Jak monitor zobrazuje ostrý obraz

Rozlišení 4K a hustota pixelů

EIZO_ColorEdge_Drucken_Sideshot_1285_sRGB_3000x2000.jpg

Kvalita zobrazení monitorů prošla v posledních letech impozantním vývojem. Pro některé oblasti použití se rozlišení 4K již dávno stalo standardem. Zvětšují se také velikosti a úhlopříčky obrazovek. A výsledkem kombinace rozlišení a úhlopříčky obrazovky je hustota pixelů - termín, který se v souvislosti s monitory často používá. V tomto článku společnost EIZO vysvětluje, co je to hustota pixelů a proč je tak důležitá.

Moderní monitory dokážou zobrazit působivě vysoké rozlišení na působivě velkých úhlopříčkách. Je ale v tomto případě opravdu vždy lepší více? Informace o tom poskytuje hustota pixelů.

Tato hodnota se obvykle udává v jednotkách "pixel na palec" nebo "bodů na palec" - zkráceně: ppi nebo dpi. Hustota pixelů tedy popisuje počet pixelů na palec plochy obrazu.

Hustota pixelů a kvalita zobrazení

Čím větší je hustota pixelů, tím "jemnější" se zobrazený obraz jeví. Zjednodušeně řečeno, při vysoké hustotě pixelů se musíte k displeji přiblížit velmi blízko, abyste jednotlivé pixely vůbec viděli. Při nízké hustotě pixelů se naopak displej jeví jako zrnitý a rozmazaný.

Pixeldichte_Image_01.jpg

Představte si, že malujete obraz štětcem. Čím jemnější jsou štětce, tím více detailů můžete na plátno přenést. Hustota pixelů je jako jemnost štětce: čím více pixelů na palec váš monitor nabízí, tím je obraz ostřejší a jasnější.

Přesně proto je souhra mezi úhlopříčkou obrazovky a rozlišením tak důležitá pro výslednou kvalitu zobrazení. Ukazuje to jednoduchý příklad výpočtu: hustota pixelů při rozlišení WQHD (2560 x 1440) na 32palcovém displeji je 91,79 ppi, což je stejné jako hustota pixelů při rozlišení Full HD (1920 x 1080) na 24palcovém displeji.

Více neznamená automaticky lépe. Dobrá a jasná kvalita zobrazení závisí na několika faktorech - a nakonec je také subjektivní, protože každý vnímá pixelovou mřížku jinak.

Co je to rozteč obrazových bodů (rozteč pixelů)?
Pro monitory se občas používá termín rozteč pixelů. Tento termín označuje vzdálenost mezi sousedními pixely - měří se od středu pixelu ke středu pixelu. V tomto případě platí, že méně je více, protože menší rozteč pixelů zajišťuje jasnější obraz. Tuto skutečnost však lze vysledovat i v souvislosti s hustotou pixelů, protože ta se s menší vzdáleností mezi pixely zvyšuje.

Dobré vědět: 4K není jen 4K
Termín "4K" označuje horizontální rozlišení přibližně 4000 pixelů. Písmeno "K" znamená "kilo" (tisíc). Většina obrazovek 4K v současnosti nabízí rozlišení 3840 x 2160 pixelů (4K UHD). Poskytují tedy čtyřikrát více pixelů než obrazovky s plným HD rozlišením (1920 x 1080 pixelů) - často se označují jako obrazovky 4K UHD. Existují však také modely s rozlišením 4096 x 2160 pixelů (DCI 4K) určené pro filmový průmysl, které se rovněž označují jako obrazovky 4K - v tomto případě obrazovky DCI 4K.

Hustota pixelů a rozlišení displeje v praxi

Dlouhou dobu byly počítačové displeje vyvíjeny za předpokladu, že operační systém i aplikace používají pevnou velikost textu/dpi (96 dpi v případě systému Windows). S rostoucím rozlišením se proto automaticky zvětšovala dostupná pracovní plocha.

Velikost textu/dpi moderních aplikací je však škálovatelná. Toho využívají zejména displeje s rozlišením 4K.

Předpokládejme například, že 27palcový displej s rozlišením 4K UHD nastavíme tak, aby se pracovní plocha zobrazovala jako na 27palcovém displeji s rozlišením Full HD. Výsledkem by byl obraz zvětšený o 200 %, protože rozlišení 4K UHD (3840 x 2160 pixelů) má dvojnásobné vertikální i horizontální rozlišení oproti Full HD (1920 x 1080 pixelů). Jeden pixel ze zobrazení operačního systému by se tedy zobrazil na čtyřech pixelech. V kombinaci s funkcí škálování operačního systému by tak vznikl velmi ostrý a přesný obraz.

ImageQuality_EffectiveWork4KScreen.jpg

Srovnání rozlišení displeje Full HD, WQHD a 4K

ImageQuality_4K-resolution.jpg

Srovnání hustoty pixelů mezi rozlišením Full HD, WQHD a 4K

Takový je rozdíl v zobrazení Full HD a UHD 4K při stejné velikosti obrazovky. Fotografie ikon byly pořízeny ze stejné vzdálenosti. Rozlišení 4K UHD poskytuje mnohem jasnější zobrazení při téměř stejné velikosti.

Displej s vysokou hustotou pixelů zároveň umožňuje výrazně větší flexibilitu. Menší zvětšení umožňuje vytvořit větší pracovní prostor. Vyšší zvětšení umožňuje například při úpravě médií rozeznat i ty nejjemnější detaily, aniž by bylo nutné další softwarové zvětšování.

Která hustota pixelů je správná?

Vizuální vnímání i vnímání pixelových mřížek je velmi individuální. V tomto ohledu neexistuje na tuto otázku obecná odpověď. Lze stanovit pravidlo pro běžnou pozorovací vzdálenost v kanceláři 50 až 60 cm: Od hustoty pixelů 92 až 110 dpi bude displej ostrý. Různé oblasti použití však přirozeně kladou různé nároky na to, co lze na monitoru vidět.

 

Kancelářské aplikace (práce, studium)

Požadavky na dpi jsou pro používání webových prohlížečů, programů pro zpracování textu a elektronické pošty mírné. To platí zejména v případě, že není vyžadován multitasking. Pokud se pravidelně používá několik oken nebo složité tabulky, doporučuje se hodnota mezi 92 a 110. Je však třeba poznamenat, že vysoká hustota pixelů může zlepšit kontrast detailů, a je proto šetrnější k očím. Lidé, kteří před monitorem pracují obzvláště intenzivně a dlouho, by proto měli volit vysokou hustotu pixelů.

EIZO_FlexScan_Bildqualitaet_Sideshot_1967_sRGB_3000x2000.jpg

Grafické práce (mediální design, CAD)

Pokud jde o nejmenší detaily, existují pouze technické limity, kterých lze dosáhnout. Čím vyšší je hustota pixelů na displeji, tím snadněji lze pracovat s přesností pixelů. Zajímavé monitory pro tuto oblast použití začínají na 110 dpi.

EIZO_ColorEdge_Illustratorin_7884_V2_sRGB_3000x2250.jpg

Hry

Pro herní fanoušky závisí výběr monitoru především na tom, jaké hry preferují. Například u her s rozsáhlými herními světy a dlouhou pozorovací vzdáleností je výhodná vysoká hustota pixelů, protože objekty lze i na větší vzdálenost ostře a zřetelně rozeznat. Vhodnou orientační hodnotou je 92 až 120 dpi.
Hry však mají ještě jeden aspekt. Vysoká rozlišení jdou ruku v ruce také se zvyšujícími se nároky na hardware: pokud si chcete vychutnat moderní hry ve vysokém rozlišení a s rychlou obnovovací frekvencí, potřebujete odpovídajícím způsobem výkonný počítač. V závislosti na dostupném vybavení je proto nutné zvážit, zda by o něco nižší rozlišení ve prospěch plynulejšího zobrazení nebylo lepší volbou.

Pixeldichte_Image_04_-_Gaming.jpg

Budoucnost je ve vysokém rozlišení

Při nákupu nového monitoru se dnes téměř pro každou aplikaci doporučuje zařízení s rozlišením vyšším než Full HD. Odpovídající displeje jsou již dávno cenově dostupné. Navíc se nákup už nevyplatí jen kreativním profesionálům, ale také čistě spotřebitelům, protože stále více obsahu vzniká ve vysokém rozlišení.

Při výběru konkrétního 4K monitoru a ideální hustoty pixelů hraje roli celá řada faktorů. Kromě požadované oblasti použití k nim patří také aspekty, jako je dostupný rozpočet a volné místo na stole.

EIZO nabízí širokou škálu různých monitorů pro všechny aspekty digitálního života. Některé obzvláště doporučitelné modely jsou uvedeny zde:

Používané monitory 4K

frame_by_frame_-_Header.jpg

Rámeček po rámečku

Italská filmová postprodukční společnost používá 75 monitorů ColorEdge, včetně dvou monitorů PROMINENCE CG3146.

Zjistěte více
KDDI_stage.jpg

Dekodéry IP a kancelářské monitory u společnosti KDDI

Japonská telekomunikační společnost KDDI vybavuje dohledové místnosti a kancelářské prostředí dekodéry DuraVision IP a monitory FlexScan.

Zjistěte více
Radomir_Jakubowski_-_Header.jpg

Umělecké fotografie na monitoru

Fotograf Radomir Jakubowski upravuje fotografie přírody na monitoru ColorEdge CG2700X od společnosti EIZO, aby zajistil správné barvy, ostrost a jas snímku.

Zjistěte více
RAA_teaser.jpg

Udržitelnost a dlouhodobá návratnost investic

Udržitelnost a dlouhodobá návratnost investic byly klíčovými faktory při rozhodování Královské automobilové asociace pro monitory EIZO FlexScan.

Zjistěte více