Toto je překlad japonského článku zveřejněného v pátek 18. března 2016 v ITmedia. Copyright 2016 ITmedia Inc. Všechna práva vyhrazena.

Nový operační systém Windows 10 cílí na lepší použitelnost počítače

Dne 29. července 2015 byl na trh uveden nový operační systém Windows 10. U přístrojů využívajících operační systém Windows 7 nebo Windows 8.1 bylo možné po dobu jednoho roku přejít na Windows 10 zdarma, takže nový systém se rozšířil podstatně rychleji, než tomu bývalo dříve. I velké společnosti dávající přednost stabilitě před inovacemi budou muset postupně přejít na Windows 10, neboť v roce 2020 skončí podpora Windows 7.

Při používání Windows 10 na notebooku nebo stolním počítači si povšimnete významné změny – obnovení uživatelského rozhraní včetně plochy. Starší koncepce uživatelského rozhraní byla vzkříšena po smíšených reakcích na Windows 8/8.1, z nichž zmizela nabídka Start známá z Windows 7 i z předchozích verzí. Nejnovější uživatelské rozhraní se ovládá mnohem snáze, a to díky sloučení moderního formátu nadpisů s virtuální plochou, jež ulehčuje používání více aplikací.

Vylepšené uživatelské rozhraní Windows 10 přineslo samozřejmě i nové možnosti nastavení zobrazení. Například možnosti zobrazení na více monitorech připojených současně k jednomu počítači jsou nyní mnohem širší. Podívejme se na některé z těchto překvapivě málo známých funkcí, jež notebooky i stolní počítače s Windows 10 nabízejí.

Oops, an error occurred! Code: 201905250006193203c935
Oops, an error occurred! Code: 20190525000619c2d2c817

Vysvětlení možností zobrazení ve Windows 10

Nastavení vícenásobného zobrazení je ve Windows 10 neuvěřitelně jednoduché. Po připojení druhé obrazovky k počítači Windows samočinně rozpoznají nový monitor a zobrazí na něm uživatelské rozhraní.

V příkladě na obrázku jsme vyvolali funkci Promítat poskytující různé možnosti vícenásobného zobrazení. Na hlavním panelu klikněte na Centrum akcí (vpravo dole na obrazovce) a zvolte Promítat. Pokud raději používáte klávesové příkazy, nabídku Promítat můžete zobrazit stisknutím kláves Windows a P. Teď si můžete vybírat ze čtyř metod zobrazení. Chcete-li rozšířit pracovní plochu přes obě obrazovky, zvolte Rozšířit.

  • Jenom obrazovka počítače: použije se pouze původní displej; připojená obrazovka zůstane prázdná.
  • Duplikovat: na obou obrazovkách uvidíte stejný obsah.
  • Rozšířit: pracovní plocha se rozšíří přes obě obrazovky, čímž získáte více místa.
  • Jenom druhá obrazovka: použije se pouze nově připojená obrazovka; původní displej zůstane prázdný.
Oops, an error occurred! Code: 201905250006196edc72c1

Pro další přizpůsobení rozšířené plochy klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a přes Nastavení zobrazení vyvolejte nabídku Promítat.

Zde můžete měnit vzájemnou polohu obrazovek, velikost zobrazení včetně škálování textu, orientaci obrazovek, výše uvedenou čtveřici zobrazovacích metod a přiřazení primární/sekundární obrazovky. Pokud zde připojenou obrazovku nevidíte, klikněte na Rozpoznat. Jestliže to nepomůže, doporučujeme zkontrolovat zapojení kabelů a/nebo restartovat počítač.

Šedé obdélníky označené [1] a [2] vyjadřují vzájemnou polohu dvojice obrazovek. Myší můžete obdélníky přetáhnout tak, aby jejich uspořádání odpovídalo skutečné poloze monitorů.

V současnosti se rozmáhají notebooky osazené displeji o velmi vysokém rozlišení a hustotě pixelů převyšující běžné obrazovky Full HD. Na externím monitoru připojeném k takovému notebooku se mohou ikony a text zobrazit ve zcela jiné velikosti než na vestavěném displeji, což je při práci nepříjemné. V tomto případě pomůže volba Upřesnit nastavení velikosti textu a jiných položek, v níž lze posuvníkem sladit velikost zobrazení.

Oops, an error occurred! Code: 201905250006190920a9a7
Oops, an error occurred! Code: 20190525000619689903f4

Když si posunete nabídku Zobrazení níže, naleznete odkaz Upřesňující nastavení zobrazení. Po kliknutí na něj můžete nastavit rozlišení obrazovek. Po kliknutí na Upřesnit nastavení velikosti textu a jiných položek můžete navíc podrobněji nastavit například velikost textu a dalších položek.

Oops, an error occurred! Code: 20190525000619eebc3b5c

Jak jsme ukázali, Windows 10 přinášejí nové možnosti, jež vám doporučujeme využívat. Můžete ovšem používat i Ovládací panely ve Windows 8 a starších. Zběhlý uživatel počítače může nadále měnit potřebná nastavení způsobem obvyklým v Ovládacích panelech.

Uspořádání oken je ve Windows 10 ještě jednodušší

Windows 10 nabízejí funkci přichycování oken k okrajům obrazovky rozšířenou o další vylepšení. Posunete-li okno na levý nebo pravý okraj obrazovky, okno se roztáhne na polovinu obrazovky. Toto je možné i při používání rozšířené plochy, kdy každý z použitých monitorů může mít na levé a pravé straně zobrazené jiné okno, tudíž uživatel může zároveň sledovat čtyři okna. Popsaného uspořádání lze dosáhnout i klávesovou zkratkou Windows + šipka vlevo nebo šipka vpravo.

Po přichycení okna na levou nebo pravou polovinu se na protilehlé straně zobrazí seznam dalších dostupných oken, která mohou zaujmout zbylé místo. To je další z nových funkcí Windows 10.

Oops, an error occurred! Code: 2019052500061954925480

Když dále ve Windows 10 přetáhnete okno do jednoho ze čtyř rohů obrazovky, zmenší se na čtvrtinovou velikost. Tímto způsobem můžete zobrazit čtyři okna najednou. Když si na víceobrazovkové sestavě zobrazíte příliš mnoho oken a plocha začne být nepřehledná, klikněte na okno, jež chcete zobrazit, a rychle s ním zahýbejte. Tím minimalizujete všechna ostatní okna. Můžete také stisknout klávesy Windows a Home.

Oops, an error occurred! Code: 20190525000619fcf5f3e9

Další usnadnění vícenásobného zobrazení pomocí hlavního panelu

Podívejme se, jakým způsobem může hlavní panel přispět k lepšímu využití vícenásobného zobrazení. Klikněte na hlavní panel pravým tlačítkem a zvolte Vlastnosti, čímž si zobrazíte podrobnější nabídku. Volby týkající se použití více obrazovek si projdeme podrobněji. Pokud chcete hlavní panel zobrazovat i na druhém monitoru, aktivujte volbu Zobrazit hlavní panel na všech displejích. Hlavní panel se pak zobrazí na obou obrazovkách.

Oops, an error occurred! Code: 201905250006194d43b1cc

Můžete si vybrat ze tří způsobů zobrazování hlavního panelu. Volba Všechny hlavní panely zobrazí na obou displejích stejný hlavní panel, který bude zachycovat všechny běžící programy. Volba Základní hlavní panel a hlavní panel, kde je otevřené okno zobrazí tlačítka všech spuštěných programů na hlavním panelu primárního displeje a zároveň zobrazí na hlavním panelu sekundárního displeje tlačítka oken umístěných na sekundárním displeji. Když zvolíte Hlavní panel, kde je otevřené okno, hlavní panel se zobrazí na obou displejích, ale na každém z displejů bude zobrazovat pouze tlačítka oken umístěných na stejném displeji.

Oops, an error occurred! Code: 201905250006196a416351

Využijte externí monitor k překonání omezených možností notebooku

Připojením samostatného monitoru k notebooku získáte velkou zobrazovací plochu. Dvojice obrazovek o vysokém rozlišení významně zvýší efektivitu vaší práce. Nyní se do popředí dostávají monitory s vysokou hustotou pixelů přesahující rozlišení Full HD. Pokud se však obraz notebooku o úhlopříčce 13 nebo 14 palců zobrazí v takto vysokém rozlišení, obraz se smrskne na obtížně použitelnou velikost a je nutné jej zvětšit na 150 nebo 200 %. Proto neplatí, že velikost pracovní plochy je úměrná rozlišení. Větší roli zde totiž hraje úhlopříčka obrazovky.

Naopak monitor o běžné úhlopříčce 23 – 24 palců a rozlišení Full HD (1920 × 1080 bodů) nebo WUXGA (1920 × 1200 bodů) poskytne po připojení k notebooku obraz v podobném měřítku jako vestavěný displej. Uživatel získá spoustu nové pracovní plochy, přičemž obraz bude mít obvyklé parametry.

Za použití více obrazovek můžete porovnávat údaje z několika webových stránek najednou, můžete vytvářet grafy v tabulkovém editoru a vkládat je do prezentace podle údajů ze současně zobrazeného dokumentu PDF, pracovat na jedné obrazovce a na druhé mít zároveň puštěné video nebo údaje ze sociální sítě, hrát na jedné obrazovce hru a na druhé současně sledovat doprovodné údaje, nebo můžete externí monitor se správou barev používat při zpracování obrazu. Samostatný monitor připojený k notebooku vám všechny tyto činnosti umožní bez nutnosti neustále přepínat zobrazená okna.

Příklad: Monitor EIZO FlexScan EV2455 o úhlopříčce 24,1 palce a rozlišení WUXGA připojený k notebooku 2in1 VAIO Z (stejné uspořádání je použito i v dalších příkladech). Notebook VAIO Z je osazen displejem o vysokém rozlišení 2560 × 1440 bodů, ale kvůli „mobilní“ úhlopříčce 13,3 palce musí být obraz ve Windows zvětšen na 200 %. Připojením monitoru EV2455 s obrazovkou o úhlopříčce 24,1 palce a rozlišení 1920 × 1200 bodů vznikne obrovská pracovní plocha. Obrazovka modelu FlexScan EV2455 je podstatně větší, takže při rozlišení 1920 × 1200 lze obraz z notebooku zobrazit v měřítku 100 %. Z obrázku je zřetelné, že prohlížení několika webových stránek najednou je mnohem pohodlnější.

Oops, an error occurred! Code: 2019052500061985dc8968

Oops, an error occurred! Code: 20190525000619aff000bd

Příklad: Během vyhledávání informací můžete na velké externí obrazovce sledovat video on-line. K brouzdání po internetu můžete použít nejrůznější přístroje, ale video si nejlépe přehrajete na velké samostatné obrazovce.


Pořídíte-li si externí monitor se špičkovým podáním barev, budete si moci při práci s grafickými programy zduplikovat obraz z notebooku a spatřit své snímky ve věrných barvách. Náš příklad zachycuje editaci v programu Fresh Paint.

Oops, an error occurred! Code: 20190525000619c96111cb

Drobná rada pro výběr monitoru k rozšíření notebooku: je šikovné mít na obou obrazovkách hlavní panely ve stejné úrovni. Nezapomeňte však, že polohu notebooku co do výšky nemůžete měnit, takže je vhodné vybírat výškově nastavitelný externí monitor. Displej notebooku je umístěn velmi nízko, takže byste měli zvolit monitor, jehož obrazovku lze spustit až na úroveň stolu.

Na druhou stranu pokud zvolíte monitor výsuvný do větší výšky, můžete obrazovky umístit nad sebe, což vám ušetří místo na stísněném stole. Výhodou může být i obrazovka otočná do formátu na výšku: tuto orientaci využijete při prohlížení webových stránek, sledování příspěvků na sociálních sítích či čtení dokumentů.

Oops, an error occurred! Code: 2019052500061949d8d109
Oops, an error occurred! Code: 201905250006191e63133f

Na uvedených příkladech jsme použili monitor EIZO FlexScan EV2455 o úhlopříčce 24,1 palce a rozlišení WUXGA, neboť je výškově nastavitelný v rozsahu 131 mm a otočný do formátu na výšku, což se výborně hodí pro práci s notebookem. Zobrazovací plocha navíc sahá téměř až k okrajům panelu, takže rušivá hluchá místa jsou potlačena v nejvyšší možné míře. Vaše oči nepochybně ocení hladký a přirozený přechod z jedné obrazovky na druhou. Monitor vyhoví i při retušování fotografií a další práci s obrazem, neboť správně zobrazuje barevný prostor sRGB používaný na většině notebooků.

Je třeba podotknout, že zobrazení na více monitorech není možné využít ve Windows 10 v režimu tabletu. Ve Windows 8/8.1 mohla obrazovka notebooku zobrazovat moderní rozhraní Start za současného zobrazení klasické plochy na externím monitoru. Ve Windows 10 je však vícenásobné zobrazení omezeno jen na plochu. Takto se navrátila jedna z nejvíce oceňovaných funkcí Windows 7.

Používání vícenásobného zobrazení na stolních počítačích

Notebooky již roky převládají nad stolními počítači. Nicméně stolní počítače jsou stále oblíbené u náročných uživatelů, kteří potřebují výkonné a efektivní stroje. Také těmto zájemcům doporučujeme víceobrazovkovou sestavu, díky níž zlepší svoji práci a svůj výkonný počítač využijí naplno. Používání několika velkých obrazovek o vysokém rozlišení přináší nepřekonatelné výhody.

V případě stolních počítačů neexistují omezení týkající se notebooků, tudíž víceobrazovkovou sestavu lze vytvořit flexibilní kombinací úhlopříček a rozlišení přesně dle plánovaného umístění, využití a rozpočtu. V těchto podmínkách můžeme s výše uvedeným monitorem EIZO dosáhnout rozlišení 5760 × 1080 bodů při použití tří obrazovek, 5760 × 2160 bodů na šesti obrazovkách, nebo mnoha jiných variant.

Samozřejmě i na mnohem nenáročnějším pracovišti se projeví zásadní zlepšení při použití dvojice běžných monitorů o úhlopříčce 23 – 24 palců a rozlišení Full HD (1920 × 1080 bodů) či WUXGA (1920 × 1200 bodů) v porovnání s jediným monitorem.

Příklad zachycuje uplatnění víceobrazovkové sestavy v komerční oblasti. Levý monitor zobrazuje tabulky a statistické výpočty včetně srovnávacích grafů, zatímco na pravé obrazovce již vzniká textový dokument shrnující získané poznatky. Při použití jediného monitoru byste museli neustále přepínat jednotlivá okna, zatímco na dvojici monitorů vidíte vše potřebné najednou. Přepínání oken zde odpadá – a s ním i zbytečné zdržování a chyby vznikající při přepisu.

Oops, an error occurred! Code: 20190525000619ce64d765

Příklad práce s mapovými podklady. Na jediné obrazovce můžete spatřit jen poměrně malý výřez mapy. Na dvojici obrazovek se vám však vejde mapa, letecký snímek, informace o místě a zároveň i jeho fotografie. Realistický vjem z velké zobrazovací plochy můžete využít k virtuálním procházkám po turistických cílech.

Oops, an error occurred! Code: 201905250006194827aebe

Příklad zachycuje uplatnění víceobrazovkové sestavy při retušování fotografií. Otočení jedné z obrazovek do formátu na výšku vám pomůže při zpracování stejně orientovaných fotografií nebo při editování dlouhých dokumentů a prohlížení webových stránek. K využití výhod obrazovky orientované na výšku budete potřebovat otočný monitor nebo samostatný otočný držák, k němuž obrazovku upevníte.

Oops, an error occurred! Code: 201905250006195d254f10

Většina lidí začne budování víceobrazovkové sestavy pořízením jednoho monitoru a teprve později si přikoupí další. Nejlepší však je zakoupit hned na začátku potřebný počet monitorů téhož modelu. Nejenže sjednotíte velikosti a rozlišení obrazovek, ale dosáhnete i stejných barev a lepšího jednotného vzhledu. Možná ještě důležitější je však to, že monitory budou stejně staré, tudíž jakákoliv vada obrazovky projevující se například odchylkami barev může být odhalena již v zárodku prostým porovnáním monitorů.

Další rada pro ty, kteří zvažují vytvoření víceobrazovkové sestavy, se týká pozorovacích úhlů: čím více monitorů poskládáte vedle sebe, tím širší pozorovací úhly budete potřebovat. Abyste se pro spatření zřetelného obrazu nemuseli posouvat od jednoho monitoru ke druhému, budete potřebovat obrazovky se širokými pozorovacími úhly. U více monitorů je také obtížnější potlačit odlesky světla dopadajícího na obrazovky a do vašich očí. Z toho důvodu vám doporučujeme pořízení monitorů s antireflexní úpravou, jež zajistí zřetelnější obraz a sníží zatížení vašich očí. Jak jsme již uvedli, doporučujeme také vybírat model s tenkým okrajem černé barvy, neboť vám kromě jiného ušetří místo a zlepší čitelnost obrazu.

V příkladech jsme použili monitor FlexScan EV2455 o úhlopříčce 24,1 palce a rozlišení WUXGA osazený panelem LCD IPS se širokými pozorovacími úhly a úpravou pro potlačení odlesků. Kromě toho se vyznačuje tenkým orámováním šířky pouze 6,2 mm (rámeček 1 mm a černý okraj 5,2 mm). Obraz na dvojici monitorů vedle sebe bude dělit pouze 12,4 mm, takže docílíte téměř souvislého zobrazení. Další výhodou je funkce automatické úpravy jasu (Auto EcoView) snižující únavu očí i spotřebu energie.

Oops, an error occurred! Code: 20190525000619df39c7a9

Výběr modelů, které ve víceobrazovkové sestavě přinesou největší užitek

V předchozím textu jsme popsali nastavení vícenásobného zobrazení ve Windows 10 a přidali jsme několik konkrétních příkladů. Ať už máte notebook nebo běžný stolní počítač, používání více obrazovek je zaručenou cestou ke zvýšení efektivity práce ve Windows 10.

Mezi důležitá kritéria výběru patří kromě obrazové kvality také široké pozorovací úhly, potlačování odlesků, tenký nenápadný rámeček, stojan umožňující různorodé polohování dle podmínek instalace, funkce proti únavě očí a funkce pro úsporu energie.

I ve srovnání s počítačem představuje monitor dlouhodobou investici. Proto vám doporučujeme nekompromisně trvat na kvalitě. Uvážíte-li úspory plynoucí z vyšší produktivity práce, nižší dopady na vaše zdraví a menší spotřebu energie, vysoce kvalitní výrobky vám přinesou dlouhodobě větší užitek. Monitor FlexScan EV2455, který jsme vybrali z řady EIZO FlexScan EV, splňuje všechny zmíněné požadavky a je na něj poskytována pětiletá záruka. Díky tomu představuje jeden z nejlepších modelů pro víceobrazovkovou sestavu.

Doporučené monitory pro víceobrazovkové sestavy

Oops, an error occurred! Code: 20190525000619747a547f