Množství počítačových monitorů 4K postupně narůstá. Může se to zdát nadnesené, ale tyto obrazovky řeší mnoho problémů, jsou moderní a perspektivní a přinášejí ten nejlepší obraz.

Poznámka:

Toto je překlad japonského článku zveřejněného 18. září 2014 v ITmedia. Copyright 2014 ITmedia Inc. Všechna práva vyhrazena.

Vstupte do světa monitorů EIZO 4K splňujících požadavky na ultravysoké rozlišení a velkou úhlopříčku.

Obrazovky z kapalných krystalů s rozlišením full HD patřily svého času mezi technologickou špičku. V uplynulých letech však jejich ceny výrazně poklesly, takže dnes se 23palcové monitory full HD dostaly na pozici nejprodávanějších modelů. Přechod k rozlišení full HD urychlilo zahájení pozemního digitálního vysílání. Zdálo se, že tím vývoj na nějakou dobu ustane, ale záhy přišla další vlna. Tentokrát se jednalo o nástup obrazovek 4K.

Označení „4K“ se vztahuje k horizontálnímu počtu obrazových bodů, který činí přibližně 4000; písmeno „K“ značí předponu „kilo“ (tisíc). Většina obrazovek 4K disponuje rozlišením 3840 × 2160 pixelů (4K UHDTV), což je přesně čtyřnásobek rozlišení full HD (1920 × 1080 pixelů). Označení 4K se uplatňuje i pro modely s rozlišením 4096 × 2160 bodů (DCI 4K) používané ve filmovém odvětví.

Dva typy 4K
3.840 × 2.160 Pixel (4K UHD)

4K UHD je rozlišení 4K definované Mezinárodní telekomunikační unií (ITU). V horizontálním i vertikálním směru nabízí dvojnásobek rozlišení full HD a používá se v televizním odvětví.

4.096 × 2.160 Pixel (DCI 4K)

DCI 4K je rozlišení 4K definované sdružením DCI (Digital Cinema Initiatives). V horizontálním směru je rozlišení vyšší než u 4K UHD. Toto rozlišení je dvojnásobkem horizontálního a vertikálního rozlišení projektorů (2048 × 1080 pixelů) a používá se ve filmovém odvětví.

Ve světle neustále rostoucího rozlišení digitálních fotoaparátů, příchodu amatérských videokamer s rozlišením 4K a stále vyššího rozlišení displejů chytrých telefonů a tabletů se počítačové monitory o rozlišení full HD přestávají jevit jako atraktivní volba. Současně roste poptávka po velkých obrazovkách a víceobrazovkových sestavách nabízejících větší pracovní plochu a vyšší efektivitu při práci s několika programy zároveň, což je u počítačů nezbytné.

Za těchto okolností EIZO představilo svůj dlouho očekávaný monitor FlexScan EV3237. Tento nový model s velkou širokoúhlou obrazovkou o úhlopříčce 31,5 palce (viditelná úhlopříčka 79,9 cm) je prvním univerzálním monitorem EIZO s rozlišením 3840 × 2160 bodů a stal se tak vlajkovou lodí rozlišení 4K. Jedná se o špičkovou obrazovku stojící na počátku nové éry, v níž se ultravysoké rozlišení a velká pracovní plocha prolíná s těmi nejlepšími parametry.

Monitor EIZO FlexScan EV3237 o úhlopříčce 31,5 palce
Monitor EIZO FlexScan EV3237 o úhlopříčce 31,5 palce

Mnoho lidí si nejspíš stále myslí, že na koupi monitoru 4K je ještě příliš brzo. V tomto článku si ukážeme, jak může monitor FlexScan EV3237 s rozlišením 4K odstranit problémy a nevýhody často se vyskytující u konvenčních zobrazovacích systémů. Uvidíte, že FlexScan EV3237 by neměl chybět na seznamu modelů, o jejichž koupi uvažujete.

Monitor EIZO FlexScan EV3237 o úhlopříčce 31,5 palce

Monitory EIZO 4K chytře odstraňují obvyklé nedostatky obrazovek!

Otázka

Začal jsem používat smartphone, tablet nebo laptop s displejem o ultravysokém rozlišení a najednou mi obraz stolního monitoru připadá hrubý a humpolácký. Je to jen dojem?

Detailnost zobrazení se popisuje veličinou zvanou hustota pixelů, která se udává v jednotkách ppi. Značka ppi je zkratkou slov „pixels per inch“ (pixelů na palec). S klesající vzdáleností mezi pixely (tedy s klesající roztečí obrazových bodů) narůstá při zachování velikosti obrazovky hustota pixelů a zároveň i rozlišení panelu.

Rozdílné hustoty pixelů přinášejí různý vzhled obrazu.
Rozdílné hustoty pixelů přinášejí různý vzhled obrazu. Horní obrázek zachycuje zvětšené písmeno ovelikosti 10 bodů, dolní obrázek představuje zvětšený náhled fotografie. Při hustotě 96 ppi jezobrazení hrubé a jsou patrné jednotlivé pixely, ovšem hodnota 192 ppi přináší výrazně vyššíkvalitu. Při hustotě 384 ppi je obraz hladký; jednotlivé pixely ani zubatý okraj šikmých linií již nenízřetelný.

Hustota pixelů na displejích chytrých telefonů roste nevídaným tempem, takže mnoho dnešních smartphonů dosahuje hustot kolem 300 ppi či více. Obraz na displeji je tak jemný, že ani při pohledu zblízka nerozlišíte jednotlivé pixely a nepostřehnete zubaté okraje šikmých linií. Existují i některá špičková zařízení, která se honosí až přehnanou hodnotou 500 ppi.

Většina obrazovek v kategorii PC se vyznačuje hustotou pixelů kolem 96 ppi odpovídající obrazové hustotě 96 dpi (dots per inch, bodů na palec) zavedené jako standard plochy uživatelského rozhraní ve Windows. Standardem nové obrazovky Start a dalších prvků moderního uživatelského rozhraní Windows 8 a novějších je hustota 135 dpi (se samočinným přepínáním mezi 100 %, 140 % a 180 % v závislosti na hustotě pixelů obrazovky), ale standardem plochy je stále 96 dpi. Proto není překvapující, že obraz na monitoru vypadá v porovnání se smartphonem hrubě.

Nicméně obrazová hustota (dpi) je u dnešních operačních systémů nastavitelná, takže je možné její plynulé zvětšování v závislosti na hustotě pixelů obrazovky. Už Windows XP umožňovaly nastavit obrazovou hustotu, ale teprve od Windows 7 je tato funkce prakticky použitelná a nezpůsobuje nežádoucí přeskupování prvků na obrazovce.

Počínaje Windows 8.1 je dokonce možné použít pro různé monitory různá měřítka a snížit tak nesoulad při současném používání několika obrazovek o různých hustotách pixelů. Nastavení je však možné jen v několika stupních, takže obvykle nelze dosáhnout dokonalého vyladění.

Mac OS X nabízel nastavení obrazové hustoty dokonce ještě dříve než Windows, a to za účelem používání displejů o ultravysokém rozlišení (u Apple označovaných jako „Retina displays“). Od OS X Mavericks 10.9.3 je toto nastavení k dispozici pro externí obrazovky.

Podpora monitorů s vysokou hustotou pixelů se v operačních systémech PC označuje jako „HiDPI support“. Kromě podpory na straně operačního systému se rozšiřuje i podpora v jednotlivých aplikacích. Díky tomu již schopnost softwaru využívat HiDPI dosáhla prakticky využitelné míry. Proto jsou počítačové monitory s vysokou hustotou pixelů na vzestupu.

Jedním z nich je FlexScan EV3237 dosahující i přes velkou úhlopříčku vysoké hustoty pixelů 140 ppi. Ve srovnání s chytrými telefony zmíněnými výše se to stále může zdát poměrně málo, ale nezapomínejte, že pozorovací vzdálenosti se v obou případech značně liší.

Monitor o úhlopříčce 31,5 palce, jakou má FlexScan EV3237, sledují uživatelé obvykle ze vzdálenosti 50 až 60 centimetrů. Z ní se obraz jeví stejně jemný jako u smartphonů. Protože úhlopříčka je mnohonásobně větší než u displeje telefonu, vejde se na monitor nesrovnatelně více informací zároveň. Také fotografie a videa jsou mnohem působivější.

Otázka

Chtěl bych pracovat efektivněji, ale nemám dost místa pro více obrazovek. Také by mi vadil nesouvislý obraz rozdělený mezi více monitorů. Lze dosáhnout vyšší efektivity práce s jedinou obrazovkou?

Dva monitory stojící vedle sebe se používají v zásadě ze dvou důvodů: jednak se může několik obrazovek připojit k jedinému počítači za účelem zvětšení pracovní plochy, jednak mohou být obrazovky připojeny k různým počítačům běžícím současně.

Monitor FlexScan EV3237 se může použít v obou případech. V prvním případě tento širokoúhlý panel LCD o úhlopříčce 31,5 palce a rozlišení 4K poskytne velkou pracovní plochu (byť je třeba počítat se zvětšením obrazu v souvislosti se škálováním, jak je rozebráno níže). Ve druhém případě se uplatní funkce PbyP (Picture by Picture, obraz vedle obrazu) nebo PinP (Picture in Picture, obraz v obrazu) umožňující zobrazit několik obrazových signálů současně. Celkem lze připojit signály až ze čtyř zdrojů videosignálu (dva přes DisplayPort, jeden přes HDMI a jeden přes DVI-D 24 pinů).

Vstupní konektory monitoru FlexScan EV3237
Vstupní konektory monitoru FlexScan EV3237. Zleva doprava: DVI-D, HDMI a dva konektory DisplayPort 1.2. Napravo od nich se nachází upstream pro rozbočovač USB 3.0 a vstup audiosignálu. Napájecí zdroj je vestavěný. Monitor je vybaven i síťovým vypínačem umožňujícím úplné odpojení od napájecí sítě. Na monitoru nalezneme i tři konektory USB 3.0 pro downstream a konektor pro sluchátka na levé straně.

Funkce Picture-by-Picture (PbyP) umožňuje poskládat obrazy z více zdrojů na obrazovku vedle sebe. PbyP nabízí několik režimů: vodorovné rozdělení (dvě obrazovky po 3840 × 1080 pixelech), svislé rozdělení (dvě obrazovky po 1920 × 2160 pixelech), vodorovné rozdělení levé (nebo pravé) poloviny obrazovky (1920 × 2160 pixelů + dvě obrazovky full HD) a vodorovné i svislé rozdělení na čtyři obrazovky (čtyřikrát full HD).

Ve všech režimech je výsledný obraz bez rušivých předělů. Všimněte si, že rozdělení na čtvrtiny odpovídá použití čtyř panelů full HD o úhlopříčkách 15 až 16 palců poskládaných vedle sebe bez jakýchkoliv mezer.

Funkce Picture-by-Picture (PbyP) umožňuje poskládat obrazy z více počítačů vedle sebe na jedinou obrazovku. Lze si vybrat z pěti rozvržení. Jedním z využití může být současné zobrazování videí, reklam a dalších informací.

Picture by Picture-Funktion

Tři obrazové signály zobrazené pomocí funkce Picture-by-Picture (PbyP). Levá polovina obsahuje 1920 × 2160 pixelů, horní i dolní čtvrtina na pravé straně zahrnuje 1920 × 1080 pixelů. Výhodné vlastnosti tohoto velkého panelu s úhlopříčkou 31,5 palce a ultravysokým rozlišením 4K umožňují vytvořit víceobrazovkovou sestavu bez jakýchkoliv okrajů mezi obrazovkami.

Tři obrazové signály zobrazené pomocí funkce Picture-by-Picture (PbyP).

Pokud se na druhou stranu spokojíte s malým obrazem vloženým funkcí Picture-in-Picture (PinP), můžete i při současné práci se dvěma obrazy využívat výhod velké zobrazovací plochy. Lze si vybírat ze dvou velikostí vloženého obrazu a z umístění do kteréhokoliv ze čtyř rohů.

K dispozici je i funkce Picture-in-Picture (PinP) umožňující umístit zmenšený obraz na hlavní plochu. Vhodným uplatněním může být například pouštění streamovaného videa z valné hromady akcionářů ve zmenšeném rámečku nad burzovními kurzy zobrazenými přes celou zbývající plochu obrazovky.

funkce Picture-in-Picture (PinP)
funkce Picture-in-Picture (PinP)
Obraz vložený funkcí PinP do pravého horního rohu obrazovky. Vložený obraz je menší než nejmenší velikost nabízená funkcí PbyP, takže zbude více míst na hlavní ploše. To je praktické například při přehrávání videa během práce.
Otázka

Obrazovky full HD (1920 × 1080) a WUXGA (1920 × 1200) nejsou pro editaci fotografií a videa zcela dostatečné. Mám přejít na WQHD nebo na ultra širokoúhlý formát (CinemaScope)? Nebo mám rovnou zvolit 4K?

Rozšíření monitorů 4K bude možná rychlejší, než se zdá. Pokud jde o televizní vysílání, nejrychlejší vývoj můžeme pozorovat ve Spojených státech, v Jižní Koreji a dalších zemích. V Japonsku se dokonce rozhodli pro urychlené zavedení vysílání 4K/8K. Ve světě počítačů je prostředí již také připravené na HiDPI a příslušné produkty se už objevují na trhu. I výrobci počítačových her začínají mluvit o podpoře 4K u nových titulů (byť jsou požadavky na výkon zatím nepříjemně vysoké).

Poptávka po monitorech 4K v následujících měsících poroste a výrobci nejspíš navýší produkci. Než se obrazovky 4K stanou běžnou záležitostí, nemusí být od věci zůstat o stupínek níže a zvolit WQHD (2560 × 1440 pixelů) nebo rezignovat na univerzálnost a sáhnout po formátu ultra-wide (např. s poměrem stran 21:9 a rozlišením 2560 × 1080 pixelů). Tyto monitory nedosahují takových hustot pixelů jako obrazovky 4K, takže není nutné zvětšování obrazu pomocí škálovací funkce a snadno se na nich vytvoří velká pracovní plocha. V současné době pro ně hovoří i nižší cena.

Nicméně pokud již nyní máte počítač vhodný pro monitor 4K a chcete obrazovku o ultravysokém rozlišení, která vám bude sloužit po mnoho let, není důvod vyhýbat se modelu FlexScan EV3237. Panely s rozlišením nižším než 4K mohou být naopak brzy zastaralé, takže pokud uvažujete ve středně- nebo dlouhodobém horizontu, monitor 4K vám může sloužit déle a tím si nakonec na sebe ušetří.

Širokoúhlý LCD EIZO FlexScan EV2736W s úhlopříčkou 27 palců
Širokoúhlý LCD EIZO FlexScan EV2736W s úhlopříčkou 27 palců. Rozlišení odpovídá WQHD (2560× 1440 pixelů / 109 ppi). Před příchodem modelu FlexScan EV3237 byl vlajkovou lodí modelovéřady FlexScan EV, ovšem pokud se právě začínáte rozhlížet i po dalších modelech, měli byste brátdo úvahy také monitory 4K.
Otázka

Koupil jsem si laptop s displejem o super vysoké hustotě pixelů. Obraz je ale nepoužitelný, pokud jej nezvětším alespoň na 150 až 200 %. Nebude to s monitorem 4K nakonec to samé?

Současná podpora HiDPI dosáhla prakticky použitelné úrovně, jak už jsme psali výše. Proto je v nabídce stále více laptopů s panely LCD o ultravysokém rozlišení. Tyto výrobky lákají na displej o ultravysokém rozlišení, zároveň však předpokládají, že uživatel obraz zvětší pomocí škálovací funkce. Vysoké rozlišení tedy v tomto případě neznamená velkou pracovní plochu, jako tomu bylo v době, kdy se předpokládala neměnná obrazová hustota.

Viditelnost a čitelnost silně závisí na rozteči pixelů. Displeje laptopů se pozorují z menších vzdáleností než externí monitory, takže mají vyšší hustotu pixelů (cca. 220 ppi u displeje 13,3 palce, 2560 × 1440 pixelů). To znamená, že rozteč pixelů je mnohem jemnější (cca. 0,12 mm). Při zobrazení bez škálování v měřítku 100 % jsou písmena i ikony příliš drobné.

Rozteč pixelů na monitoru FlexScan EV3237 je v kategorii panelů s ultravysokým rozlišením také jemná. Pokud byste například chtěli zachovat u panelu 4K stejnou rozteč pixelů jakou mají nejrozšířenější 23palcové obrazovky full HD (cca. 0,27 mm), potřebovali byste dvojnásobnou úhlopříčku 46 palců. To vše je ale vměstnáno do panelu o úhlopříčce 31,5 palce, tudíž rozteč pixelů je samozřejmě menší.

Je zřejmé, že obraz o velké úhlopříčce 31,5 palce nebude přehnaně drobný jako by byl na panelu 4K o velikosti jen 23,8 nebo 28 palců. Rozteč pixelů činí přibližně 0,18 mm, takže pokud zvolíte správné umístění monitoru a přizpůsobíte pozorovací vzdálenost, bude obraz použitelný i bez škálování. Nicméně pokud budete obrazovku o velké úhlopříčce 31,5 palce sledovat příliš zblízka, přivodíte si nadměrné namáhání očí i krku. Proto lze škálování doporučit.

Rozteč pixelů není přehnaně nízká, takže velké zvětšení potřebovat nebudete. Příjemný obraz získáte, když ve Windows na panelu s nastavením velikosti zobrazení dle DPI monitoru zvolíte hodnotu „Střední – 125 %“ nebo vyšší. Pak oceníte výhody velké pracovní plochy na monitoru o ultravysokém rozlišení. Jestliže budete chtít dosáhnout podobné velikosti textu jako na běžných 23palcových monitorech full HD (cca. 96 ppi), zvolte nastavení „Větší – 150 %“.

Menší – 100 %
Střední – 125 %

Vlevo je zachycené zobrazení při volbě „Menší – 100 %“, vpravo při volbě „Střední – 125 %“. Velikost a rozlišení ikon i textu se liší.

Větší – 150 %
Extra velké – 200 %

Zde je na levém obrázku zachycené zobrazení při volbě „Větší – 150 %“, vpravo při volbě „Extra velké – 200 %“. Při nastavení na 150% se uživatelské rozhraní Windows blíží standardní hodnotě 96 dpi (103 % při porovnání se standardními 96 dpi).

Zobrazená plocha při volbě „Menší – 100 %“.
Zobrazená plocha při volbě „Menší – 100 %“. Toto je normální zvětšení, při němž je rozlišení 4K čítající 3840 × 2160 pixelů nejlépe využito. Hustota pixelů činí přibližně 140 ppi a rozteč zhruba 0,18 mm. Toto nastavení je použitelné, ale obraz bude lépe viditelný při přepnutí na „Střední – 125 %“ nebo „Větší – 150 %“.
Zobrazená plocha při volbě „Větší – 150 %“.
Zobrazená plocha při volbě „Větší – 150 %“. Škálováním se obraz zvětšil na 150 %, čímž se pracovní plocha zmenšila, ale text i ikony jsou teď mnohem lépe viditelné. Toto nastavení je optimální, pokud dáváte přednost uživatelskému rozhraní Windows poblíž standardní hodnoty 96 dpi. Jde o vyváženou kombinaci rozlišení a velikosti pracovní plochy.
FlexScan EV3237 (31,5 palce, 3840 × 2160 pixelů, cca. 140 ppi) vs. FlexScan EV2436W-Z (24,1 palce, 1920 × 1200 pixelů, cca. 94 ppi)
Nalevo vidíme monitor FlexScan EV3237 (31,5 palce, 3840 × 2160 pixelů, cca. 140 ppi), napravo je zobrazen FlexScan EV2436W-Z (24,1 palce, 1920 × 1200 pixelů, cca. 94 ppi). Velikost textu a ikon se na monitoru FlexScan EV3237 jeví při škálování na 150 % přibližně stejná jako na monitoru FlexScan EV2436W-Z v originálním měřítku 100 %. Ovšem i při zvětšení na 150 % oceníte přednosti 31,5palcové širokoúhlé obrazovky a získáte velkou pracovní plochu.
Vztah mezi rozlišením, poměrem stran, hustotou pixelů, roztečí pixelů a obvyklými úhlopříčkami obrazovek LCD
Externí monitor
Vytisknout tabulku
Úhlopříčka Rozlišení Poměr stran Hustota pixelů Rozteč pixelů
31,5" 3.840 × 2.160 Pixel 16:9 Circa 140 dpi Circa 0,18 mm
28" 3.840 × 2.160 Pixel 16:9 Circa 157 dpi Circa 0,16 mm
23,8" 3.840 × 2.160 Pixel 16:9 Circa 185 dpi Circa 0,14 mm
29" 2.560 x 1080 Pixel 21:9 Circa 96 dpi Circa0,27 mm
27" 2.560 × 1.440 Pixel 16:9 Circa 109 dpi Circa 0,23 mm
24,1" 1.920 x 1.200 Pixel 16:10 Circa 94 dpi Circa 0,27 mm
27" 1.920 x 1.080 Pixel 16:9 Circa 82 dpi Circa 0,31 mm
24" 1.920 x 1.080 Pixel 16:9 Circa 91 dpi Circa 0,28 mm
23" 1.920 x 1.080 Pixel 16:9 Circa 96 dpi Circa 0,27 mm
21,5" 1.920 x 1.080 Pixel 16:9 Circa 102 dpi Circa 0,25 mm
Vestavěné displeje laptopů s ultravysokým rozlišením
Vytisknout tabulku
Úhlopříčka Rozlišení Poměr stran Hustota pixelů Rozteč pixelů
15,4" 2.880 x 1.880 Pixel 16:10 Circa 223 dpi Circa 0,12 mm
14" 3.200 × 1.800 Pixel 16:9 Circa 256 dpi Circa 0,1 mm
13,3" 2.560 x 1.600 Pixel 16:10 Circa 227 dpi Circa 0,11 mm
13,3" 2.560 x 1.440 Pixel 16:9 Circa 221 dpi Circa0,12 mm
12" 2.160 × 1.440 Pixel 3:2 Circa 216 dpi Circa 0,12 mm
13,3" 1.920 x 1.080 Pixel 16:9 Circa 227 dpi Circa 0,11 mm
11,6" 1.920 x 1.080 Pixel 16:9 Circa 190 dpi Circa 0,13 mm
Otázka

Nezpůsobují obrazovky s ultravysokým rozlišením a velkou úhlopříčkou zvýšené namáhání očí a šíje?

Při práci s počítačem je třeba mít na paměti několik věcí pro snížení zátěže očí, krčního svalstva a ramen. Mezi základní požadavky na obrazovku patří matný povrch panelu LCD pro potlačení odlesků a dále nastavitelný jas, výška a sklon.

Velké obrazovky s ultravysokým rozlišením obecně vzato mohou namáhat oči nebo šíjové svalstvo, ale například FlexScan EV3237 nabízí několik vylepšení, která tuto námahu snižují. Stojan FlexStand je majitelům monitorů EIZO dobře známý a poskytuje široké možnosti nastavení polohy: naklánění, otáčení či změnu výšky. Díky velkému rozsahu a snadným změnám poloh se jednoduše přizpůsobí jakémukoliv prostředí.

Také jas obrazovky lze nastavovat v širokých mezích. Rozsah začíná u velmi tmavého zobrazení, což zaručuje přizpůsobení se každému okolnímu osvětlení. Nicméně nejefektivnější funkcí je „Auto EcoView“. Vestavěný senzor zjišťuje úroveň okolního osvětlení a samočinně podle ní upravuje jas obrazovky na optimální hodnotu. Uživatel tedy nijak nemusí zasahovat, ani když se mění úroveň okolního osvětlení.

Monitor má i další funkce jako režim „Papír“, v němž je významně sníženo zastoupení modré barvy. Funkce „EyeCare Dimming“ přispívá ke snížení zrakové zátěže potlačováním blikání podsvícení s LED, a to aniž by k tomu vyžadovala pozornost a zákroky uživatele.

Výška je nastavitelná ve velkém rozsahu a obrazovku lze spustit až na úroveň podstavné plochy, takže i velké modely můžete umístit tak, abyste se na obrazovku dívali přirozeně shora.
Výška je nastavitelná ve velkém rozsahu a obrazovku lze spustit až na úroveň podstavné plochy,takže i velké modely můžete umístit tak, abyste se na obrazovku dívali přirozeně shora.
Settings Auto EcoView
Funkce Auto EcoView přináší jak energetické úspory, tak úlevu unaveným očím. Lze ji snadno nastavit v nabídce monitoru prostřednictvím tlačítka na přední straně obrazovky.
Settings Auto EcoView
Uživatelé mohou počínaje tímto novým modelem stanovit maximální a minimální úroveň pro automatickou regulaci jasu
Beispiel: einfache Menüführung
Po stisknutí tlačítka na přední straně panelu se přímo nad tlačítky zobrazí nabídka. Tato nabídka je srozumitelná a navíc přispívá k elegantnímu vzhledu monitoru, neboť kromě symbolu vypínače nejsou zapotřebí žádné další popisky.
Otázka

Chtěla bych vysoce kvalitní monitor, který by mi spolehlivě sloužil po dlouhou dobu. Který mám zvolit?

Monitory o velkých úhlopříčkách v této kategorii nejsou levné, takže je zcela přirozené, že si chcete vybrat spolehlivý model, který budete moci používat dlouhodobě. Monitor FlexScan EV3237 patří bezesporu mezi modely, jež tento požadavek přesvědčivě splňují.
Je nabízen s dlouhou pětiletou zárukou. Ani po pěti letech, až bude záruční lhůta končit, nebudou panely s rozlišením 4K zastaralé a nevhodné pro používání..

Poznámky ohledně připojování monitoru FlexScan EV3237 k počítači
Zobrazení 4K 60 Hz je možné přes rozhraní DisplayPort 1.2.
Zobrazení 4K 60 Hz je možné přes rozhraní DisplayPort 1.2.

Připojit k počítači monitor s rozlišením 4K není zvlášť obtížné. Pokud váš počítač nabízí rozhraní HDMI verze 1.4 nebo novější, můžete sledovat obraz 4K s obnovovací frekvencí 30 Hz.

Nicméně pokud požadujete obnovovací frekvenci 60 Hz (4K @ 60 Hz), můžete narazit na jistá omezení. Zásadním předpokladem je přítomnost rozhraní DisplayPort 1.2 nebo novějšího. Obnovovací frekvence 60 Hz totiž v případě monitorů 4K vyžaduje mimořádně velkou šířku přenosového pásma 16 Gb/s. DVI (včetně DualLink) ani HDMI 1.4 tak širokého pásma nedosahují.

Standard HDMI 2.0 Level B umožňuje přenášet signály 4K 60 Hz v pásmu šířky HDMI 1.4, ale barevná hloubka je YUV 4:2:0 a barvy jsou zkreslené, takže toto řešení není vhodné. Pro přenos signálu 4K 60 Hz přes HDMI budete muset počkat na HDMI 2.0 Level A. Z toho důvodu představuje v současnosti DisplayPort 1.2 jedinou možnost, jak přenášet obraz 4K 60 Hz.

Další omezení týkající se přenosu signálu 4K 60 Hz mohou záviset na konkrétním monitoru, nicméně v případě modelu FlexScan EV3237 v zásadě žádné problémy nevyvstávají. To je dané přenosovou metodou SST (Single Stream Transport) používanou u monitoru FlexScan EV3237 pro signál 4K 60 Hz přiváděný přes DisplayPort. Díky tomu nejsou pro zobrazení 4K žádná další nastavení zapotřebí. Existují však grafické karty, jež jsou sice vybavené rozhraním DisplayPort 1.2, avšak bez podpory SST. To je vhodné včas zkontrolovat.

Některé výrobky jiných společností využívají metodu DisplayPort MST (Multi-Stream Transport), která s sebou přináší určitá omezení. Metoda MST rozděluje signál 4K na dva signály (dvě obrazovky 1920 × 2160 pixelů) a ty se musí prostřednictvím rozšiřující funkce ovladače grafické karty (např. EyeFinity od AMD) zkombinovat do jedné obrazovky.

U monitoru s vysokou hustotou pixelů (např. FlexScan EV3237) nezapomeňte nastavit škálovací funkci.
U monitoru s vysokou hustotou pixelů (např. FlexScan EV3237) nezapomeňte nastavit škálovacífunkci.

Zůstává ovšem otázkou, zda je třeba právě teď věnovat takovou pozornost signálu 4K 60 Hz. Ten totiž vyžaduje pro přehrávání videí v rozlišení 4K s obnovovací frekvencí 60 Hz poměrně velký výkon a zatím není k dispozici mnoho zdrojů videosignálu 4K 60 Hz. V případě počítačových her představuje výkonnost počítače zvlášť velké omezení. Je pravda, že běžné operace jako přesuny kurzoru nebo rolování jsou při frekvenci 60 Hz plynulejší než při 30 Hz. Zobrazení s obnovovací frekvencí 30 Hz nepředstavuje žádný velký problém, nicméně perspektivně smýšlejícím zájemcům poskytne monitor s podporou signálu 4K 60 Hz větší klid.

Dalším krokem po připojení je nastavení škálovací funkce. Ve Windows 8.1 přejděte na „Vzhled a přizpůsobení“ –> „Zobrazení – Zvětšit nebo zmenšit text a další položky“. Můžete začít přednastavenými hodnotami: „Menší – 100 %“ (96 dpi), „Střední – 125 %“ (120 dpi) nebo „Větší – 150 %“ (144 dpi). K dispozici jsou i speciální hodnoty: „Extra velké – 200 %“ a „Extra extra velké – 250 %“. Hustota pixelů monitoru FlexScan EV3237 dosahuje hodnoty přibližně 140 ppi, takže doporučujeme zvolit „Střední“ nebo „Větší“.

Sladění ultravysokého rozlišení a velké úhlopříčky vám přinese dosud nevídaný komfort.

Monitor EIZO FlexScan EV3237 má obě vlastnosti, neboť hustota jeho pixelů představuje rovnováhu mezi ultravysokým rozlišením 4K a velkou pracovní plochou na širokoúhlé obrazovce 31,5 palce, jak je vysvětleno výše. Zvolená úhlopříčka je ideální pro dokonalý zážitek z počítačového obrazu v rozlišení 4K.

Nedávno se objevily některé obrazovky 4K tvořené panely TN, které se vyznačují užšími pozorovacími úhly a nižší cenou. Monitor FlexScan EV3237 je však osazen panelem IPS s širokými pozorovacími úhly, díky nimž se při pohledu z různých směrů projevují jen nepatrné změny kontrastu a barev. Pochopitelně se jedná o poctivý výrobek EIZO plný značkových technologií pro lepší obraz a nižší únavu očí, které zajišťují vynikající zobrazení i u monitorů LCD s nižším rozlišením a menšími úhlopříčkami.

V nejrůznějších aplikacích zcela jistě oceníte pohodlí dalece překonávající obrazovky kategorie full HD – od CADu a obchodování na burze, kde jsou velké monitory s detailním obrazem nezbytné, přes běžné komerční použití a kreativní práci, jež vyžaduje ultravysoké rozlišení i bez nutné správy barev, až po využití ve volném čase v případě středně pokročilých a pokročilých počítačových uživatelů.

Model FlexScan EV3237 je vysoce kvalitním monitorem a dobrou zprávou pro každého, kdo dává přednost kvalitě a vysoké užitné hodnotě. Jedná se o výrobek špičkové kvality, jenž nabízí vše, co se od současných monitorů kategorie 4K očekává.

Pokud hledáte vysoce kvalitní monitor s velkou úhlopříčkou a ultravysokým rozlišením, který budete moci bez obav používat ve středně- až dlouhodobém výhledu, FlexScan EV3237 bude patřit mezi vaše horké kandidáty.

4K-Display mit IPS-Panel
Kromě velké úhlopříčky a ultravysokého rozlišení se tento model vyznačuje velmi kvalitnímpanelem IPS s širokými pozorovacími úhly a jemným odstupňováním barev s 10bitovou korekcígradace obrazu (gamy). Barevný rozsah odpovídá standardu sRGB IEC61966-2.1.