Reference ColorEdge

Frame by Frame

Italská filmová postprodukční společnost používá 75 monitorů ColorEdge, včetně dvou monitorů PROMINENCE CG3146.

frame_by_frame_-_Header.jpg

Frame by Frame, jedna z nejvýznamnějších filmových postprodukčních společností v Itálii, se rozhodla vybavit všechna svá produkční studia monitory EIZO z řad ColorEdge a FlexScan. Úkolem bylo vytvořit konzistentní, pracovní prostředí s jednotnou barevnou vizualizací napříč různými týmy a lokalitami. Pro dosažení tohoto cíle bylo rozhodující komplexní řešení monitorů EIZO řady ColorEdge CG s vestavěnými kalibračními senzory, softwarem ColorNavigator a cloudovým řešením ColorNavigator Network.

Frame by Frame je dynamická a kreativní společnost, ve které se snoubí nejvyšší profesionalita a mladý a avantgardní tým. S více než 70 zaměstnanci na různých místech nabízí společnost Frame By Frame svým zákazníkům kompletní služby od výroby obsahu až po hotový produkt (mix zvuku, VFX, design, střih, barevné korekce, dokončovací práce a digitální dodání). To vedlo k potřebě jednotné barevné vizualizace. A to nejen mezi kolegy v týmu, ale i mezi ostatními odbornými odděleními jednotlivých projektů, které jsou rozmístěny na několika místech.

Společnost EIZO byla vybrána nejen kvůli proslulé kvalitě monitorů řady ColorEdge, ale také kvůli doplňkovým softwarovým řešením, která umožňují konzistentní a přesnou správu pracovních postupů.

Pro všechny pracovní stanice, které přímo nesouvisejí se správou barev, jako je například 3D vykreslování, a pro všechny administrativní oblasti, Frame By Frame používá také monitory EIZO z řady FlexScan. Každý zaměstnanec tak může vždy pracovat s maximálním komfortem a nejlepší kvalitou zobrazení.

frame_by_frame_-_Image_02.jpg

75 používaných monitorů ColorEdge včetně 2 monitorů PROMINENCE CG3146

Vladimir Vasiljevic, technický vedoucí společnosti se sídlem v Římě, vysvětluje, jak byla řešení EIZO použita k vytvoření konzistentního systému nastavení správy barev mezi různými týmy a lokalitami.

Jak vám integrovaný senzor usnadnil práci a kolik času vám ušetřil?
Možnost pravidelně kontrolovat kalibraci před každým novým projektem je skvělá věc. To se provádí automaticky, v noci, bez přerušení tvůrčí práce a bez nutnosti opakovat stejné postupy ručně více než 70krát - to je skvělé! Interní snímač v kombinaci se softwarem ColorNavigator zaručuje výsledky srovnatelné s výsledky dosaženými při mnohahodinové kalibraci pomocí speciálních externích zařízení pro měření barev na starších referenčních monitorech.

Které funkce aplikací ColorNavigator 7 a ColorNavigator Network se vám zdály nejužitečnější pro vaše konkrétní potřeby?
Především možnost replikovat nastavení monitoru, tj. klonovat monitor tak, aby všechny ostatní monitory pracovaly se stejnými hodnotami a zobrazovaly stejné barevné podání. První sérii jsem mohl nastavit a otestovat ve své laboratoři, abych vytvořil předlohu, zatímco pro všechny ostatní jednotky jsem musel pouze načíst soubor s nastavením, abych zajistil identické zobrazení barev! Přizpůsobení barevného prostoru stiskem jediného tlačítka nám umožnilo zvládnout jakoukoli práci, od televizních seriálů pro hlavní streamovací platformy v Dolby Vision přes filmy pro kina až po televizní reklamy nebo webové stránky. Díky nástroji ColorNavigator mohou naši tvůrci vždy zvolit správné prostředí pro jakoukoli úlohu: sRGB, Rec709, DCI P3 nebo HDR PQ P3D65 náhled jediným kliknutím na monitoru. Možná to zní jako podivné zkratky, ale každý umělec VFX, grafik nebo střihač potřebuje přesné barvy a spolehlivé monitory pro všechny druhy projektů.

ColorNavigator Network umožňuje rozdělit ověření, zda všichni pracují v přesném barevném prostoru, mezi vedoucí jednotlivých týmů: nejlepší způsob, jak se chránit před nepříjemnými překvapeními. Jako poskytovatel služeb spolupracujeme s dalšími společnostmi, které ne vždy věnují stejnou pozornost barevným prostorům a mají stejné odborné znalosti, takže je důležitá koordinace, a ColorNavigator Network nám umožňuje nastavit vlastní vizualizaci pro celý tým a měnit ji pro každý projekt.

Filmový projekt "L'amica geniale"

Projekt "L'amica geniale" byl pro společnost Frame By Frame velkou příležitostí. V sázce bylo hodně: seriál, který se v USA vysílá už před Itálií, ve formátu 4K UHD a v Dolby Vision HDR.

Důraz na kvalitu byl nesmírně důležitý a vedl k rozšíření používání kalibrovaných monitorů na celé oddělení VFX, které se tradičně zdráhalo upgradovat monitory, protože o finální barvy se starala jiná oddělení. Bylo rozhodnuto poskytnout umělcům monitory ColorEdge CG2730 (Nástupnický model: CG2700S) a CG2420, které využívají stejnou technologii jako modely používané při gradingu, ale mají menší úhlopříčku a jsou cenově dostupnější.

frame_by_frame_-_Image_03_1920.JPEG
frame_by_frame_-_Image_04_1920.JPEG

Po celou dobu, kromě natáčení a střihu, se používaly monitory EIZO řady CG, kde byla věrnost barev nutností. Pro online úpravy/kontroly shody byly použity monitory řady CS.

S nástupem rozlišení 4K se již několik let provádí barevná gradace snímek po snímku pomocí monitorů ColorEdge PROMINENCE CG3145, CG318-4K a CG319X, které se osvědčily jako vysoce spolehlivé nástroje.

Výhoda oddělených oddělení pro barevné korekce a VFX umožnila dialog již při přípravě projektů a přesun pozornosti na barvy a kvalitu již ve fázi kompozice.

Barevný prostor - referenční monitor EIZO ColorEdge CG3146
Kameraman společně s koloristou definoval "look”" pomocí "zkušebních záběrů" na návrh režiséra.

Monitor soupravy poskytnutý výrobou, Rec709
Na place bylo možné během natáčení seriálu živě prohlížet a sledovat záběry, kde byl "look" integrován do každého záběru, přičemž korekce byly prováděny a ukládány za chodu.

Sada pro třídění: - Referenční monitor CG3146
Každý den kolorista nahrával záběry spolu s pohledem a korekcemi z natáčení a v případě potřeby zdokonaloval scénu pro střih.

Střižna: velkoformátový televizor dodaný produkcí,
Ve fázi střihu vidí střihač a režisér na náhledovém monitoru kalibrovaném podle normy rec709 obraz, který je již velmi podobný konečnému výsledku a byl schválen kameramanem a koloristou.

frame by frame - kompatibilní - kontrolní monitor CS2740
Jakmile je střih dokončen, oddělení online střihu/konverze vybírá záběry pro oddělení VFX na základě časových os a vytváří takzvané "desky", tj. kamerové soubory exportované ve vysokém rozlišení a bez komprese, bez barevných korekcí, ve formátu EXR spolu s “look” souborem a CDL-seznamem (Colour Decision Lists) pro každý záběr.

frame by frame - oddělení VFX - referenční monitory CG2730 a CG2420
Při vytváření efektů má každý pracovník k dispozici "desky" s CDL a "looksouborem, který je na ně aplikován na obrazovce, aby mohl vidět obraz tak, jak ho viděl kameraman, režisér a kolorista. Veškerá práce však probíhá přímo na deskách, kde se odstraňují objekty a přidávají se celé oblasti CGI pro zobrazení scény nebo se rekonstruuje okolní krajina.

Do záběrů ve scéně je přidáno tolik prvků, že pro jejich dokonalé prolnutí bylo nutné vidět snímky v jejich téměř finální podobě, přičemž "barva" byla vytvořena na vysoce spolehlivém a kvalitním monitoru.

Shoda - Kontrolní monitor CS2740
Mezitím se v oddělení konformity sestavovaly barevné projekty kombinací surových souborů z kamery se soubory přicházejícími z VFX, aby bylo možné vytvořit finální barvu.

Referenční monitor CG3146
Opětovným otevřením souborů a použitím "look" a CDL souborů se vzhled vrátil do podoby, která již byla řešena s režisérem a kameramanem. V této fázi museli scény zvýraznit "přesvětlením", umělým přidáním stínů a světel, vytvořením rozostření a zvýšením dramatičnosti, nebo rozjasněním od scény ke scéně korekcí dominantních barev, snížením nebo zvýšením kontrastu, ztmavením nebo zesvětlením oblastí nebo celých záběrů.

Místnost pro dokončení - referenční monitor CG3145
Po dokončení kolorování jednotlivých epizod byly v závěrečné fázi doplněny zvukem, grafikou a titulky. Výsledkem kompletace jsou dodané soubory, které se nejprve interně zkontrolují z hlediska kvality a následně je klient schválí. V této fázi kontroly kvality jsme se rozhodli použít monitor ColorEdge PROMINENCE CG3145, který byl schválen společností Dolby jako masteringový displej pro Dolby Vision.

Kredity: "L'amica geniale" - Moje skvělá přítelkyně
HBO rai fiction seriál od Saveria Costanza, produkovaný společnostmi Fandango, The Apartment a Wildside, obě součástí Fremantle, ve spolupráci s Rai Fiction, HBO Entertainment, v koprodukci s Mowe a Umedia.

VIDEO PROGETTI - Profesionální video partner společnosti EIZO

Systémovým integrátorem, který celý projekt umožnil, je společnost VIDEO PROGETTI, profesionální partner společnosti EIZO v oblasti videa.

Video Progetti S.r.l. je italská společnost, která již více než 20 let působí v oblasti distribuce a integrace profesionálního vybavení pro televizi, kino a telekomunikace. Společnost Video Progetti, která má kanceláře v Římě a Miláně, je v neustálém kontaktu s hlavními hráči v těchto odvětvích a podílí se na rozvoji vysílacího sektoru tím, že svým zákazníkům nabízí nejmodernější výrobní technologie.

Jen díky rozhodujícímu přispění systémového integrátora mohly být monitory nainstalovány a integrovány do pracovního procesu klienta.