Nastavení zobrazení

Nabídka „Nastavení zobrazení“ tvoří bránu k většině parametrů, jež můžeme u monitorů nastavovat. Zobrazíte ji kliknutím pravým tlačítkem myši na plochu a volbou „Nastavení zobrazení“.

Display-settings-1
Klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a zvolte „Nastavení zobrazení“.

Alternativně můžete v nabídce Start kliknout na symbol ozubeného kola a otevřít souhrnnou nabídku „Nastavení“. Zde zvolte „Systém“. Poté se automaticky zobrazí nabídka „Nastavení zobrazení“. Pokud by se tak nestalo, klikněte v levé části okna na záložku „Zobrazení“.

Display-settings-1
Alternativně můžete v nabídce Start kliknout na ozubené kolo symbolizující „Nastavení“.
Display-settings-3
Poté klikněte na „Systém“.
Display-settings-4
Zkontrolujte, že je v levé části okna vybrána záložka „Zobrazení“.

Nastavení zobrazení bylo dříve možné vyvolat přes Ovládací panely. Po uvedení aktualizace Creators Update pro Windows 10 to však již není možné.

Volba zobrazení a změna uspořádání

Zde můžete upravovat nastavení každého jednotlivého monitoru a měnit uspořádání obrazovek tak, aby odpovídalo skutečnosti. Pokud používáte například dva monitory postavené na sobě, můžete jeden z obdélníků symbolizujících obrazovku přetáhnout nad druhý. Pokud máte monitory postavené vedle sebe, rozmístěte obdélníky rovněž vedle sebe. Kromě toho můžete měnit i nastavení jednotlivých obrazovek tak, že kliknete na příslušný obdélník a v dolní části okna provedete požadované volby.

Select-and-rearrange-1

Změníte-li rozlišení, upraví se odpovídajícím způsobem i velikost obdélníku. Nezapomeňte však, že se přitom nezohledňuje hustota pixelů (DPI). Máte-li připojené například dva monitory o úhlopříčce 27 palců, z nichž jeden bude mít rozlišení 4K a druhý 2560 × 1440 pixelů, bude druhý monitor znázorněn menším obdélníkem než obrazovka s rozlišením 4K. Dříve bývala tato funkce přístupná přes volbu „Upřesňující nastavení zobrazení“, teď je však součástí hlavní nabídky „Zobrazení“.

Select-and-rearrange-2
Rozlišení se dříve nastavovalo po kliknutí na „Upřesňující nastavení zobrazení“.
Select-and-rearrange-3
Aktualizace Creators Update pro Windows 10 tyto volby přesunula do nabídky „Zobrazení“.

Dříve se schéma rozmístění monitorů zobrazovalo vždy – i když byla připojena jen jedna obrazovka. Po instalaci aktualizace Creators Update se tato nabídka zobrazí jedině když je připojeno více monitorů. Pokud máte připojené dva monitory, ale přesto tuto nabídku nevidíte, znamená to, že jeden z monitorů nebyl rozpoznán. Zkuste monitor vyhledat kliknutím na „Více monitorů“.

Select-and-rearrange-4
Dříve se schéma rozmístění monitorů zobrazovalo i když byla připojena jen jedna obrazovka.
Select-and-rearrange-5
Po instalaci aktualizace Creators Update pro Windows 10 se obdélníky znázorňující monitory zobrazí jedině když je připojeno více monitorů. Pokud váš počítač další obrazovku nerozpoznal, zkuste ji vyhledat kliknutím na „Více monitorů“.

Barvy

Na tomto místě nalezneme vypínač „Nočního osvětlení“ – nové funkce zavedené do systému Windows aktualizací Creators Update. Funkce „Noční osvětlení“ mění barevnou teplotu vašeho monitoru – obraz může být laděn do teplejších nebo chladnějších odstínů. Chladné odstíny stimulují vaše oči, zatímco teplejší odstíny mají naopak zklidňující účinky. Delší pozorování studeně zbarveného obrazu může vaše oči unavit a nadto si můžete rozladit své biologické hodiny. Někteří lidé proto dávají na sklonku dne přednost teplému světlu blízkému zapadajícímu slunci.

Color-1

Nastavení nočního osvětlení můžete upravit prostřednictvím stejnojmenného odkazu. U nočního osvětlení lze nastavovat barevnou teplotu a časový plán. Barevnou teplotu doladíte posuvníkem „Teplota barev v noci“. Tažením doprava získáte teplejší načervenalé světlo. Tažením doleva docílíte přirozenějšího namodralého světla. Můžete také zvolit samočinný přechod do nočního režimu při západu slunce a jeho opuštění za úsvitu. Vyberte možnost „Od západu do východu slunce“ nebo zadejte pevný časový interval. Alternativně můžete tuto funkci zapínat a vypínat ručně v nabídce „Zobrazení“. Nezapomeňte, že změna barevné teploty ovlivňuje správu barev. Pokud potřebujete používat správu barev, funkci nočního osvětlení vypněte.

Color-2

Tato funkce se podobá funkci „Paper Modus“ na monitorech EIZO – obrazovka při ní vydává teplejší světlo a zlepšuje se čitelnost. Podobný je i denní cyklus stmívání v programech Screen InStyle a Screen Manager Pro sloužící k postupné změně barevné teploty v průběhu dne. Noční osvětlení naproti tomu nabízí jen jednorázové přepnutí barevné teploty v průběhu dne.  

Pokud budete funkci Noční osvětlení používat na monitoru vybaveném funkcí „Paper Modus“, mějte na paměti, že současná aktivace obou funkcí může obraz zbarvit výrazně dočervena (viz obrázek níže). Stejně tak může tato funkce kolidovat s průběžným stmíváním v programech Screen InStyle nebo Screen Manager Pro ovládajících monitory EIZO. Doporučujeme používat buď pouze funkce v programech společnosti EIZO, nebo pouze funkci Noční osvětlení ve Windows – nikoliv obojí dohromady.

Color-3
Použijete-li režim „Paper Modus“ na monitoru EIZO společně s Nočním osvětlením ve Windows, může obrazovka zčervenat.

Měřítko a rozložení

Scale-and-layout-1

Změna velikosti textu, aplikací a dalších položek


Tímto nastavením můžete měnit velikost textu, aplikací, symbolů a dalších položek na každém monitoru. Zvolíte-li například zobrazování textu v měřítku 100 % na obrazovce o vysoké hustotě pixelů (např. na 27palcovém monitoru 4K), budou písmena velmi malá a pravděpodobně obtížně čitelná. Windows 10 automaticky doporučí nejlepší nastavení dle hustoty pixelů (PPI) vašeho monitoru. Pokud však přesto budete chtít nastavení změnit, můžete použít tuto nabídku.

Scale-and-layout-2
Měřítko 100 % na monitoru 4K (text a symboly jsou malé a obtížně čitelné)
Scale-and-layout-3
Doporučené měřítko 150 % na monitoru 4K (text a symboly jsou dobře čitelné)
Scale-and-layout-4
Měřítko 200 % na monitoru 4K (text a symboly jsou velké; toto nastavení se hodí osobám s horším zrakem)

Výše uvedené příklady zachycují 27palcový monitor 4K s hustotou pixelů 163 PPI. Pro kompenzaci vysoké hustoty pixelů se doporučuje zvětšení textu na 150 %.  

Ve Windows 10 se nastavení „Změnit velikost textu“ dosud upravovalo posuvníkem. Aktualizace Creators Update zde zavádí rozbalovací seznam s různými procentuálními hodnotami. Podle svých potřeb si můžete zvolit nejpříjemnější nastavení. Mějte na paměti, že nastavení se u jednotlivých monitorů může lišit. Máte-li připojen další monitor, vyberte jej kliknutím na číslovaný obdélník v horní části okna. Pak u něj také můžete upravit velikost textu.

Scale-and-layout-5

Rozlišení

Tímto nastavením můžete zvolit požadované rozlišení. Windows 10 samočinně rozpozná fyzické rozlišení vašeho monitoru a doporučí jej. Toto rozlišení však můžete podle svých potřeb změnit.

Ve Windows 10 bylo dříve nutné vyvolat Upřesňující nastavení zobrazení. Aktualizace Creators Update tuto volbu přesunula přímo do nabídky „Zobrazení“.

Resolution-1
Rozlišení se dříve nastavovalo po kliknutí na „Upřesňující nastavení zobrazení“.
Resolution-2
Aktualizace Creators Update tyto volby přesunula do nabídky „Zobrazení“.

Optimalizace textu ClearType

Optimalizace zobrazení textu ClearType byla zavedena již v dávných generacích systému Windows. Slouží k jemnému doladění zobrazování písmen prostřednictvím řady testů zjišťujících uživatelovy preference. Pokud se vám například lépe čte tučně zobrazený text, můžete tímto programem docílit tučného zobrazení systémových nápisů.

Dříve byl tento program součástí Ovládacích panelů. Po instalaci aktualizace Creators Update ho tam však již nenalezneme. K jeho vyvolání musíme použít vyhledávání na Hlavním panelu. Pokud jej budeme hledat v Ovládacích panelech, nedostaneme žádné výsledky.

Clear-type-1
„ClearType“ musíme vyhledat na Hlavním panelu
Clear-type-2
Vyhledávání hesla „ClearType“ v Ovládacích panelech nepřinese žádné výsledky

Nabídka Aplikace

S aktualizací Creators Update se všechny programy a aplikace přesunuly do samostatné nabídky „Aplikace“. Dříve jsme programy a aplikace mohli nalézt v Systémových nastaveních.

Apps-Menu-1

V nové nabídce Aplikace můžeme zvolit, odkud se mají programy a aplikace stahovat – z libovolného místa na internetu (s varováním či bez něj), nebo jen z Windows Store. Z této nabídky můžeme programy a aplikace i odinstalovat.

Apps-menu-2