Reference ColorEdge

Monitor šitý na míru

PosterLad_04.jpg

Od společnosti EIZO jsem dostal zapůjčený monitor ColorEdge CS2740 a rád bych se tímto podělil o své dojmy. Pro kontext bych doplnil, že předchozí monitor zapůjčený od tohoto výrobce monitorů byl ColorEdge CS2731.

Monitor ColorEdge CS2740, určený pro profesionální grafiky a fotografy, si získal mé uznání a stal se pro můj tvůrčí proces nezbytným nástrojem. V následujícím článku se podělím o své dojmy a vysvětlím, co mě na modelu CS2740 nadchlo a proč ho považuji za klíčový prvek mé pracovní výbavy.

Pro mě, profesionálního grafického designera a umělce, je kvalitní monitor naprosto zásadním prvkem výbavy. Věrné zobrazení barev, přesné vykreslení grafických elementů a linií a také šetrnost k očím jsou jen některé výrazné plusy všech monitorů EIZO, se kterými jsem měl možnost pracovat. Zapůjčený ColorEdge CS2740 je již čtvrtým modelem od tohoto výrobce a je bez debat určitě tím nejlepším, se kterým jsem měl možnost pracovat.

Když ho srovnám s monitorem ColorEdge 2K CS2731, který jsem měl možnost testovat minulý rok, našel bych mnoho podobností, jako je například matný rámeček a displej s antireflexním povrchem, který eliminuje množství odlesků a díky tomu se nemusím před monitorem kroutit a hledat vhodnou polohu. I tady jsem shledal naprosto precizní zobrazení barev, celkový odlehčený design monitoru nebo funkce, které šetří zrak, kdy i po více než 10 hodinách necítím jakoukoli únavu očí nebo jiné problémy s tím spojené. Propracovaná ergonomie umožňuje nastavit monitor výškově podle mých potřeb, tak abych se na monitor díval pohodlně.

Zásadní rozdíl představuje rozlišení

Zásadním rozdílem oproti všem předchozím EIZO monitorům, se kterými jsem měl možnost pracovat, je pak 4K rozlišení. CS2740 nabízí rozlišení 4K UHD (3840 × 2160 px) s podporou 10bit barev (1,07 miliardy) v kombinaci s 16bit LUT, což zajišťuje precizní zobrazení barev a nezkreslenou reprodukci obrazových dat při tvůrčí práci vyžadující barevnou věrnost.

Zmíněné 4K rozlišení monitoru ColorEdge CS2740 mi umožňuje bez problému pracovat v rámci několika otevřených oken najednou, bez minimalizování jednotlivých oken a přepínání mezi nimi. Vysoké rozlišení jsem ale ocenil především při mé kreativní práci, kdy mohu opravdu přibližovat své grafiky až do těch nejmenších detailů a rozeznat sebemenší detaily, odchylky nebo textury.

Software ColorNavigator

Důležitým prvkem EIZO monitorů je také software Color Navigator, který mi velmi ulehčil práci možností jednoduchého přepínáním mezi barevnými profily.  Díky němu se také ve Správě barev operačního systému vždy automaticky nastavil ICC-profil monitoru, který odpovídal právě zvolenému profilu monitoru (zvolenému obrazovému režimu), takže barvy na monitoru byly vždy zobrazeny korektně. Přímo v samotné aplikaci jsem měl také možnost vytvořit si vlastní barevné profily, které mi vyhovovaly nejvíc a mezi kterými jsem pak jen jednoduše přepínal.

Prakticky šitý na míru

PosterLad_Vratislav_Pecka.JPG

Když mi EIZO tento monitor půjčovalo na test, nečekal jsem, jak velký rozdíl to oproti všem ostatním monitorům, se kterými jsem měl tu možnost pracovat, bude. Rozhodně bych ho mohl doporučit všem kreativcům-profesionálům, jelikož za rozumnou cenu dostanou opravdu něco naprosto vynikajícího. Jako uměleckému grafikovi, jako jsem já, jehož výstupy jsou jak digitální, tak i tištěné, bych řekl, že ColorEdge CS2740 je mi prakticky šitý na míru.

Chtěl bych tímto poděkovat společnosti EIZO za spolupráci. Práce na jejich monitorech byla opravdu nad očekávání skvělá a v budoucnu určitě zůstanu této značce věrný.

VRATISLAV PECKA

PosterLad