Reference FlexScan

AŽD Praha s.r.o.

Společnost AŽD Praha s.r.o. je významným českým dodavatelem a výrobcem zabezpečovací, automatizační, telekomunikační a informační techniky se zaměřením na železniční a silniční dopravu.

AZD_Praha_1.jpg

Díky své dlouholeté tradici, která se datuje již od roku 1954, si firma získala stálou pozici mezi ostatními dodavateli ve svém oboru. Kromě stabilního postavení na domácím a slovenském trhu se společnost úspěšně prosazuje i v zahraničí. Společnost AŽD Praha s.r.o. rovněž úspěšně působí například na trzích v Turecku, Bělorusku, Litvě, Srbsku, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Chorvatsku, Indii a v USA.

Společnost AŽD Praha s.r.o. dlouhodobě spolupracuje s firmou EIZO. Od počátku spolupráce odebrala více než 1000 kusů LCD monitorů EIZO. V předchozích letech se jednalo především o 19“ LCD monitory S1933 s rozlišením 1280×1024 obrazových bodů a maximálním jasem 250 cd/m². Jde o monitory s výkonným IPS panelem pro zajištění bezpečného zobrazování v nepřetržitých provozech, pro zajištění širokých pozorovacích úhlů a schopností automatické regulace podsvícení, která má vliv na zrakovou zátěž uživatelů.

LCD monitory 19“ převážně používá Správa železniční dopravní cesty, s.o. (SŽDC) na Centrálních dispečerských pracovištích (CDP) pro zobrazení reálného stavu kolejiště a pro zobrazení aktuálního obrazu z kamerového systému z konkrétních železničních stanic (ŽST).

V současné době požadavky směřují k LCD monitorům s vyšší úhlopříčkou 21“ a vyšším rozlišením 1600x1200 obrazových bodů. Tyto LCD monitory současně nabízí vyšší jasové nastavení – 420cd/m2, dále zajišťují spolehlivý 24/7 provoz a další specifické hardwarové požadavky ze strany uživatele. Tuto kategorii zastupují modely S2133 určené pro pracoviště se specifickými požadavky na jejich rozlišení společně se zajištěním dostatečného prostoru, kde mají být umístěny.
Ve většině případů se jedná o více monitorová pracoviště, kde je obzvlášť kladen důraz na velikost a rozměry monitorů. LCD monitory 21“ jsou převážně používané na úsekových Dispečerských ovládacích pracovištích (DOZ) a v konkrétních železničních stanicích.

Dále AŽD využívá 24“ LCD monitory EV2455 s poměrem stran 16:10 s LED podsvícením panelu IPS s rozlišením 1920×1200 obrazových bodů. Jejich velmi tenký rámeček je výhodný při použití více LCD monitorů vedle sebe. LCD monitory 24“ 16:10 jsou použity v nových projektech především pro provozovatele zahraničních železnic.

Uvedené typy LCD monitorů splňují náročné požadavky pro zajištění bezvadného fungování v provozech 24/7 společně se zajištěním dalších bezpečnostních požadavků, které jsou na tyto monitory kladeny ze strany uživatele.

AZD_Praha_1.jpg
AZD_Praha_2.jpg

Při výběru technologií do vašich projektů dáváte přednost ověřeným technologiím, které z hlediska spolehlivosti plně zajišťují vaše požadavky na spolehlivost v provozech?
Ano, dáváme přednost několikaletému vývoji kvalitních LCD monitorů, které kladou důraz především na výjimečnou stabilitu a velmi přesné nastavení základních obrazových parametrů (reálné barvy) a to vše u EIZO zajišťuje vlastní elektronika.

Jaké je hlavní využití LCD monitorů EIZO ve společnosti AŽD? Do jakých provozů jsou monitory EIZO nasazeny?
Hlavní využití LCD monitorů EIZO je dodávka na SŽDC (Správa železniční dopravní cesty ) pro CDP (Centrální dispečerská pracoviště), DOZ (Dispečerská ovládací pracoviště) a ŽST (železniční stanice). Jsou nasazovány převážně do drážních provozů, kde je kladen důraz na nepřetržitý provoz 24/7.

Jaký byl hlavní důvod, který vedl k výběru LCD monitorů EIZO? Proč právě tyto monitory?
Hlavním důvodem byla kvalita zpracování a jejich obrazové vlastnosti. Dále velkou roli hrálo i zastoupení EIZO v České Republice a jejich ochota s námi spolupracovat. Dále standardní 5letá záruka těchto monitorů.

Největší zájem máte o monitory s poměry stran 5:4 a 4:3 s úhlopříčkou 19 a 21 palců. Proč právě tyto monitory?
Tyto monitory jsme si vybrali pouze z jediného důvodu a to z toho, že používáme operační systém, který umí pracovat / podporuje pouze režim 4:3 nebo 5:4. Tím to vysvětluje, proč zrovna používáme LCD monitory EIZO S1933 a S2133. Mezi zákazníky narůstá obliba zobrazení 16:10, pro které používáme 24“ LCD monitor EIZO EV2455.