Toto je překlad japonského článku zveřejněného 26. října 2016 v ITmedia. Copyright 2016 ITmedia Inc. Všechna práva vyhrazena.

Současné vstupy obrazového signálu

S příchodem rozlišení Full HD se z počítačů začaly vytrácet staré analogové výstupy videosignálu (D-Sub a DVI-A/I) a místo nich se rozšířila digitální rozhraní. V audiovizuální technice sice mnoho analogových standardů vysoká rozlišení zvládá, nicméně kvůli nedostatečné ochraně přenášeného obsahu je používání vysokého rozlišení u těchto rozhraní omezené. Zavádění vysokého rozlišení a digitalizace jdou ruku v ruce, jakkoliv má tato spojitost v případě audiovizuální techniky, televizního vysílání a výpočetní techniky odlišné příčiny.

Zároveň se na chytrých telefonech a tabletech o úhlopříčce pod šest palců začínáme setkávat s rozlišením Full HD nebo dokonce 4K, jež bylo dosud výsadou počítačů. Malé přístroje potřebují vnější rozhraní pro připojení velké obrazovky, na níž si lze naplno vychutnat kvalitu videa.

Proto nejenom počítače, ale i nepřeberné množství multimediálních přístrojů a smartphonů nyní využívá digitální signály. Různý původ obrazových dat a požadavky na jejich ochranu i poskytované funkce vyústily ve vznik několika různých standardů digitálních rozhraní. Provoz mnoha z nich navíc vyžaduje zvláštní podmínky a funkce jako například přetaktování.

Proto je důležité před zakoupením monitoru zkontrolovat, jaká rozhraní nabízí. Běžná rozhraní pro přenos obrazových signálů popisujeme níže.

Nový 27palcový monitor FlexScan EV2780 je vybaven rozhraním USB typu C. Toto rozhraní zvládá přenos obrazu, zvuku a signálů USB přes jediný kabel. Zároveň poskytuje i napájení. Rozhraní USB typu C je kompatibilní s přístroji MacBook i s dalšími moderními přenosnými počítači.

EV2780

Nový 27palcový monitor FlexScan EV2780 je vybaven rozhraním USB typu C.

HDMI (typu A) – vládce současných obrazových rozhraní

Standard HDMI (High-Definition Multimedia Interface) představuje nejrozšířenější obrazové rozhraní současnosti. Provedení konektoru se může lišit. Obvykle se setkáme s rozhraním typu A využívajícím 19pinové obdélníkové konektory D o šířce 14 mm se dvěma zkosenými rohy.

Jeho rozhodující předností je poměrně kompaktní tvar a schopnost přenášet kromě obrazu také zvuk. Podobné funkce však nabízí většina současných digitálních rozhraní.

HDMI (typu A)
HDMI (typu A) představuje nerozšířenější obrazové rozhraní současnosti.

Rozhraní HDMI splňuje požadavky pozemního digitálního vysílání na povinnou ochranu obsahu a díky tomu se ve spotřební elektronice rozšířilo do té míry, že vstupy HDMI typu A nalezneme téměř na každém televizoru. To znamená, že většinu televizí lze snadno připojit i k počítači. Všudypřítomnost obrazovek kompatibilních s HDMI představuje patrně i jeden z důvodů oblíbenosti miniaturních kapesních počítačů, které se k monitoru připojují právě přes HDMI.

Rozhraní HDMI využívá technologii TMDS (transition-minimized differential signaling) se čtyřmi přenosovými kanály: po jednom kanálu pro každou základní barvu (červenou, zelenou a modrou) a jeden kanál pro synchronizaci časování. Původní verze 1.0 zvládá přenosové rychlosti až do 4,95 Gb/s a rozlišení až 1080 obrazových bodů. Novější verze 1.2 již vycházela vstříc požadavkům výpočetní techniky a verze 1.3 přinesla kompatibilitu s rozlišením Full HD. Následující verze 1.4 umožnila přenos obrazu o rozlišení 4K (30 Hz / 24 Hz). Vysoké přenosové rychlosti verze 2.0 umožňují přenášet i signály 4K (60 Hz) a nechybí ani podpora poměru stran 21:9, s nímž se setkáváme u chytrých telefonů. Také kabely můžeme rozdělit podle jejich schopností: základní kategorie ‘standard’ je určena pro signály 1080i, kabely ‘high speed’ zvládnou i signály 1080p a nejvyšší kategorie ‘premium’ si poradí i s rozlišením 4K (60Hz).

Od původní verze po verzi 2.0a přenosová rychlost narostla o 360 %. Ovšem podporou rozlišení 4096 × 2160 pixelů (60 Hz) ve verzi 2.0 / 2.0a vývoj nekončí, neboť požadavkům rozlišení 8K ani tento standard plně nepostačuje.

USB typu C – nejnovější standard přenosu obrazu, zvuku a USB jediným kabelem

USB typu C je nový typ konektoru zavedený ve verzi USB 3.1. Velikostí odpovídá provedení micro USB, ale jeho horní a dolní strana je shodná a zaměnitelná. Zde mohou nastat zmatky. USB typu C označuje nejnovější tvar konektoru a kabelu pro rozhraní USB 3.1. To však nutně neznamená, že každý konektor USB typu C přenáší signál standardu USB 3.1. Signál USB 3.1 lze přenášet i přes tradiční konektory USB v základním provedení (A) nebo v provedení mini (B). Konektor USB typu C je za použití redukce kompatibilní se všemi konektory se signálem USB 3.1, avšak ne všechny konektory USB typu C poskytují signál USB 3.1.

Konektor USB typu C.
Konektor USB typu C. Konektor je souměrný podle vodorovné osy, takže zástrčku lze zasunout dvěma způsoby.

USB typu C poskytuje alternativní režim označovaný jako „Alt Mode“. Spočívá ve využití přenosového pásma USB typu C pro signály různých standardů. Konkrétně se jedná o následující standardy:

  • DisplayPort Alt Mode: Režim byl představený roku 2014 a zprvu umožňoval přenos signálů DisplayPort až do verze 1.3. Nyní podporuje i DisplayPort 1.4.
  • MHL Alt Mode: Také tento režim má původ v roce 2014. Původně dovoloval přenos MHL 3.0, ale od roku 2015 lze využívat i Super MHL.
  • Thunderbolt: Norma Thunderbolt 3 nyní využívá konektor USB typu C. Původní Thunderbolt využíval konektor Mini DisplayPort (viz dále), standard Thunderbolt 3 však přešel na USB typu C. Konektor USB typu C sám o sobě může či nemusí zahrnovat výstup videosignálu. Pokud je však počítač označen jako kompatibilní s Thunderbolt 3, bude na konektoru USB typu C poskytovat i výstup obrazového signálu.
  • HDMI Alt Mode: Tento režim byl představen v září 2016 a souvisí s HDMI verze 1.4b. Prozatím je však nejisté, zda se režim HDMI Alt Mode u budoucích obrazovek ujme.

USB typu C představuje nejnovější a rychle se rozšiřující rozhraní s obousměrným přenosem obrazu. S ohledem na univerzálnost USB typu C můžeme předpokládat, že všechna budoucí zařízení přejdou právě na toto rozhraní. Při pořizování nové obrazovky je dobré myslet na budoucnost – proto by měla přítomnost USB typu C patřit mezi rozhodující faktory.

DisplayPort – naděje pro rozlišení 8K

Rozhraní DisplayPort verze 1.0 bylo představeno společností VESA v roce 2006 jako nástupce DVI. Využívá 20pinový obdélníkový konektor šířky 16 mm se zkoseným rohem.

Konektor DisplayPort
Konektor DisplayPort

Původní verze 1.0 z roku 2006 sestávala ze čtveřice linek o přenosové rychlosti 2,7 Gb/s, jež v souhrnu poskytovaly využitelnou rychlost 8,64 Gb/s. V roce 2009 následovala verze 1.2 se čtyřmi linkami po 5,4 Gb/s a souhrnnou využitelnou rychlostí 17,28 Gb/s. Konečně rok 2014 přinesl verzi 1.3 se čtveřicí linek po 8,1 Gb/s poskytující využitelnou rychlost 25,92 Gb/s. To znamená, že DisplayPort zvládne přenos nekomprimovaného signálu 8K/30 Hz. Při použití komprese je však (v závislosti na její míře) možné přenášet i signál o rozlišení 8K UHD (7680 × 4320 pixelů) s obnovovací frekvencí 60 Hz.

Single mode Display Port.
Display Port s režimem single mode symboly „+“ postrádá.

U rozhraní DisplayPort se počínaje verzí 1.2 můžeme setkat se dvěma režimy: single mode a dual mode. Režim dual mode odpovídá výstupnímu signálu DVI/HDMI, takže obrazový signál lze přivádět na vstupy DVI/HDMI na obrazovce prostřednictvím levného konverzního kabelu či adaptéru, jenž neprovádí zpracování signálu. Režim single mode naopak neodpovídá výstupnímu signálu DVI/HDMI, takže pro použití vstupů DVI/HDMI na zobrazovacím zařízení je nutný aktivní převodník signálu.

DisplayPort s režimem dual mode označují dva symboly „+“ na levé straně loga.
DisplayPort s režimem dual mode označují dva symboly „+“ na levé straně loga.

Rozhraní DisplayPort verze 1.2 a novější dovoluje řetězit zapojení monitorů. K počítači je připojený první monitor, z prvního monitoru pokračuje signál na druhý monitor, ze druhého na třetí atd., takže k propojení počítače s více monitory postačí jediné rozhraní DisplayPort.

Mini DisplayPort

Konektor Mini DisplayPort
Konektor Mini DisplayPort

Mini DisplayPort představuje zmenšenou verzi konektoru DisplayPort – jeho šířka činí pouze 7,55 mm. Malé rozměry konektoru Mini DisplayPort dovolují umístit až šest zásuvek na běžnou grafickou kartu, resp. až čtyři zásuvky na grafickou kartu o snížené výšce.

Připojovací rozhraní Mac Pro se šesti konektory Mini DisplayPort

Rozhraní Mini DisplayPort vyvinula společnost Apple, ale ta se v roce 2015 sama rozhodla rozvíjet společně s Intelem rozhraní Thunderbolt, jež Mini DisplayPort v současnosti nahradilo. Rozhraní Thunderbolt (a Thunderbolt 2) může využívat konektory Mini DisplayPort, přičemž kabel přenáší nejen obrazový signál DisplayPort, ale i signál PCI Express. Novější verze Thunderbolt 3 používá konektory USB typu C, což může být matoucí.

DVI – průkopník digitálních výstupů

Zastavme se krátce u DVI – průkopníka číslicové podoby obrazových a zvukových výstupů počítače.

DVI představuje analogový obrazový výstup, který se u počítačů objevil po rozhraní D-Sub. Konektor je tvořen maticí kontaktů pro digitální signály v uspořádání 8 × 3 a jediným kontaktem pro analogový signál po straně.

U DVI se můžeme setkat se třemi typy konektorů: DVI-D (Digital) výhradně pro digitální signál, DVI-A (Analog) výhradně pro analogový signál a DVI-I (Integrated) pro smíšený provoz digitálních a analogových signálů. I přes podobnou konstrukci konektorů se zapojení kontaktů může lišit. V případě DVI-D je analogový signál na jediném plochém kontaktu po straně. Naopak u DVI-A/I jsou zapojeny všechny kontakty pro analogové signály.

Podobně jako u HDMI se i zde používá přenosová technologie TMDS. Proto lze signál DVI-D/I převést na HDMI prostřednictvím pasivního konverzního kabelu či adaptéru. Přenosová linka TMDS může přenášet jeden nebo dva signály – podle toho se používá označení Single Link nebo Dual Link.

Časování DVI zvládá kmitočty až do 165 MHz. Rozhraní Single Link dovoluje přenos signálu do rozlišení WUXGA (1920 × 1200 pixelů) při 60 Hz, avšak Dual Link tento limit navyšuje na 2560 × 1600 obrazových bodů při 60 Hz či dokonce 3840 × 2400 bodů (tj. rozlišení 4K) při 33 Hz. V konfiguraci Single Link chybí dva prostřední sloupce digitálních kontaktů, takže vznikají dvě matice kontaktů v uspořádání 3 × 3. Naopak Dual Link používá plně zapojenou matici kontaktů v uspořádání 8 × 3.

18pinový konektor DVI-D (Single Link)
18pinový konektor DVI-D (Single Link)
24pinový konektor DVI-D (Dual Link)
24pinový konektor DVI-D (Dual Link)

Vstupy DVI v současné době na mnoha monitorech ustoupily rozhraní HDMI. Nicméně pokud grafická karta počítače poskytuje výstup DVI-D/I, je možné jej přes adaptér propojit se vstupem HDMI na monitoru.

Rozhraní přenosných zařízení

Mini HDMI – zmenšené HDMI pro videokamery a digitální fotoaparáty

Konektor mini HDMI (HDMI typu C).
Konektor mini HDMI (HDMI typu C).

Konektor mini HDMI označovaný také jako HDMI typu C dosahuje šířky pouze 10 mm. Mini HDMI je definováno standardem HDMI verze 1.3 a nalézá široké uplatnění ve videokamerách. HDMI typu A se od typu C liší pouze tvarem konektoru. Proto lze obě rozhraní propojovat pasivním konverzním kabelem nebo redukcí bez úpravy samotného signálu. Většina kabelů s konektorem mini HDMI je na opačném konci osazena konektorem HDMI typu A.

Micro HDMI – malé HDMI pro kompaktní fotoaparáty a tablety

Konektor micro HDMI (HDMI typu D).
Konektor micro HDMI (HDMI typu D).

Konektor micro HDMI (HDMI typu D) je při svojí šířce 6 mm ještě menší než mini HDMI. Byl zaveden v HDMI verze 1.4. Podobně jako v případě mini HDMI lze také u micro HDMI použít pasivní konverzní kabel nebo redukci k propojení s HDMI typu A. Většina nabízených kabelů s konektorem micro HDMI je na opačném konci osazena konektorem HDMI typu A.

MHL – micro USB používané obvykle u chytrých telefonů

Konektor MHL je stejný jako micro USB.
Konektor MHL je stejný jako micro USB.

Od roku 2013 klesá počet smartphonů vybavených konektorem micro HDMI, který ustupuje rozhraní MHL (Mobile High-definition Link). Tento standard vyvinutý společností Silicon Image využívá konektory micro USB.

MHL přenáší obrazový a zvukový signál rychlostí 2,25 Gb/s po jediném páru vodičů. Protože řídicí signál obsazuje pouze jeden další vodič, zbývající dva kontakty pětipinového konektoru micro USB jsou k dispozici pro napájení. Připojíte-li například chytrý telefon k televizi, můžete na ní sledovat video přehrávané z telefonu, aniž byste se museli obávat o stav baterie. Telefon totiž bude napájen přímo z televize.

Konektor micro USB může být použit k nabíjení a přenosu dat stejně jako originální USB. Navíc může přenášet i obrazové a zvukové signály a jeho malá velikost představuje velkou výhodu u rozměrově omezených smartphonů. Poslední verze 3.0 zvládá i rozlišení 4K/30 fps. V roce 2015 byla ohlášena nejnovější verze označovaná jako superMHL. Není bez zajímavosti, že konkurenční standard zvaný SlimPort také využívá micro USB. S rozhraním SlimPort se však setkáme jen ojediněle – například u smartphonů řady Nexus.

USB typu C zvládne všechno

Video ve vysokém rozlišení bývalo výsadou počítačů. Nyní se však běžně vyskytují i jiná zařízení poskytující výstup v rozlišení Full HD nebo dokonce 4K. Malé rozměry chytrých telefonů a tabletů však dovolují používat jen prostorově nenáročná rozhraní videosignálů. Dosud v závislosti na konkrétních potřebách vznikala různá pravidla, směrnice a požadavky pro jednotlivé trhy.

Právě sem přišel průlom v podobě USB typu C. Nový konektor je zaměnitelný co do orientace a už v základním provedení je tak malý, že se nepotřebuje dělit na normální velikost a verzi mini či mikro. Nabízí přenosovou rychlost 10 Gb/s* a až 100 W napájecího výkonu. Rozhraní USB typu C slibuje překonat nedostatky předchozích rozhraní, neboť plní všechny požadavky a má potenciál zvítězit nad konkurenčními systémy.
*Jen USB 3.1 gen. 2. Gen. 1 dosahuje 5 Gb/s.

Významná je i skutečnost, že výše popsaný obecně použitelný alternativní režim umožňuje konverzi všech moderních digitálních signálů na USB typu C pomocí adaptéru nebo konverzního kabelu. Ovšem jakkoliv lze adaptér nebo konverzní kabel použít k propojení jiného typu konektoru s rozhraním USB typu C, rozhodně se vyplatí vybírat monitor, který je již rozhraním USB typu C vybaven.

Monitor EIZO FlexScan EV2780 představený 18. listopadu 2016 je nejnovějším přírůstkem rodiny EIZO FlexScan. Jedná se o 27palcový monitor disponující rozhraním USB typu C (kompatibilním s DisplayPort Alt Mode) s tenkým rámečkem a vestavěným napájecím zdrojem schopným dodávat do rozhraní USB typu C výkon až 30 W.

Model FlexScan EV2780 nabízí vstupy HDMI, DisplayPort, a USB typu C.
Model FlexScan EV2780 nabízí vstupy HDMI, DisplayPort, a USB typu C.

Zcela plochý design bez rámečku přebírá od předchozího oblíbeného modelu FlexScan EV2750 a doplňuje jej o slibné rozhraní USB typu C přítomné společně s běžnými konektory HDMI a DisplayPort. Pokud používáte moderní přenosný počítač s rozhraním USB typu C (např. MacBook), můžete jediným kabelem přenášet obraz z notebooku na velkou obrazovku a zároveň počítač nabíjet. Hodláte-li investovat do rozmáhajícího se rozhraní USB typu C, model FlexScan EV2780 je vaším vysoce perspektivním kandidátem.

Rozhraní USB typu C významně zjednodušuje kabeláž.
USB typu C
Rozhraní USB typu C významně zjednodušuje kabeláž.
EV2780-WT Řada EcoView
EV2780-WT FlexScan

Vzhled a technologie modelu EV2780 přispějí k modernímu, funkčnímu a úhlednému vzhledu okolního prostředí. To je optimální jak při využití v kanceláři, tak na veřejnosti.

  • 68,4 cm (27 palců)
  • 2560 x 1440, 16:9 Formát
  • USB-C (DisplayPort Alt Mode, HDCP 1.3), DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4)
17590,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
  • 68,4 cm (27 palců)
  • 2560 x 1440, 16:9 Formát
  • USB-C (DisplayPort Alt Mode, HDCP 1.3), DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4)