EIZO ColorEdge CS2740 – každodenní luxus, který rozhodně chcete

Mili-Kosinova-1.jpg

Když jsem před časem psala o monitoru EIZO ColorEdge CS2731, který jsem si díky laskavé spolupráci společnosti EIZO mohla vyzkoušet na vlastní kůži, tedy, na vlastní fotky, připadalo mi, že nic lepšího ve smyslu kvalitního zobrazení fotografií už jen tak nezažiju.

Jen pro úplnost připomenu hlavní atributy, které byly pro mě, fotografku neznalou technického pozadí či nastavování monitoru, při práci s monitorem „jednatřicítkou“ důležité:

  • Precizní a správné zobrazení barev v rámci celé škály jakkoli příbuzných barevných odstínů (konečně jsem neměla „flekaté“ fotky, což je vidět jen při správném zobrazení barev)
  • Software ColorNavigator 7, který se postará o správné nastavení barev v každém rozsahu a barevném režimu
  • Robustní rám, který mi umožní uchopit monitor při běžné manipulaci bez obav, že ho jakkoli poškodím
  • Intuitivní nastavení monitoru i práce se softwarem ColorNavigator 7
  • Pětiletá záruka
  • Můžu v klidu upravovat fotky a nemusím řešit žádné technické záležitosti s kalibrováním monitoru (to je přesně to, co my, kreativci, dokážeme opravdu ocenit)

Tyto pro mě už dnes neodmyslitelné přednosti monitoru nezmiňuji proto, že bych chtěla kanibalizovat vlastní článek. Připomínám je z toho důvodu, protože to, co jsem v případě „jednatřicítky“ osobně vnímala jako malý zázrak a obrovský posun mé vlastní práce kupředu, to dnes při práci se 4K monitorem EIZO ColorEdge CS2740 vnímám už jako naprostou samozřejmost a standard.

Už nechci dělat kompromisy při práci s fotografiemi

Ano. Přiznávám, jsem se tak trochu rozmazlila a už nechci dělat kompromisy při práci s fotografiemi. Nedokážu si představit, že bych tak jako kdysi ve svých fotografických začátcích měla ztrácet čas tím, že budu složitě hledat rozdíly při práci s maskou a barevnými kanály ve Photoshopu jen proto, protože nejsou zrovna tak moc dobře vidět. Naopak. Při složitějších úpravách potřebuji vidět každý rozdíl v odstínu na první dobrou, stejně jako každou čárku při dokreslování řas při kreativní úpravě portrétu. Má to tedy i svou „stinnou“ stránku. Když náhodou něco přehlédnu, už se nemůžu vymlouvat na monitor.

Teď tu mám před sebou monitor EIZO ColorEdge CS2740 s rozlišením 4K UHD. Už jsme spolu zažili úpravy mnoha fotek, běžně na něm pracuju a zrovna teď na něm píšu článek pro vás. Čím mě tedy mohla překvapit „čtyřicítka“ na rozdíl od již známého a velmi příjemného standardu „jednatřicítky“?

Pro přiblížení technických specifikací přikládám odkaz na konci článku. Za sebe se vám pokusím přiblížit uživatelský zážitek při práci s „čtyřicítkou“, jak ji familiárně oslovuju. Pocitově je to úplně ten samý prožitek, jako když si obujete boty, které vám švec ušil přímo na míru. Perfektně sedí, respektují každou vaši individualitu a odchylku od standardu a vy si říkáte, že konečně někdo pro vás vyrobil něco, co vám slouží tak dokonale, že nemusíte řešit vůbec nic. Prostě si to jen užívate.

Teď narovinu. Kdo jste stejně jako já už překročili práh čtyřicítky nebo už jste dokonce oslavili další jubilea, víte, že zrak se věkem zhoršuje. Nebo jste o tom zatím jen četli a chcete dělat všechno pro to, aby vám zdravý zrak vydržel co nejdéle v nejlepší kondici. Dobře vidět, je pro fotografa při úpravách zcela zásadní věc. Snažíte se to případně kompenzovat brýlemi, ale ne vždy brýle stačí.

Proto rozhodně oceníte stejně jako já 4K rozlišení monitoru a naprosto nekompromisní ostrost zobrazení fotograií. Co vás možná při první práci s monitorem překvapí je to, že se vám po prvním připojení monitoru ideálně pomocí USB-C kabelu všechno jakoby zmenší. Vidíte menší ikony, ve Photoshopu jsou najednou malá písmenka a říkáte si, co jste to provedli za nesmysl. Snadná pomoc.

Mili-Kosinova-3.jpg

Nastavení zobrazení písma a aplikací si jako každý běžný uživatel operačního systému jednoduše změníte v „Nastavení obrazovky“ a v políčku „Měřítko a rozložení“ (u Windows) nastavíte zobrazení na 200 %. Pokud přecházíte z monitoru EIZO ColorEdge nižší produktové řady, stejně jako jsem přecházela já, je to jediný krok, který musíte pro svou spokojenost a ještě příjemnější práci udělat.

Podstatná informace je, že zvětšovací koeficient má účinek jen na uživatelské prostředí aplikací a nemá vliv na grafickou část např. ve Photoshopu. Když si tedy zobrazení textu zvětšíte na 200 % při maximálním rozlišení a zároveň si zobrazíte fotografii ve Photoshopu např. na 40 % zobrazené/přiblížené plochy, bude ve Photoshopu výsledek stejný i v případě, když budete mít zobrazení textu a aplikací v operačním systému nastaveno na výchozích 100 % a FullHD rozlišení. Zobrazená část fotografie ve Photoshopu tak bude v obou případech stejná.

Znamená to, že 4K rozlišení a větší zobrazení textu a aplikací není jakkoli destruktivní pro zobrazovanou plochu grafické části ve fotoeditoru – v mém případě tedy ve Photoshopu, se kterým pracuji nejčastěji.

Jako kdyby vám někdo ušil boty na míru

Mili-Kosinova-2.jpg

Na „čtyřicítce“ od EIZA je po naší věkové čtyřicítce skvělé také to, že i zobrazení jakýchkoli fragmentů, (částí) ať už textu nebo linií ve fotografii, je při 4K rozlišení opět o hodně zřetelnější a to, co při FullHD rozlišení vnímáte při velikém zvětšení jako kostičkované tahy linie, vidíte při stejném zvětšení jako zcela plynulou linii.

Tohle oceníte nejen při jakékoli běžné každodenní práci kdykoli se zadíváte delší dobu na monitor, ale jako fotograf nebo retušér budete při úpravách fotek přímo nadšeni. Odměnou za tuto investici vám budou nejen perfektně ostrá písmenka, díky kterým budete zodpovědně šetřit jednu z nejcennějších věcí, kterou v životě máte, a to je váš zrak. Při práci s texturou během frekvenční separace už se vám totiž nebudou při velikém přiblížení „třepit“ ani okraje linií, takže se můžete v klidu soustředit na svou práci a neřešit zbytečnosti. Perfektní kontrast a přesné zobrazení jakýchkoli příbuzných barevných odstínů tak opravdu berete jako příjemný a očekávaný standard, které jsou pro  monitory EIZO řady ColorEdge charakteristické.

Mili-Kosinova-portraet.jpg

Proto ten pocit, jako kdyby vám někdo ušil boty na míru, do kterých stačí jen vklouznout, zavázat si tkaničky a vyrazit do světa.

Mili Kosinová