Creative Partner EIZO

Martin Dolinský

_DSC1630.jpg

KREATIVNÍ PARTNER

Profily

Krajinářské fotografii se věnuji od roku 2014. Fotit krajinu a přenášet atmosféru daného místa a okamžiku do fotografií je moje vášeň. Dělám co mě baví a naplňuje, nejraději mám objevování nových míst, cestování a hledání nových kompozic. Dnes již 4. rokem pořádám fotografické workshopy a expedice s partami podobných nadšenců a snažím se jim ukázat, jak co nejlépe zachytit přírodní krásu a také pro ně zprostředkovat zážitky na které nezapomenou.

Od samotného začátku mého focení jsem pracoval na notebooku Apple Macbook Pro, což na začátek nebylo špatné. Tyto notebooky mají slušný panel s vysokým rozlišením. Podání barev mi připadalo také uspokojivé. Jenže… notebook mi rychle přestal stačit jak výkonem, tak velikostí displeje. Pořízení stolního PC s větším výkonem a samostatného monitoru s vyšší úhlopříčkou se tedy časem stalo nutností. Koupil jsem si svůj první LCD monitor značky Dell. Tím ovšem mé trápení neskončilo, naopak začal nikdy nekončící boj s barevným nastavením. Po cca půl roce neustálého boje s barvami a s podáním černé (obojí je pro mne jako pro krajináře velmi důležité), jsem se rozhodl, že zkusím fotografický monitor EIZO. O monitorech této značky jsem do této doby jenom slyšel, vnímal jsem je jako etalon v oblasti barevného podání a dlouhodobé stability nastavených parametrů. Možnost automatické rekalibrace a vlastní kalibrační software mě také přesvědčily. Upřímně - po těchto monitorech jsem pokukoval už dlouho, ale jejich cena mi  nakonec připadala vždy vyšší, než jsem byl ochoten za ně utratit. Přece jenom jako fotograf raději investuji do vybavení, které mi pomáhá nebo zlepšuje výstup přímo při samotném focení.
 
Na doporučení jsem zkusil oslovit české zastoupení společnosti EIZO v Praze v Karlíně. Po domluvě s marketingovým oddělením jsem dostal k dispozici na dlouhodobou zápůjčku fotografický monitor řady ColorEdge CS2731. 
 
A musím říct, že jsem rád, že jsem EIZO oslovil, protože opakované posílání fotek na různá zařízení, abych opravdu viděl, jak mnou upravená fotka vypadá, mi už lezlo na nervy. EIZO toto definitivně změnilo.

EIZO ColorEdge

CS2731

Monitor jsem si jel vyzvednout přímo do českého zastoupení. Čekal na mě nejen výše zmiňovaný model, ale i pan ředitel, který je považován za předního odborníka na color management. S monitorem mě pěčlivě seznámil, vysvětlil, jak jej po vybalení zapojit a nastavit. Vzhledem k tomu, že monitor je již nastaven v továrně a jeho instalace je velmi jednoduchá a intuitivní, bylo naše setkání velmi krátké. 

Po vybalení doma mě skutečně žádné složité nastavování nečekalo. Monitor jsem pouze síťovým kabelem připojil ke zdroji a USB kabelem propojil s PC. Monitor tak začal automaticky komunikovat s počítačem a z továrny již vytvořený ICC profil, který je uložen v paměti monitoru, byl automaticky stažen na hardisk počítače. Tím odpadla nutnost použít pro vytvoření ICC profilu kalibrační sondu. ICC profil pro fotoeditory se nastavil automaticky. Bezplatně jsem si stáhl z webu eizo.cz kalibrační software ColorNavigator, který je v českém jazyce. Díky této aplikaci si velice jednoduše vyberete, založíte a nebo nastavíte pracovní profily. Já používám sRGB a Adobe RGB. Jediné co jsem musel nastavit je jas, což je logické, každý máme jinak silné světlo v pokoji. Já si pomocí bílého papíru nastavil 110 cd/m² a tím celé nastavování skončilo. Rychle jsem zapnul Lightroom a začal se dívat na mé fotografie a nevěřil jsem tomu, co jsem viděl. Témeř všechny moje fotky měly rozhozenou černou anebo Tint (moc do fialova nebo naopak do zelena). Zhruba po třech hodinách jsem všechny fotky předělal a začal zjišťovat, zda barvy sedí. K mému překvapení a radosti skutečně seděly.

Závěr

Pokud chcete monitor, který si koupíte, doma vybalíte a hned můžete začít používat, tak EIZO je pro vás to pravé a určitě vás nezklame. Neřešíte profily v grafických programech a fotoeditorech jako je Photoshop, Lightroom, Luminar atd., software ColorNavigator to udělá vše za Vás. Jestli uvažujete o spolehlivém fotografickém monitoru, tak EIZO vřele doporučuji.

Nyní je to zhruba půl roku, co používám monitor CS2731 a už si nedokážu představit, že znovu zabíjím čas přeposíláním fotek na jiná zařízení nebo jinými pokusy o nalezení “správného” výstupu.

Zápory: 

  • Pro zapojení je potřeba kromě video-kabelu použít ještě USB kabel (je ovšem pravda, že k novějším Apple notebookům lze tento monitor připojovat již pouze jediným video-kabelem s konektory typu USB-C na obou koncích a propojování monitoru s počítačem pomocí dalšího USB-kabelu tak již odpadá)
  • Dříve cena, protože jsem ještě nevěděl, jak moc mi EIZO může mou práci usnadnit
     

Klady: 

  • Podání barev a černé
  • Jednoduchá instalace monitoru – odpadá nutnost vytvoření ICC profilu pomocí kalibrační sondy
  • Snadno pochopitelné prostředí aplikace ColorNavigator
  • Příjemná a decentní dotyková tlačítka pro ovládání monitoru
  • Možnost použití monitoru s originálním fotografickým stínítkem EIZO
  • Znatelně menší únava očí než u předchozích monitorů, které jsem používal
Martin_Dolinske_3000x2000.jpg

Kategorie: Landscape Photo
Země: Česká republika
Web: dolinskyphoto.cz/o-mne