COLOREDGE AMBASSADOR PASCAL VANDECASTEELE

Nejen fotografie architektury

Moderní architektura

Pascal Vandecasteele sám sebe označuje za vizuálního vypravěče. Témata jeho prací jsou stejně rozmanitá jako výtvarné formy vyjádření. V současné době tvoří fotografie hlavní část jeho tvorby, ale stále častěji je doplňuje pohyblivými obrázky, záběry z dronu, panoramaty nebo 360° záběry. Kromě toho Vandecasteele rád předává své znalosti dál, ať už na svých četných workshopech nebo jako konzultant pro firmy, které si chtějí zřídit vlastní ateliér.

Nejen fotografie architektury

Portrét Pascal Vandecasteele

Belgičan Pascal Vandecasteele vystřídal v životě mnoho zaměstnání. Dlouho pracoval v oděvním průmyslu. Vlastnil však také restauraci. Dlouhou dobu bylo fotografování jen koníčkem, který postupně zabíral stále více času a nakonec se během několika měsíců stalo fotografování jeho hlavní profesí. Dnes má Vandecasteele studio v Antverpách a působí v celém regionu Beneluxu. "Jsem nesmírně zvědavý, rád se učím novým věcem a šíleně rychle se nudím," vysvětluje Vandecasteele. Proto se Vandecasteele, fotograf samouk, neomezil na jediné téma, ale věnuje se nejrůznějším oblastem.

 

Portrét modelky se třpytkami a perlami na tváři.
Spodní pohled na kočku.

Jedním z pilířů Vandecasteeleho práce je fotografie architektury. Často doprovází velké stavební projekty od položení základního kamene až po dokončení. Dalším pilířem je portrétní fotografie. Pascal Vandecasteele měl před svým objektivem například již řadu manažerů. "Stále více manažerů si uvědomuje, že součástí profesionálního vystupování je i strategie vizuální komunikace vlastní osoby. Je to vzrušující obor," říká Vandecasteele. Dalšími těžišti jeho práce jsou témata jako interiérová fotografie a fotografie událostí.

Servis, kvalita a perfekcionismus jako obchodní značka

"Klienti chtějí stále více služeb z jednoho zdroje. Takže spolu s fotografováním přichází i filmování," vysvětluje Vandecasteele, jak se jeho práce v posledních letech změnila. Kvůli pandemii si stále více firem vytváří vlastní interní řešení, aby mohly samy vytvářet obsah nebo aby mohly profesionálně komunikovat digitálně. V této oblasti fotograf Vandecasteele podporuje své klienty jako konzultant. Pokud to pandemická situace dovolí, Vandecasteele rád předává své znalosti osobně na seminářích na nejrůznější fotografická témata.

Vandecasteele v rozhovoru s účastníky workshopu.

Vandecasteele v rozhovoru s účastníky workshopu.

Pascal Vandecasteele považuje za charakteristický znak své práce absolutní kvalitu: "Pro mě je kvalita odvedené práce velmi důležitá. To obnáší profesionální přípravu a realizaci zakázek, stejně jako kreativitu při jejich provádění a v neposlední řadě technickou dokonalost." Ta spočívá především ve správě barev. Toto téma se řeší zejména pokud jde o zobrazení odstínů pleti. Mnoho monitorů má problémy s přesnou reprodukcí pleťových tónů. Pokud se zabýváte produktovou nebo portrétní fotografií jako Vandecasteele, klienti očekávají, že jim bude dodán co nejpřesnější obraz. To není možné bez konzistentního pracovního postupu s řízením barev.

Ke správné realizaci zakázky je velmi důležité, aby fotograf věděl hned na začátku, k čemu budou vytvářené snímky sloužit. Tedy zda budou použity pouze pro sociální média, nebo zda budou vytištěny. V druhém případě pak následně Vandecasteele konzultuje s tiskárnou, získá odpovídající profily ICC a připraví snímky přesně pro nadcházející výrobní proces. Tímto způsobem se vyhne otravným opravám s nevydařeným tiskem a frustrovaným zákazníkům. Základem pracovního postupu zpracování obrazu je jeho EIZO ColorEdge CG319X, který si obvykle bere s sebou na focení a natáčení.

Nejlepší reprodukce barev na monitoru ColorEdge CG319X.

Nejlepší reprodukce barev na monitoru ColorEdge CG319X.

EIZO ColorEdge CG319X při fotografování

Mobilní fotoateliér
Mobilní fotoateliér

"EIZO ColorEdge mi zaručuje, že se mohu stoprocentně spolehnout na to, co vidím na monitoru," ví Vandecasteele a pokračuje: "Poskytuje naprosto přesné zobrazení souboru. Na tom záleží." To, co se může zdát tak samozřejmé, však není pravda. Někteří účastníci jeho semináře očekávají, že na kalibrovaném monitoru EIZO ColorEdge budou snímky vypadat obzvlášť úchvatně. To však není cílem. Cílem je, aby snímky co nejpřesněji odpovídaly souboru a zobrazovaly každý detail, i ten nejmenší, ve světlých i tmavých odstínech. "Na mém MacBooku vypadají obrázky vždy líbivěji. I když to ze souboru vůbec nevyplývá," stěžuje si Vandecasteele. Říká, že na lesklé obrazovce notebooku jsou obrázky extrémně barevné a kontrastní. To je sice na pohled atraktivní, ale pokud tak skutečný soubor vůbec nevypadá, není to to, co jako tvůrce potřebujete. "Moje první EIZO vyvolalo očekávaný wow efekt," vzpomíná Vandecasteele nadšeně. "Najednou jsem viděl detaily a kresbu, zejména v odstínech, které jsem na svém lesklém displeji Apple neviděl. Konečně jsem měl možnost zobrazit soubory přesně a následně dokonale vytisknout své tisky." Další výhodou monitoru ColorEdge CG319X, kterou Vandecasteele velmi oceňuje, je vestavěný kalibrační senzor.

Vandecasteele před monitorem.

"Mohu monitor nastavit tak, aby se pravidelně v nastavený čas rekalibroval. Vždy si tak mohu být jistý, že to, co vidím na monitoru, je skutečně na paměťové kartě nebo pevném disku, ať už fotografuji ve studiu, na cestách nebo upravuji snímky. Pocit, že se mohu na monitor 100% spolehnout a soustředit se tak pouze na svou práci, je velmi příjemný."

Pascal Vandecasteele