Fascinace baletní fotografií

Fascinace baletní fotografií

Balet: Ladnost a půvab pohybu v rytmu hudby a dokonalé ovládání těla – to chce Sascha Hüttenhain zachytit svými fotografiemi. Již během fotografování kontroluje pořízené snímky na svém monitoru EIZO ColorEdge CS2740, na němž fotografie také zpracovává a připravuje pro velkoformátový tisk. Umělec nám dovolil nahlédnout do zákulisí a popsal nám celý postup od fotografování až po hotový výtisk.

Sascha Hüttenhain hoří opravdovou vášní pro baletní fotografii: „Stále mě udivuje, co všechno dokáží baletní tanečníci se svým tělem.“ Úspěšný fotograf se ve svém ateliéru v Siegenu zaměřuje zejména na zachycování lidí a na reklamní fotografii. Vede také fotografické kurzy – např. Canon-Academy. Balet se vyznačuje rychlostí a dynamikou, což znesnadňuje fotografování. Fotografické zachycení pohybu je především otázkou správného načasování. „Sériové snímání je k ničemu. Člověk zkrátka musí přesně vědět, kdy zmáčknout spoušť,“ zdůrazňuje Hüttenhain.

Baletka ve skoku.

Sascha Hüttenhain dokáže zachytit úchvatné taneční pohyby na velkolepých fotografiích. Přitom zůstává v těsném kontaktu s aktéry snímků. Obtížné taneční pózy fotografuje na začátku setkání.

Nadčasové, minimalistické, prosté

Z Hüttenhainových snímků je patrné zaměření na člověka. Rušivá pozadí nebo pestré barvy bychom na jeho fotografiích hledali marně. Hüttenhainovy snímky jsou nadčasové, minimalistické a prosté. Oko diváka směrují přímo na fotografované osoby, jejich taneční umění a schopnost ovládnout tělo.

Symbióza fotografa a modela

Pro dosažení správné polohy a vystihnutí správného okamžiku je nezbytná vzájemná důvěra a otevřená komunikace mezi fotografem a tanečnicí či tanečníkem. Hüttenhain hodnotí pořízené snímky společně se snímanými aktéry již během fotografování. K tomu využívá monitor EIZO.

Baletní tanečnice

Hra světel a stínů.

Baletní tanečnice

Cíl: Dokonalost

Profesionální tanečnice a tanečníci jsou mimořádně ctižádostiví a velmi přesně vědí, jak má dokonale provedená póza vypadat. Proto se snímání jednotlivých póz opakuje, dokud nejsou fotograf i model spokojeni. „Na opakování vůbec nemusí tlačit jenom fotograf. Také tanečnice a tanečníci chtějí za každou cenu podat dokonalý výkon,“ popisuje se zaujetím Hüttenhain. „Kladou na sebe vysoké nároky a proto považuji za nezbytné, aby i mé snímky vyhověly nejvyšším očekáváním. To nutně vyžaduje monitor, který mi poskytne přesný a nezkreslený pohled na nasnímané záběry. Na dojmy ze snímků zobrazených na monitoru se potřebuji spolehnout.

ColorEdge CS2740 ve fotografii a zpracování obrazu

Proto i při fotografování používám grafický monitor ColorEdge CS2740 od firmy EIZO,“ vysvětluje Hüttenhain. „Chci získat maximum z techniky, situace i modela. Moji modelové jsou stejně tak vysoce motivovaní a ctižádostiví, což vytváří jedinečnou symbiózu a pracovní atmosféru.“ Podobně náročný je celý Hüttenhainův pracovní postup, do něhož dokonale zapadá monitor CS2740. „Vysoké rozlišení obrazovek 4K mě okamžitě ohromilo,“ líčí Hüttenhain své pocity. „Dosahují téměř tiskového rozlišení a díky bezeztrátové hardwarové kalibraci mám vždy jistotu, že obrazová data vidím naprosto přesně. Monitor připojím k počítači jediným kabelem USB-C a díky účinnému antireflexnímu povrchu mě neruší odlesky okolního světla. To mi při focení dodává velkou jistotu a klid,“ oceňuje Hüttenhain. Pro profesionálního fotografa je dokonalý obraz monitorů EIZO nezbytným předpokladem mistrovských snímků.

Dva baletní tanečníci

Hüttenhainovy fotografie okouzlují úsporným nasvícením a potlačenými barvami.

Tisk fotografií jako poslední krok

Obrazovka EIZO ColorEdge CS2740 přichází ke slovu samozřejmě i při zpracování Hüttenhainových snímků. A nakonec si fotograf své snímky sám vytiskne. K tomu využívá svoji tiskárnu Canon ImagePROGRAF PRO-1000. „Použitý papír dodává samotným snímkům nový rozměr a tím vzniká skutečné umělecké dílo,“ popisuje Hüttenhain své nadšení z hmatových vjemů a celkového působení vytištěných fotografií. V závislosti na povrchové úpravě, materiálu a povaze papíru může jeden a ten samý snímek působit pokaždé úplně jinak. Proto Hüttenhain zdůrazňuje mimořádnou důležitost výběru vhodného papíru.

Obrazovkové korektury

V náhledovém režimu běžných grafických editačních programů lze simulovat vzhled výtisku již na monitoru. Poslední krok Hüttenhainových úprav představuje optimalizace každého snímku pro konkrétní papír. Ústřední bod a předpoklad úspěchu celého pracovního postupu představuje vždy monitor a konzistentní správa barev. „Když nemáte nezkreslený pohled na obrazová data, nemůžete ani při použití slušného papíru očekávat, že výtisk bude odpovídat náhledu na obrazovce,“ upozorňuje Hüttenhain a dodává: „Například matný umělecký papír má opravdu velký vliv na podobu výsledného výtisku a spolehlivá obrazovková simulace tisku je zde naprosto nezbytná. Díky monitoru EIZO ColorEdge CS2740 mám o podobě snímků vždy dokonalý přehled – od fotografování přes úpravy až po tisk. Můžu si tak udržet čistou hlavu a nemusím se strachovat, zda jsou snímky doopravdy ostré a správně nasvícené nebo jak budou vypadat po vytištění. Spolehnu se zkrátka na své oči a vím, že technika odvede svoji práci,“ shrnuje profesionál očekávání celé fotografické obce. Stačí jen správně zvolené fotografické vybavení a jeho odpovídající nastavení – a profesionální technika pro úchvatné snímky je připravena.

Sascha Hüttenhain o CS2740

Sascha Hüttenhain u monitoru CS2740.

Portrét Sascha Hüttenhain

Něco o Sascha Hüttenhain

Sascha Hüttenhain (*1973) pracuje jako nezávislý fotograf. Ve svých ateliérech ve Frankfurtu a Siegenu fotografuje pro německé i zahraniční zákazníky. Základ jeho umu činí kombinace technických vědomostí a tvůrčích schopností podporovaná zájmem o fotografování. Hüttenhainův styl je popisován jako prostý a omezený na nezbytné minimum. Zaměřuje se především na reklamní, módní a portrétní fotografii a zachycování životního stylu v přirozeném prostředí nebo v atelieru.

Sascha Hüttenhain