USB-C je po všech stránkách opravdový všeuměl. Týká se to ovšem jen nejnovějšího provedení zástrčky z rodiny USB. Ta je na rozdíl od typů A a B souměrná a lze ji tedy zasunout podstatně snáze.
Malá a kompaktní zástrčka
V praxi to znamená, že je jedno, v jaké orientaci ji do konektoru zasouváte – vždy zapadne. Další předností jsou malé rozměry: s mírami 8,4 × 2,6 milimetru nepřesahuje velikost zástrčky micro USB. Také životnost je velmi dlouhá, neboť se počítá přinejmenším s 10 000 cykly zasunutí a vysunutí. Konektor USB-C je tedy robustní a zároveň vhodný i pro menší přístroje.
Společně s konektorem USB-C byla zavedena i nová specifikace USB verze 3.1. Poprvé lze přenášet data, obrazové signály i napájení po jediném kabelu USB. Rozhraní USB 3.1 první generace zvládá přenos dat rychlostí až 5 Gbit/s, druhá generace nabízí dokonce rychlost 10 Gbit/s.
Doporučení produktů pro USB-C monitory
Není USB-C jako USB-C
Univerzální rozhraní přináší i jistá úskalí. Samotná zástrčka USB-C sama o sobě neříká nic o použitém protokolu. Existují například i kabely USB, jež vyhovují pouze normě USB 2.0 nebo USB 3.0. Pak lze přes kabel přenášet pouze data nebo napájení, a to jen s odpovídající nižší přenosovou rychlostí.
Další protokol těšící se v současnosti oblibě u uživatelů přístrojů Mac je Thunderbolt 3. Tento protokol také používá konektor USB-C, ale nabízí přenosové rychlosti až 40 Gbit/s. K propojení dvou přístrojů využívajících Thunderbolt 3 je nezbytný zvláštní aktivní kabel obsahující dodatečnou elektroniku v zástrčkách. Konektor Thunderbolt 3 ovšem poskytuje zároveň i rozhraní USB 3.1 druhé generace.
Režim Alternate Mode pro větší rozmanitost protokolů
Propojení počítače s monitorem dosud obstarávaly oddělené konektory HDMI, DisplayPort nebo DVI. S příchodem nového rozhraní to již není nutné: v takzvaném režimu Alternate Mode lze kromě datového toku USB 2.0 nebo USB 3.1 přenášet i signály DisplayPort, HDMI, MHL a zvukové signály. Jediným předpokladem je, že rozhraní USB-C na obou propojených přístrojích – například na monitoru a tabletu – jsou kompatibilní s tímtéž režimem Alternate Mode.
Monitory EIZO vybavené rozhraním USB-C mohou pracovat volitelně v režimu Alternate Mode DisplayPort nebo Alternate Mode HDMI.
USB-C a DisplayPort
Kabelový adaptér pomůže s přenosem obrazového signálu v případě, že monitor není vybaven rozhraním USB-C. Ostatní funkce pak nejsou k dispozici.
Poznámka: Adaptér Apple Thunderbolt 3 na Thunderbolt 2 neposkytuje signál DisplayPort.
Přenosové rychlosti až 10 Gbit/s
Další novinkou USB-C jsou vyšší přenosové rychlosti. Nový standard nabízí kromě USB 2.0 (480 Mbit/s) také USB 3.1 první generace (USB SuperSpeed) a druhé generace (USB SuperSpeed+) s přenosovými rychlostmi až 5 Gbit/s, resp. až 10 Gbit/s.
Monitory EIZO s konektorem USB-C jsou kompatibilní s USB SuperSpeed umožňujícím datový tok až 5 Gbit/s. Nastavení monitoru lze měnit programem Screen InStyle bez nutnosti používat nabídky na obrazovce. Zároveň lze využívat rozbočovač USB vestavěný v monitoru.
Silnější nabíjení s technologií Power Delivery 2.0
Nová specifikace USB 3.1 nabízí díky přepracované technologii Power Delivery 2.0 podstatně vyšší napájecí výkon dosahující až 100 W, čemuž při napětí 20 V odpovídá proud 5 A. Takto lze napájet a dobíjet nejen drobné přístroje jako chytré telefony, ale i energeticky náročné vybavení jako jsou notebooky.
Specifikace USB 3.1 zavádí pět profilů pro různé účely. Profil 1 s výkonem 10 W (proud 2 A při napětí 5 V) se používá především pro malá mobilní zařízení. Další profily poskytují výkon 18 W, 36 W, 60 W a 100 W. Konkrétní výkon závisí na více faktorech: koncovém zařízení, verzi USB, použitém kabelu a zástrčce USB. Velikost napájecího proudu a napětí si zařízení dohodnou během speciální komunikace, takže poškození napájeného zařízení přepětím je vyloučeno. Kabel obsahuje oddělené napájecí a datové vodiče umožňující nabíjet připojené zařízení a současně si s ním i datově komunikovat. Z počítače můžete samozřejmě přes kabely USB nabíjet více přenosných zařízení současně.
Monitory EIZO s rozhraním USB-C poskytují notebookům nabíjecí výkon až 70 W. Vyšší výkon by v současnosti vyžadoval opatřit monitor vnějším napájecím zdrojem, k čemuž firma EIZO s ohledem na postoje zákazníků nechce přistoupit.
Pořádek na pracovním stole
Díky univerzální využitelnosti představuje technologie USB-C již nyní rozhraní budoucnosti. Proto není náhodou, že výrobci počítačů i periferií opatřují své nové výrobky také rozhraním USB-C. Přesto je však třeba mít při využívání USB-C na paměti, že skutečný rozsah funkcí tohoto rozhraní se u jednotlivých výrobců může silně lišit. Konkrétní dostupné funkce a protokoly závisí na obou propojených zařízeních a na použitém kabelu.
Přesto představuje USB-C významný krok na cestě k univerzálnímu rozhraní. Použít jeden jediný kabel k rozšíření plochy na externí monitor, současně z monitoru dobíjet notebook a ještě kopírovat data z notebooku na stolní disk připojený k monitoru – i takové využití je s novým rozhraním možné. Všechny monitory s rozhraním USB-C nabízejí například nejméně dva konektory USB-A pro připojení běžných periferních zařízení.
V rámci nové specifikace lze z monitoru vytvořit univerzální styčný bod propojující počítač s periferiemi. Tak lze v režimu DisplayPort Alternate Mode přenášet na externí monitor obrazový a zvukový signál, současně notebook nebo tablet napájet a ještě zprostředkovávat jeho komunikaci s dalšími přístroji připojenými přes USB k monitoru – to vše přes jeden jediný kabel. S příchodem rozhraní USB-C nastává konec nepřehledné změti kabelů na pracovním stole, což představuje obrovský posun k modernímu pracovnímu modelu „Bring Your Own Device“ a k očištění pracoviště od zbytečných prvků.