DuraVision Reference: FullDepth

Vylepšené snímky pod vodou díky systému optimalizace obrazu EVS1VX

Podvodní dron

Společnost FullDepth byla založena v roce 2014. Společnost vyvíjí a vyrábí drony pro podvodní průzkum a inspekci pro každodenní provoz. Podvodní drony společnosti, jejichž základem je přístroj DiveUnit300, nacházejí uplatnění v mnoha oblastech použití, včetně inspekce infrastruktury přehrad, přístavů, větrných elektráren na moři a rybářských útesů. Lze je provozovat s nízkými náklady bez nutnosti dalších požadavků na technické vybavení či personál. Společnost FullDepth začala používat zařízení pro optimalizaci obrazu - DuraVision EVS1VX od společnosti EIZO pro vylepšování snímků pořízených podpořskými drony. S panem Funatsu, manažerem obchodního oddělení, jsme hovořili o tom, jak je systém EVS1VX využíván v jejich systému pro snímání obrazu z podvodních dronů.

Podvodní dron FullDepth: DiveUnit300

Aplikace pro pořizování snímků z podvodních dronů

Přehrady
Přehrady
Potrubí
Potrubí
Vodní cesty
Vodní cesty
Větrné elektrárny na moři
Větrné elektrárny na moři

Řekněte nám něco o podvodních dronech vaší společnosti.

Náš průmyslový podvodní dron DiveUnit300 je prvním japonským podvodním dronem. Je vybaven funkcí vznášení, kamerou s rozlišením Full HD a je schopen ponoru do maximální hloubky 300 metrů. Váží přibližně 28 kg a je dostatečně malý na to, aby jej mohli obsluhovat dva dospělí lidé. Jeho největší předností je 3,7 mm tenký kabel, který přenáší videosignál. Pevnost potaženého kabelu chránícího optické vlákno je dostatečně silná, aby vydržela hmotnost 136 kg. Počítač a jednotka LTE jsou navíc umístěny ve speciálním přenosném pouzdře, což umožňuje distribuci videa online v reálném čase. Díky tomu je možné kontrolovat video na vzdáleném místě.

DiveUnit300

DiveUnit300

Ovládání dronu
DuraVision EVS1VX a podvodní dron DiveUnit300

DuraVision EVS1VX a podvodní dron DiveUnit300

Jak se EVS1VX používá?

Snímky pořízené podvodní kamerou dronu jsou převedeny na signály HDMI a vstupují do zařízení EVS1VX, kde jsou zpracovány pro zlepšení viditelnosti a vyvedeny přes HDMI na monitor s vysokým jasem pro prohlížení. Podvodní snímky se špatnou viditelností lze v reálném čase doostřit, což umožňuje operátorovi detailní kontrolu. Podvodní zákal lze zmírnit a snímky lze zkontrolovat s odpovídajícím kontrastem, což usnadňuje nalezení problematických míst k opravě v infrastrukturních zařízeních, jako jsou potrubní tunely a povrchové konstrukce přehrad.

Z jakých důvodů jste si vybrali systém optimalizace obrazu EVS1VX a jaké jsou jeho výhody?

Hlavní důvod, proč jsme si vybrali model EVS1VX, byl ten, že systém je nejen menší a lehčí než výrobky jiných společností, ale také nabízí kvalitnější konstrukci a spolehlivější hardware. Navíc je zapojení jednoduché, což usnadňuje údržbu a z dlouhodobého hlediska nám velmi pomáhá. Společnost EIZO také dodává obslužný software EVS Image Optimization Utility, který umožňuje detailní nastavení obrazu podle našich potřeb - lze korigovat zamlžení, tmavé oblasti, barvy a šum při vysokém ISO a lépe rozlišit jemné praskliny. Každý parametr lze jemně doladit podle toho, jak nízká je viditelnost v různých podmínkách kvality vody. Systém zanechává při předvádění našim zákazníkům pozitivní dojem, protože umožňuje doostření obrazu v požadované oblasti v reálném čase.

Jemné doladění snímků pořízených podvodním dronem pomocí softwaru EVS Image Optimization Utility. Časový údaj 0:00 - 0:26 zachycuje inspekci věže pro odběr vody. Časový údaj 0:27 - 1:04 zobrazuje inspekci potrubí. Oblast označená červeným rámečkem je výsledný snímek po úpravě parametrů.

V případě infrastrukturních zařízení v řekách a oceánech musí potápěči obvykle pořídit fotografie a v některých případech odstranit vodu, což vyžaduje mnoho dní práce a prostředků. Alternativu představují podvodní drony, které umožňují bezpečné a efektivní inspekce. Zákal se v jednotlivých prostředích liší podle toho, kde jsou snímky pořizovány. Zákal je optická vlastnost vody a měří se podle její relativní průzračnosti ovlivněné tím, kolik kaolinu, což je druh jílu, je ve vodě přimícháno. To způsobuje, že se voda může jevit jako bělavá až hnědá. Pomocí přístroje EVS1VX, který zlepšuje viditelnost snímků, lze jasně zkontrolovat kontrolní body a včas odhalit problémové oblasti pro rychlou reakci.

Máte pro společnost EIZO nějakou zpětnou vazbu?

Zákal řek v Japonsku je velmi vysoký a v mnoha případech je kontrola velmi obtížná i při natáčení podvodním dronem. V prostředí s vysokým zákalem je možné zkontrolovat pořízené snímky kamerou s viditelným světlem, pokud je objekt zblízka ve vzdálenosti 1 až 2 cm. Je však obtížné kontrolovat snímky pořízené kamerou se širokoúhlým objektivem. Pro takové případy se těšíme na další technologický pokrok společnosti EIZO, který nám pomůže v takových situacích reagovat zlepšením ostrosti zachycených snímků bez nutnosti použití infračervené kamery.

Logo fulldepth

O společnosti FullDepth

Společnost FullDepth je pojmenována podle nejhlubších částí moře. Název společnosti odráží touhu jejího zakladatele vidět na vlastní oči vše v mořských hlubinách, které jsou údajně poslední neprobádanou oblastí Země. Sladěním tohoto snu se svými obchodními cíli realizuje FullDepth ještě větší potenciál. Jako první japonský výrobce podvodních dronů je jedinečnost a síla společnosti v přizpůsobení svých výrobků podle cílového použití, například pro řeky nebo oceán. Společnost Full Depth bude i nadále reagovat a růst s využitím svých jedinečných technologií a vývojových schopností, aby splnila očekávání širokého spektra uživatelů, od výroby větrné energie na moři přes údržbu infrastruktury až po správu přehrad, kanalizací a říčních mostů.