Reference Raptor

Micro Nav

Společnost Micro Nav a Nizozemské královské letectvo spoléhají na monitor EIZO Raptor RP4325.

MicroNav_Stage.jpg

Společnost Micro Nav je předním vývojářem a dodavatelem simulátorů a výcvikových systémů řízení letového provozu a protivzdušné obrany. Od svého založení v roce 1988 posbírala za své produkty četná ocenění. Díky tomu se Micro Nav těší důvěře poskytovatelů leteckých navigačních služeb, akademické obce, letišť i vojenských složek na celém světě.

Jak znělo zadání?

Firma Micro Nav původně v roce 2009 dodala simulátor řízení letového provozu určený pro Nizozemské královské letectvo. Jednalo se o součást plánovaného společného výcvikového střediska Nizozemského královského letectva a Nizozemského řízení letového provozu budovaného ve východní části amsterodamského letiště Schiphol. Firma Micro Nav byla požádána o obnovu simulační platformy a vytvoření vysoce věrného systému, který by umožnil špičkový výcvik pracovníků řízení letového provozu po následujících deset let.

MicroNav_1.jpg

Jeho Veličenstvo Vilém-Alexandr, král nizozemský, otevírá budovu Polaris na východní části letiště Schiphol.

Budovu Polaris vystavěnou ve východní části letiště Schiphol slavnostně otevřelo Jeho Veličenstvo Vilém-Alexandr, král nizozemský. Akce se účastnil také Greg Pile, generální ředitel firmy Micro Nav, společně s Michielem van Dorstem z Nizozemského řízení letového provozu a Dennisem Luytem z Nizozemského královského letectva. Jeho Veličenstvo se při této příležitosti seznámilo také se 360stupňovým trojrozměrným simulátorem řídicí věže a radaru dodaným firmou Micro Nav.

MicroNav_2.jpg

Jeho Veličenstvo Vilém-Alexandr, král nizozemský, při prohlídce školicích prostor v radarovém a výcvikovém středisku Polaris.

Řešení od firmy EIZO

Instalace zařízení v novém výcvikovém středisku Nizozemského královského letectva byla završena dosazením oceňovaného zobrazovacího systému Micro Nav s automatickým zarovnáváním. Ten zajišťuje trojrozměrnou simulaci řídicí věže v plném úhlu 360°. Působivý trojrozměrný obraz vytváří 18 projektorů za matnými promítacími plochami. Kabina věže uprostřed projekční plochy dotváří realistický vjem. Trojrozměrná miniatura věže a konzole radarového řízení napodobující skutečné přístroje poskytují Nizozemskému královskému letectvu prvotřídní a naprosto věrný simulátor.

MicroNav_3.jpg

Trojrozměrný 360stupňový simulátor řídicí věže se zadní projekcí.

Všechna pracoviště radarového řízení jsou osazena monitory EIZO Raptor RP4325 používanými i ve skutečných zařízeních. Při výběru monitorů sehrála klíčovou roli možnost připojení k více zdrojům signálu a konstrukce umožňující nepřetržitý provoz. Díky tomu bude možné systém v budoucnu dále vylepšovat.

MicroNav_4.jpg

Pracoviště radarového řízení s monitory EIZO Raptor RP4325.

Společnost EIZO je již od roku 2005 předním průmyslovým inovátorem ve vývoji kvalitních 2K monitorů určených pro primární řízení letového provozu. Model Raptor RP4325 vychází z více než padesátiletých zkušeností s vývojem zobrazovacích systémů a představuje první monitor s rozlišením 4K × 2K navržený přímo pro řízení letového provozu. Kombinuje vlastnosti monitorů EIZO určených pro primární řízení, k nimž přidává rozlišení 4K, jedinečné funkce a provozní spolehlivost.

Bylo mi potěšením podílet se v roce 2009 na původním projektu Nizozemského královského letectva. Proto jsem s radostí přijal nabídku účastnit se nové instalace v budově Polaris. Simulační platforma schválená Nizozemským královským letectvem s radarovými konzolemi osazenými monitory EIZO Raptor pomáhá studentům získávat během výcviku zkušenosti s reálnou technikou a usnadňuje jejich přechod do ostrého provozu.

Stephen Lodge

Projektový manažer Micro Nav

U víceobrazovkové sestavy musí uživatel přecházet pohledem z jednoho monitoru na druhý, což může být vysilující. Zrak se zároveň musí přizpůsobovat rozdílné velikosti pixelů a odlišnému barevnému podání různých obrazovek, což při dlouhých směnách pracovníků řízení letového provozu dále zvyšuje únavu zraku. Rozlišení 4K × 2K umožňuje umístit všechny potřebné informace na jedinou obrazovku – bez rušivých rámečků mezi monitory, s konzistentní barevnou charakteristikou a se stejně velkým písmem v celém grafickém rozhraní. Tím se snižuje únava zraku.

Společnost EIZO nyní vyvinula první monitor s rozlišením 4K × 2K navržený přímo pro primární řízení letového provozu. Monitor Raptor RP4325 o úhlopříčce 42,5 palce vychází z více než deseti let vývoje monitorů pro primární řízení a z padesátiletých zkušeností s vývojem zobrazovacích systémů. Využívá průmyslový panel LCD vyhovující nejpřísnějším požadavkům řízení letového provozu. Monitor může navíc reprodukovat obrazový signál až ze čtyř zdrojů zároveň, přičemž jejich uspořádání na obrazovce lze libovolně měnit. Společnost EIZO hodlá navázat na model Raptor RP4325 dalším vývojem dle potřeb zákazníků z rostoucího a měnícího se odvětví řízení letového provozu.

MicroNav_5.jpg

42,5palcový monitor Raptor RP4325