Jak jste na tom se správou barev?

Díky stále většímu rozšíření digitálních zrcadlovek a pokračujícímu vývoji kvalitních inkoustových tiskáren stále více profesionálních i amatérských fotografů zpracovává své digitální fotografie na svém počítači a tiskne je na své tiskárně. Pouze málo z nich však má znalosti správy barev, jež by postačovaly ke vzájemné optimalizaci barev na obrazovce a barev tisku.

Dokonalá vzájemná optimalizace barev je prakticky nemožná, a to i při použití profesionálního vybavení. Příčinou jsou rozdíly postupů reprodukce barev u monitorů a tiskáren, jakož i rozdíly mezi dosažitelnou oblastí barev. Následující odstavce popisují postupy a předpoklady dosažení nejlepšího dostupného souladu mezi tiskovými barvami a barvami zobrazujícími se na monitoru.

Předpokladem těchto výkladů je použití fotografie ve formátu JPEG pořízené v barevném prostoru Adobe RGB. Protože dalším velmi rozšířeným barevným prostorem je sRGB, pokrývá náš výklad i tuto situaci.

Tisk fotografií Adobe RGB

Barevný prostor Adobe RGB lze na monitoru zobrazit správně pouze v případě, že dotyčný monitor tento barevný prostor podporuje. Téměř všechny monitory současné modelové řady ColorEdge mají barevný prostor, který téměř beze zbytku pokrývá i barevný prostor RGB. Je-li jako barevný prostor určitého obrázku nastaven prostor Adobe RGB, je zpravidla mnoho partií tohoto obrázku mimo barevný prostor tiskáren. Z tohoto důvodu lze předpokládat, že mezi zobrazením na monitoru a vytištěným obrázkem existují zřetelné rozdíly.

Přehled témat

Přehled o působení okolního světla na vytištěné fotografie a o způsobu optimalizace osvětlení.

K článku

Přizpůsobení monitoru okolnímu světlu

K článku

Správná konfigurace nastavení zobrazení a softwaru pro retuš, např. programu Adobe Photoshop

K článku

Nastavení tisku prostřednictvím konfigurace ovladače tiskárny nebo systému správy barev Adobe Photoshop

K článku

Návod k nastavení tisku prostřednictvím konfigurace ovladače tiskárny nebo systému správy barev Adobe Photoshop

K článku