Reference ColorEdge

Marquise Technologies

Marquise_Technologies_-_Eizo.jpg

Společnost Marquise Technologies vyvíjí nejmodernější řešení pro postprodukci digitálních filmů, vysílací průmysl a poskytovatele obsahu OTT (poskytování video a audio obsahu prostřednictvím internetového přístupu bez účasti poskytovatele internetových služeb).

Společnost se zaměřuje na postprodukční zařízení a digitální filmové laboratoře a poskytuje jim špičková řešení pro mastering, kontrolu kvality a překódování pro digitální kino, vysílání a online.

Pro tvorbu a distribuci vysoce kvalitního profesionálního obsahu nabízí softwarová řešení společnosti Marquise Technologies řadu nástrojů pro sledování obrazu, zvuku a titulků, porovnávání verzí a kontrolu dodržování norem pro obsah v rozlišeních SDR, HDR, HFR a až 8K.

Marquise_Technologies_-_Eizo.jpg

"V postprodukčním průmyslu je referenční monitor nezbytný!"

Chcete-li se dozvědět o výzvách, kterým čelí postprodukční průmysl, a o řešeních, která nabízí Marquise Technologies a monitor PROMINENCE od společnosti EIZO, přečtěte si tento rozhovor s Danem Tatutem, viceprezidentem pro obchodní strategii a rozvoj ve společnosti Marquise Technologies.

Marquise_-_Laurence_Stoll.jpg
Laurence Stoll

Generální ředitelka a majitelka

Marquise_-_Dan_Tatut.jpg
Dan Tatut

Viceprezident pro obchodní strategii a rozvoj

K čemu Marquise Technologies používá PROMINENCE?
Vytváříme nástroje, tj. software pro postprodukci. Naše mezinárodní klientela se zabývá postprodukcí pro kino, televizi, video, trh OTT a platformy pro streamování nebo video na vyžádání.

Pro naše zákazníky testujeme monitor PROMINENCE, protože je to vynikající referenční monitor HDR pro jejich pracovní postupy a může jim výrazně usnadnit práci. Jako referenční monitor nabízí maximální kvalitu.

Proč je to tak důležité?
Výstup z každého zařízení je jiný. Různé značky a formáty televizorů, filmových pláten, notebooků, tabletů, chytrých telefonů mají různé možnosti a zobrazují obsah odlišně. Když pracujeme se standardizovaným procesem HDR, máme záruku, že naši zákazníci mohou zobrazit a poskytnout svůj obsah optimálně.

PROMINENCE je takzvaný referenční monitor, který reprodukuje obraz za ideálních zobrazovacích podmínek a slouží jako reference pro srovnání s automatickým zobrazením výstupního média. Naši zákazníci připravují svůj obsah pomocí našeho softwaru podle této reference a porovnávají tuto referenci s tím, co uživatelé uvidí doma. Výsledkem je, že až se dnes večer budete na televizoru doma dívat na kriminální thriller, obraz bude optimalizován pro televizor vaší značky.

Jak to přesně funguje?
Například naši klienti, postprodukční společnosti, sestaví obsah filmu s obrazem, zvukem, titulky a zabalí ho do určitého formátu. Každý průmyslový segment má jiný formát s velmi specifickými specifikacemi. V Marquise vytváříme to, čemu říkáme deliverables nebo mastery, pro vysoce kvalitní prostředí. Například když naši klienti dodávají obsah pro Netflix, používají náš software k vytvoření obsahu a jeho dodání v tomto specifickém formátu Netflixu.

Jak při vytváření obsahu zajišťujete, aby se na každém zařízení zobrazovala co nejlepší verze obrazu?
Obsah musí být přizpůsoben výstupnímu médiu. Za tímto účelem se obsah odesílá spolu s metadaty, která zobrazovacímu zařízení říkají, jak má obsah interpretovat. Pro správná metadata, což je například Dolby Vision nebo HDR 10+ pro konkrétní displej, potřebuje odkaz, který poskytuje nejlepší možnou kvalitu. Takto vytvořená metadata jsou pak přibalena k obsahu. Když se tedy film zobrazí na chytrém telefonu nebo televizoru, metadata, která jsou součástí obsahu, zařízení řeknou, aby zvýšilo nebo snížilo jas nebo změnilo barvy.

Jak vypadá pracovní postup?
Skutečný pracovní postup spočívá v tom, že se začne s referenčním monitorem, připraví se nejlepší možné podmínky a pak se na základě těchto podmínek rozhodne, jak obraz upravit pro konkrétní třídy zařízení. Pokud mobil není schopen zobrazit stejné hodnoty jasu jako PROMINENCE, změní se mírně barvy na mobilu tak, aby vypadaly podobně jako na PROMINENCE. Podíváte se na referenci a pokusíte se s ní dosáhnout nejlepšího možného výsledku, tj. nejlepšího možného zobrazení na všech možných displejích, ať už zobrazují HDR nebo SDR.

To je právě to, co znamená mastering, musíte znát všechny tyto různé třídy a pak upravit metadata, ale to je možné jen tehdy, když máte referenci.

Jaké jsou konkrétní výzvy?
Nepracujeme se statickými snímky, ale s pohyblivými. Výzva je patrná zejména u vysokého dynamického rozsahu, kdy po snímku s velmi vysokou svítivostí následuje snímek tmavý. Zde se monitor musí umět přizpůsobit a přecházet z jednoho stavu do druhého tak rychle, aby nedocházelo k duchům a artefaktům posunu.

Co na monitoru PROMINENCE obzvláště oceňujete, a to i ve srovnání s konkurenčními výrobky?
Pro tuto práci je optimální, a to i ve srovnání s jinými monitory. Jednou z jeho klíčových vlastností je velmi dobrá reprodukce černých odstínů. To je důležité při práci s tmavými snímky, kdy je třeba vidět i detaily, které jsou ve stínech. Pokud je referenční monitor není schopen správně reprodukovat, nelze tmavý obsah správně zobrazit na všech displejích.

Představte si horor, kde se vše odehrává ve tmě. Pokud nyní nejsou na výstupním médiu vidět žádné detaily, nejedná se o horor. Proto je velmi důležité, aby referenční monitor měl velmi velký výkonový rozsah, aby operátor masteringu mohl připravit obsah tak, aby nejen vypadal správně z fotografického hlediska, ale aby také předával sdělení filmu.

Marquise_Prominence_Image_01.png

Výrazné kontrasty s vysokým jasem a hlubokou černou barvou

Marquise_Prominence_Image_02.png

Integrované měřicí zařízení pro automatizované pracovní postupy

Marquise_Prominence_Image_03.png

Skutečné HDR v referenční kvalitě bez automatického omezení jasu nebo místního stmívání

Váš závěr?

Naši zákazníci potřebují špičkový výstup a k tomu potřebují nástroj, který špičkový výstup správně zobrazí. S PROMINENCE pracují všichni se stejnou referencí. Pokud neupravíte obsah na referenčním displeji, vytvoříte snímky, které nejsou dobré, když se na ně divák dívá doma.