formát 16:10
EV2457 Řada EcoView
EV2457-BK FlexScan

Téměř bezrámečková konstrukce činí z modelu EV2457 dokonalý prvek víceobrazovkové sestavy. K výstupu rozhraní DisplayPort lze snadno připojit další monitory.

 • 61 cm (24,1 palců)
 • 1920 x 1200
 • IPS
 • DisplayPort, DVI-D, HDMI
 • Formát 16:10
12590,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 61 cm (24,1 palců)
 • 1920 x 1200
 • IPS
 • DisplayPort, DVI-D, HDMI
 • Formát 16:10
EV2460-BK Řada EcoView
EV2460-BK FlexScan

Energeticky úsporný, ergonomický a spolehlivý: model EV2460. Vstupy DisplayPort, HDMI, DVI-D a DSub doplněné o čtveřici konektorů USB pro periferie přinášejí nejširší možnosti propojení.

 • 60,5 cm (23,8 palců)
 • 1920 x 1080 (Full HD)
 • IPS
 • DisplayPort, DVI-D, HDMI, Dsub
 • Formát 16:9
8690,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 60,5 cm (23,8 palců)
 • 1920 x 1080 (Full HD)
 • IPS
 • DisplayPort, DVI-D, HDMI, Dsub
 • Formát 16:9
EV2760-BK Řada EcoView
EV2760-BK FlexScan

Rozlišení, potlačování odlesků a profesionální úroveň obrazu nezatíženého blikáním – to jsou přednosti modelu EV2760. Dva vstupy DisplayPort a rozhraní HDMI a DVI-D doplněná o čtveřici konektorů USB pro periferie přinášejí nejširší možnosti propojení.

 • 68,5 cm (27 palců)
 • 2560 x 1440
 • IPS
 • 2x DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4), DVI-D (HDCP 1.4)
 • Formát 16:9
16550,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 68,5 cm (27 palců)
 • 2560 x 1440
 • IPS
 • 2x DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4), DVI-D (HDCP 1.4)
 • Formát 16:9
EV2360-BK Řada EcoView
EV2360-BK FlexScan

Model EV2360 nabízí při úhlopříčce 22,5“ ve formátu 16:10 pronikavě ostré rozlišení 1920x1200 pixelů. Skutečně univerzální monitor pro kancelářské použití. 

 • 57,2 cm (22,5 palců)
 • 1920 x 1200
 • IPS
 • DisplayPort, HDMI, Dsub
 • Formát 16:10
7690,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 57,2 cm (22,5 palců)
 • 1920 x 1200
 • IPS
 • DisplayPort, HDMI, Dsub
 • Formát 16:10