COLOREDGE MARTIN HÜLLE

„Another Time, Another Place“

Fotograf Martin Hülle je známý svými fotografickými výpravami do severních oblastí zeměkoule. Obvykle cestuje pěšky nebo na lyžích. S knihou „Another Time, Another Place“ vydal rodák z Wuppertalu svou druhou fotografickou knihu. Jeho hlavním pomocníkem při zpracování knihy byl ColorEdge CS2740.

Hory

Rozhovor

V tomto rozhovoru Martin Hülle přibližuje vznik knihy, kterou sám vydal.

EIZO: Čtyři roky po své první knize "My North" jste vydal druhou knihu „Another Time, Another Place. “ Ani v ní vás sever nenechá odejít, že?
MH: To je zřejmě pravda. Ale moje fascinace nespočívá ani tak v samotné zeměpisné poloze, jako spíše v typu krajiny. V nové knize proto přibylo několik dalších oblastí, jako je Newfoundland nebo Patagonie. Mou zvláštní lásku k pusté, chladné krajině severní Evropy však nelze popřít. Významné místo v knize opět zaujímá Norsko a Švédsko, ale zastoupeno je i Skotsko, Faerské ostrovy a Island.

EIZO: Stejně jako vaše první kniha, ani „Another Time, Another Place“ není klasickou knihou na stolek, že?
MH: Přesně tak. Moje kniha je sbírkou míst, obrazů a zážitků. Nebylo mým cílem vydat bezduchou knihu na stolek s formátem vyplňujícím obrázky, které mají pouze ukázat krajinu v tom nejlepším světle. Spíše jsem chtěl čtenáře vzít s sebou na cesty, podělit se o své zážitky a ukázat charakter oblastí, které jsem procestoval. Na cestách hledám i nálady. Ty v krajině a ty ve mně. Protože tyto dvě věci jsou spolu neoddělitelně spjaty.

EIZO: Je to také důvod, proč vaše obrázky nemají popisky?
MH: Ano, přesně tak. Jednotlivé kapitoly by měly fungovat ve vzájemné souhře obrazu, grafické úpravy a textu a tvořit tak celek. Neexistuje žádný pevný vzor, který by se opakoval stále dokola. Formáty obrázků jsou stejně rozmanité jako délka textu, aby se v knize udrželo vysoké napětí. V příloze knihy je ale samozřejmě seznam s podrobnostmi o tom, kde byly jednotlivé snímky pořízeny.

EIZO: Ani pro svou druhou knihu jste nehledal nakladatele, ale vydal jste ji sám. Jak k tomu došlo?
MH: Opět jsem se ani nesnažil najít nakladatele. Nechtěl jsem například, aby mi do knihy někdo mluvil a ovlivňoval její koncept. Kromě toho se často nestává, že by nakladatelství z vás zcela sejmulo finanční riziko spojené s vydáním knihy. Proto pro mě byla důležitější nezávislost vydavatele než marketingová podpora nakladatele. S designem a výběrem obrázků to bylo jinak. Zde byla spolupráce s kurátorem nezbytná.

EIZO: Proč kurátor?
MH: Sebastian H. Schroeder mě podpořil jako kurátor už při mé první fotografické knize. Tento úkol považuji za velmi důležitý. Vy sám máte na svůj vlastní fotografický materiál velmi subjektivní pohled. Odborný a nezávislý pohled zvenčí je velkou a neocenitelnou pomocí. Máte tendenci ukazovat snímky, jejichž vytvoření vás možná stálo hodně úsilí nebo které mají určité vzpomínky, ale na snímku to není vidět, neposouvá to příběh nebo to nezapadá do celkového kontextu kapitoly a knihy. Sebastian mi byl zásadním pomocníkem při výběru správných obrázků a jejich spojení se zážitky, které jsem chtěl vyprávět, v optimálním pořadí a co nejpřehlednějším uspořádání.

EIZO: Bez nakladatele jste se musel postarat také o technickou realizaci knihy. Jak se vám to podařilo?
MH: Ústředním prvkem mé knižní produkce byl monitor ColorEdge CS2740 od společnosti EIZO spolu s novým Macem mini. U modelu CS2740 jsem si mohl být jistý, že to, co vidím na monitoru, se skutečně přesně shoduje s obrazovým souborem. A vzhledem k rozlišení 4K se zobrazení na monitoru skutečně blížilo konečnému výsledku, pokud jde o ostrost. Rozdíl oproti počítači iMac typu vše v jednom, který jsem ještě používal při výrobě své první knihy, je opravdu obrovský: počínaje antireflexním povrchem přes kreslení stínů až po možnost kalibrace bez ztrát. Jistota, že obraz na monitoru skutečně odpovídá obrázku, poskytuje velkou jistotu při výrobě. To nelze přeceňovat.

EIZO: EIZO: Po obecném zpracování obrazu následuje předtisková příprava. Jak se vám v této oblasti dařilo?
MH: Po pečlivém zvážení jsem si nechal vytisknout svou druhou knihu speciálním LED UV ofsetovým tiskem na papír Magno Volume 170 g/m². To umožnilo obejít se bez dalšího disperzního laku. To sice chrání před usazováním inkoustu při běžném ofsetovém tisku, ale zároveň snižuje strukturu papíru, která je ve skutečnosti žádoucí, a způsobuje, že hloubky "klesají". Díky profilům CMYK mé tiskárny jsem mohl dokonale optimalizovat své snímky s ohledem na speciální vlastnosti papíru, který jsem si vybral. Obrázky z pustých krajin jsou zřídkakdy barevné. O to důležitější jsou však kontrasty a neutrální barevné podání spíše černobílých snímků. Dostat to odpovídajícím způsobem na papír byla výzva a můj ColorEdge CS2740 byl mou vizuální referencí.

EIZO: A pak přijde na řadu tisk. Jaké to je, když je kniha, na které jste pracoval tolik let, skutečně vytištěna?
MH: Je to opravdu skvělý moment. A samozřejmě také nejdůležitější. Při výrobě své první knihy jsem měl problémy s tiskem. Tentokrát jsem se tomu chtěl za každou cenu vyhnout. Proto byly provedeny četné korektury a opravy. Přes veškerou digitalizaci je tisk stále velmi analogovým procesem. Okamžik samotného tisku je opravdu velmi vzrušující. Důležité je vzít si do tisku opravdu kvalitní umělecké výtisky obrazů, abyste měli vizuální referenci, podle které se pak tisk přizpůsobí.

EIZO: Co vás čeká dál?
MH: Moje kniha končí slovy: "Ohlížím se za roky štěstí. Znovu a znovu se vydávat na cestu, cítit sílu přírody, selhávat a růst, to je zrcadlo mé duše." Doufám, že budu pokračovat v tom, co dělám, že budu tím, kým jsem, a že budu milovat to, co dělám, co nejdéle. A byl bych rád, kdyby se brzy podařilo opět naplánovat a uskutečnit cestovní fotografické workshopy, abych se mohl o svou lásku k přírodě a fotografování podělit s dalšími lidmi.

Portrétní fotografie od fotografa Martina Hülleho

O Martinu Hülle:

"Fotografování a psaní je pro mě způsob života - způsob, jak zachytit, vyjádřit a sdílet pocity." Takto popisuje svou práci fotograf z Wuppertalu. Martin Hülle se specializuje na fotografování přírody, krajiny a zážitků během cestování a má za sebou řadu publikací. „Another Time, Another Place“ je po knize "My North" jeho druhým knižním projektem.

Více informací o Martinu Hülle najdete zde:

Website | Facebook | Instagram