EIZO Historie

Ohlédněte se s námi na desítky let získávání zkušeností a znalostí ve vývoji, výrobě a odbytu prvotřídních monitorů EIZO.

EJP_23_buildings_07.JPG

1968 - 1981

První roky a první inovace

1968

Černobílá televize
Společnost Eizo Nanao Corporation byla založena jako Hakui Electric Corporation v japonském Hakui. Nejprve působila jako výrobce OEM (original equipment manufacturer) černobílých televizních přijímačů.

1973

Změna názvu
Původní společnost Hakui Electric Corporation obdržela nový název Nanao Corporation.

 

1978

Stolní hráčské monitory
Společnost EIZO vstoupila do hráčského odvětví představením stolních monitorů pro videoherny. Na monitorech EIZO se hrála i nejznámější arkáda dvacátého století: Space Invaders.

 

1980

Přidává se software
EIZO přebírá firmu Irem Corporation specializující se na software. Kombinace znalostí hardwaru a softwaru se v následujících letech stala jádrem obchodního modelu společnosti EIZO a to platí až do současnosti.

 

1981

Nový výrobní závod i ústředí koncernu
Soustavný růst společnosti si vyžádal stavbu nové továrny v Hakusanu. Na tomto místě vyrostlo později i mezinárodní ústředí koncernu.

EIZO_History_1981.jpg

1984 - 1990

Budování jména

1984

Na globální trh
Společnost EIZO se rozhodla reagovat na celosvětové vítězné tažení osobních počítačů a vstoupila na mezinárodní trh. Vznikla dceřiná společnost Hitec Associates Ltd. (pozdější Eizo Corporation) se sídlem v japonské Kanazawě. Zaměřovala se především na evropský trh.

 

1985

Nové značky
Po sedmnáctileté produkci výrobků OEM se společnost rozhodla uvést na trh první monitory pod vlastní značkou – přesněji řečeno pod dvěma značkami. Severoamerický trh spadal pod firmu Nanao USA Corporation (dnešní EIZO Inc.) nově založenou v Kalifornii, která nabízela monitory pod obchodní známkou Nanao. Pro evropský trh byl zvolen obchodní název „EIZO“ vycházející z japonského výrazu pro obraz.

První monitory značky EIZO/NANAO měly obrazovku o úhlopříčce 12 nebo 14 palců a vyznačovaly se „kompaktním designem a nízkou hmotností“. Za povšimnutí v propagačním listu modelu 8040 stojí především tehdejší „ultravysoké rozlišení 720 bodů × 400 řádků“.

1990

Nové ústředí a další expanze
EIZO buduje vedle objektů postavených v japonském Hakusanu v roce 1981 nové mezinárodní koncernové ústředí a výzkumná a vývojová pracoviště. Tento nezbytný krok je vyvolaný setrvalým růstem společnosti. V následujícím roce se na témže místě rozjede ještě výroba v dalším závodě.

1991 - 1999

Celosvětový úspěch

1991

Nové ústředí a další expanze
EIZO buduje vedle objektů postavených v japonském Hakusanu v roce 1981 nové mezinárodní koncernové ústředí a výzkumná a vývojová pracoviště. Tento nezbytný krok je vyvolaný setrvalým růstem společnosti. V náslJaponské NANAO
Společnost začíná prodávat v Japonsku monitory s vakuovou obrazovkou pod značkou NANAO poté, co se začne vyskytovat zpětný dovoz přístrojů ze zahraničí na japonský trh.

 

1992

Otevření švédského zastoupení
Vzniká švédská pobočka Eizo Sweden AB (dnešní EIZO Nordic AB). EIZO Nordic AB se účastní konzultací s průkopnickou organizací TCO za účelem stanovení směrnic pro elektrické a elektromagnetické emise, energetickou účinnost a bezpečnost monitorů.edujícím roce se na témže místě rozjede ještě výroba v dalším závodě.

První kroky k monitorům LCD
EIZO vyrábí první monitory LCD roky před masovým rozšířením této technologie. Model FA-1020 o úhlopříčce 10,4 palce byl nabízen ve stolním provedení nebo k montáži na otočné rameno.

1993

Certifikace ISO 9002
Společnost získala certifikát managementu jakosti ISO 9002.

1996

Jednotná obchodní známka, nové logo a inovativní design monitorů
Společnost se rozhodla opustit v Japonsku a severní Americe značku NANAO ve prospěch celosvětového používání jména EIZO. Přitom vzniklo i současné logo. Tehdy byla představena i nová generace monitorů s vakuovou obrazovkou a nezaměnitelným designem, jenž si u domácích i firemních uživatelů získal velkou oblibu.

1997

Certifikace ISO 9001
Management jakosti se podrobil další certifikaci, tentokrát podle normy ISO 9001. 

Výroba monitorů LCD
Pokroky v technologii LCD a poptávka po prostorově úsporných monitorech vedla k zavedení masové výroby počítačových monitorů LCD. Společnost EIZO na tento trend reagovala uvedením modelu FlexScan L23 o úhlopříčce 13,8 palce.

 

1998

Certifikace ISO 14001
Environmentální management společnosti EIZO byl poprvé certifikován podle normy ISO 14001. Certifikát se od té doby pravidelně obnovuje.

 

1999

Změna názvu
Společnosti Nanao Corporation a Eizo Corporation se sloučily do současné firmy Eizo Nanao Corporation.

2001 - současnost

Inovace ve 21. století

2001

Monitory LCD s tenkým rámečkem
Od konce devadesátých let jsou monitory LCD široce rozšířené, ale jejich kryty stále zabírají skoro stejný prostor jako u přístrojů s klasickou obrazovkou. Model EIZO FlexScan L675 proto představoval velký pokrok. Jeho revoluční rámeček šířky 18,5 mm vynesl tomuto monitoru okamžitý úspěch.

 

2002

Vstup na lékařský trh
Zobrazovací metody v lékařství se začaly rychle digitalizovat a společnost EIZO vstoupila na tento trh s řadou RadiForce.

Pět let monitorů LCD
K pětiletému výročí výroby monitorů LCD vznikl sedmnáctipalcový model „Placeo“ v hliníkovém krytu. Omezená série čítala pouhé tři tisíce kusů.

Výrobky EIZO Eco
Společnost zavedla označení „EIZO Eco Products“ symbolizující ekologický přístup a začala uplatňovat vnitřní katalog kritérií ochrany životního prostředí při výrobě. Katalog „EIZO Eco Products“ byl od té doby třikrát aktualizován.

2003

Monitory LCD pro experty na barvy
Monitory LCD se rychle rozšířily do kanceláří, ale na pracovištích zaměřených například na tiskovou přípravu nebo zpracování fotografií se dál spoléhalo na monitory s klasickou obrazovkou. To se změnilo s příchodem modelové řady ColorEdge nabízející monitory LCD určené přímo pro specialisty na grafiku a zpracování obrazu. V mezinárodním měřítku se jednalo o první takový počin.

EIZO_History_2003.jpg
2004

Celosvětově první monitor LCD s rozsahem Adobe RGB
Na úspěch prvních monitorů ColorEdge navázal model EIZO ColorEdge CG220. Jako vůbec první monitor LCD pokryl barevný prostor Adobe RGB. 

Zpátky k začátkům
Společnost EIZO se vrací ke kořenům, jež zapustila jako výrobce televizních přijímačů, a uvádí v Japonsku první televizi LCD z řady FORIS.

2005

Otevření švýcarského zastoupení  
EIZO přebírá divizi Eizo Business Unit švýcarské společnosti EXCOM AG včetně příslušných distributorů. Tím vzniká stoprocentně vlastněná dceřiná společnost Eizo Nanao AG. 

Certifikace ISO 13485
Společnost EIZO získala jako první výrobce samostatných monitorů pro zdravotnictví certifikát managementu jakosti ISO 13485.

 

2007

Akvizice pro růst vertikálního trhu
EIZO přebírá floridskou firmu Tech Source, Inc., zabývající se vývojem a výrobou grafických karet. Tím se otevírá cesta na trh technologií pro řízení letového provozu, vojenství, obranu i řídicí a ovládací systémy.

EIZO dále získává od německého Siemensu A&D úsek monitorů pro zdravotnictví a při té příležitosti zakládá novou pobočku – EIZO GmbH v Karlsruhe. Touto akvizicí si společnost EIZO upevnila pozici na medicínském trhu, rozšířila své vývojové kompetence a otevřela výrobní prostory v Německu.

Nové vývojové centrum  
Společnost zřizuje nákladem 2,5 mld. jenů nové šestipodlažní výzkumné a vývojové centrum v ústředí koncernu v japonském Hakusanu. (Viz obrázek výše.)

EIZO_History_2007.jpg
2008

Další expanze na vertikální trh
EIZO přebírá od firmy eg-electronic GmbH v německém Wolfratshausenu divizi monitorů pro průmysl, řízení letového provozu a řídicí jednotky. Převzetí je dokončeno v únoru 2008 vyčleněním provozu do nové společnosti EIZO Technologies GmbH.

2009

FORIS proniká na celosvětový trh
EIZO rozšiřuje produktovou řadu televizí FORIS o monitory pro domácí zábavu. Monitory FORIS nabízené dosud výhradně na japonském trhu se nyní dostávají na celosvětový trh.

 

2010

Výroba pro čínský trh  
V Číně stoupá poptávka po zdravotnických službách a přístrojích, na což EIZO reaguje založením stoprocentně vlastněné dceřiné společnosti EIZO Display Technologies (Suzhou) Co. Ltd. vyrábějící monitory pro čínské zdravotnictví.

 

2011

Otevření poboček v Německu a Spojeném království
Pro rozvoj prodeje a marketingu na území Evropy vznikají dvě dceřiné firmy vlastněné společností EIZO: v Německu je založeno EIZO Europe GmbH a ve Spojeném království EIZO Limited. (Na pravém snímku vidíme ředitelství EIZO Europe GmbH v německém Mönchengladbachu.)

EIZO_History_2011.jpg
2013

Změna názvu
Název Eizo Nanao Corporation ustupuje novému jménu EIZO Corporation.

 

2015

Akvizice systémového integrátora lékařské techniky Imation Corporation Japan
EIZO získává systémového integrátora Imation Corporation působícího na japonském zdravotnickém trhu a převádí jej na stoprocentně vlastněnou dceřinou firmu EIZO Medical Solutions Inc.

 

2016

Převzetí úseku endoskopických monitorů od firmy Panasonic Healthcare Japan
Společnost EIZO přebírá podíl na trhu endoskopických monitorů od japonské firmy Panasonic Healthcare Co., Ltd.

 

2018

Převzetí společnosti Carina System Co., Ltd.
EIZO přebírá společnost Carina System Co., Ltd. zabývající se vývojem systémových řešení pro operační sály

50. výročí společnosti
Společnost EIZO Corporation slaví v roce 18F zlaté výročí.

 

2022

Přechod na hlavní trh tokijské burzy cenných papírů.
Přechod na hlavní trh tokijské burzy v souladu s restrukturalizací tržních segmentů.

 

2023

Založení dceřiné společnosti v Indii
Společnost EIZO zakládá plně vlastněnou dceřinou společnost EIZO Private Limited s cílem rozšířit své prodejní a marketingové aktivity v Indii.

EIZO se představuje

Společnost EIZO byla založena více než před 50 lety v Japonsku a postupně dosáhla pozice předního světového výrobce špičkových zobrazovacích systémů.

Reference

Přečtěte si aktuální reference z různých oblastí použití, jako je kancelář, lékařství nebo kamerový systém.

Newsroom

Zde najdete nejnovější informace o našich produktech, akcích, propagačních akcích a společnosti EIZO.