ZNALOSTI O MONITORECH

Moderní video vstupy

Cabel_Input_3000x2000.jpg

Při nákupu nového monitoru hraje velmi důležitou roli výběr správného video vstupu. Koneckonců vaše vlastní koncová zařízení budou fungovat podle představ pouze se správným rozhraním. Společnost EIZO přináší přehled video připojení, která se běžně používají u dnešních monitorů.

Moderní monitory a koncová zařízení spolu komunikují prostřednictvím různých možných rozhraní. Ta však neovlivňují pouze to, zda lze například notebook a monitor vůbec vzájemně propojit. Aspekty, jako jsou podporovaná rozlišení a obnovovací frekvence, se také liší v závislosti na připojeních. Při výběru vhodného monitoru je proto třeba brát v úvahu mnoho věcí.

Hlavně proto, že moderní pracovní svět a trend hybridních pracovních stanic klade také zcela nové nároky na počítačový hardware. Pro maximální pohodlí by například pracovní notebooky mělo být možné připojit pouze jedním kabelem. Díky tomu bude přepínání pracovních stanic v rámci kanceláře nebo mezi kanceláří a domácí pracovnou opravdu rychlé.

V moderním světě IT se monitory stále častěji používají také jako dokovací stanice. Klávesnice, myš, webová kamera a další periferní zařízení jsou připojeny přímo k monitoru a jsou tak k dispozici všem počítačům a notebookům, které jsou k monitoru připojeny.

Moderní řešení s jedním kabelem

USB-C

Tady přichází na řadu moderní standard USB-C. Přes toto rozhraní lze přenášet data i audio a video signály. Dokonce je možné i napájení.

Tato řada funkcí dělá ze současných monitorů s dokovací funkcí USB-C první volbu zejména pro majitele notebooků, protože je zapotřebí pouze jeden kabel. Zároveň se zvyšuje počet připojení na notebooku pro periferní zařízení. To je obzvláště cenné, protože moderní a kompaktní notebooky často nabízejí jen omezené možnosti připojení.

USBC_3000x2000.jpg
USB-C_charging_3000x2000.jpg

Co je DP Alt Mode?
V souvislosti s USB-C se často zmiňuje takzvaný DP Alt Mode. Tento alternativní režim (Alt Mode) je součástí specifikací USB-C a umožňuje používat datové linky v kabelu pro různé signály. DP Alt Mode se používá pro video signály - tedy DisplayPort Alternate Mode.

Důležité je vědět: Ne všechna zařízení s porty USB-C podporují také režim DP Alt Mode. Pokud tedy chcete realizovat jednokabelové připojení pro video signály s USB-C, musíte zajistit kompatibilitu s režimem DP Alt Mode.

Soupeř HDMI

DisplayPort

Standard DisplayPort byl vyvinut s cílem nahradit stará rozhraní zakotvená ve světě IT - především VGA a DVI. DisplayPort přenáší pouze digitální data a stejně jako HDMI přenáší jak zvukové, tak obrazové signály. A to díky rychlému přenosu dat, který se ideálně hodí i pro obsah ve vysokém rozlišení.

DisplayPort_2_3000x2000_neu.jpg

Co je Mini DisplayPort?
Mini DisplayPort je kompaktnější verze DisplayPortu s šířkou pouhých 7,55 mm. Tuto variantu původně vyvinula společnost Apple. V dnešní době hraje tento typ připojení podřadnou roli.

Moderní klasika

HDMI

Rozhraní HDMI (přesněji: High Definition Multimedia Interface) se vyvíjí od roku 2002, a je tedy stále poměrně mladé - rychle se však stalo de facto standardem, zejména v oblasti spotřební elektroniky. Přes HDMI se připojují téměř všechna populární zábavní zařízení, od přehrávačů Blu-ray a set-top boxů až po herní konzole. Obdélníkový konektor je již dlouho standardem také v oblasti počítačů.

HDMI umožňuje přenos obrazových a zvukových signálů a je vhodný i pro obsah ve vysokém rozlišení.

HDMI_3000x2000_neu.jpg

Průkopník digitálního výstupu

DVI

DVI je výstupní video připojení pro počítače, které se na trhu objevilo jako nástupce rozhraní D-Sub. Tento standard umožňuje přenosovou rychlost až 7,44 Gbit/s, a proto dokáže přenášet i signály 4K při frekvenci 33 Hz. V moderním hardwaru však již nehraje významnou roli. Vstupy DVI byly u mnoha monitorů nahrazeny vstupy HDMI. Dobrá zpráva pro majitele starších grafických karet s výstupem DVI-D/I: tyto karty lze pomocí adaptéru připojit také ke vstupu HDMI.

DVI-input_3000x2000_neu.jpg

Do budoucnosti s DisplayPortem a USB-C

Moderní pracovní prostředí

Rychlé přenosové rychlosti, velká flexibilita a méně kabelů: USB-C s DisplayPortem se stále více prosazuje. Toto připojení se v moderním pracovním prostředí skutečně hodí. Všechna důležitá připojení jsou realizována pouze jedním kabelem - včetně napájení notebooků. A tento standard má v rukávu ještě jedno eso, pokud je potřeba více místa na obrazovce.

Jednoduše větší pracovní plocha

Daisy chaining

Pokud plocha aktuálního monitoru nestačí, je třeba použít větší nebo další displej. Výměna monitoru za větší model však není v každé aplikaci možná nebo účelná - a sestavy s více monitory dosud často způsobovaly komplikovanou změť kabelů.

Daisy chaining tomu díky USB-C/DisplayPort učiní přítrž. Při řetězovém připojení se několik monitorů jednoduše zapojí do série vždy jedním kabelem. Každý monitor již nemusí být připojen k počítači. Takové sestavy jsou proto jednodušší a především přehlednější na nastavení.

Předpoklady: Všechna zařízení musí podporovat DisplayPort verze 1.2 nebo vyšší a přenos více proudů (MST). To platí i pro softwarové komponenty, jako je operační systém nebo ovladač grafické karty. S výjimkou posledního zařízení musí mít obrazovky samozřejmě také vhodný výstup USB-C/DisplayPort. Použité kabely musí rovněž zaručovat dostatečně vysokou rychlost přenosu dat. Další informace o požadavcích jednotlivých konfigurací naleznete v příručkách k použitému hardwaru a softwaru.

DaisyChain_EV2495_Animation.gif

Konektivita v praxi

AEDES-3.jpg

Monitor nahrazuje dokovací stanici

Společnost Aedes opět zvolila monitory EIZO a eliminovala potřebu dokovací stanice.

Zjistěte více
NEW-stage.jpg

Společnost NEW AG je připravena na budoucnost s monitorem EIZO FlexScan EV2795

„Monitor EV2795 svými 27 palci vyhovuje našim představám o úhlopříčce a díky rozhraní USB-C může sloužit i jako dokovací stanice a napájecí zdroj. Veškeré příslušenství se tedy může připojit přímo k monitoru.“

Zjistěte více
attiva_stage.jpg

Attiva SpA přechází na hybridní práci s monitory EIZO

Italský distributor Attiva SpA vybavuje zaměstnance monitory EIZO FlexScan EV2451 pro práci v kanceláři i domácím prostředí. Kompaktní design se dokonale hodí do každého pracovního prostředí a zaručuje vynikající ergonomii práce na obou místech.

Zjistěte více