REFERENCE COLOREDGE

Hurá na psy!

Psi jsou pro fotografy zajímavými modely - ale není tak snadné je fotografovat. Profesionální fotografka psů Diana Mehnerová v rozhovoru poskytuje tipy na pořízení neobvyklých snímků svých nebo cizích čtyřnohých přátel. Zároveň vysvětluje, jak důležité je pro ni pracovat s věrnými barvami na monitoru ColorEdge CG2700S od společnosti EIZO.

Diana_Mehner_-_Foxterrier_Archie_-_DJM_5597.jpg

Ať už chcete fotografovat vlastního psa, fotit zvířata pro své přátele a známé, nebo si fotografováním psů dokonce vydělávat: fotografování čtyřnohých přátel je v každém případě zábava! To je vidět na tváři Diany Mehnerové: Ke psům a jejich majitelům přistupuje přátelsky a s dobrou náladou, což nakonec vyústí ve skvělé fotografie. Zeptali jsme se této oddané fotografky psů na její recept na úspěch.

Rozhovor

EIZO: Jaké vlastnosti musí mít fotograf psů?
Diana Mehner:
Musíte umět psy číst, abyste rozpoznali a respektovali jejich limity. Pak se musíte rychle vžít do povahy psa a pořídit co nejvíce dobrých fotografií v relativně úzkém okně pozornosti psa. K tomu je nesmírně důležité ovládat svůj fotoaparát a předem si promyslet, kde a s jakým světlem chcete fotografovat. A samozřejmě je důležitá trpělivost. Psi nepracují jako lidé. Jsou takoví, jací jsou. Je ale také důležité, aby vám bylo jedno, co si o vás během natáčení myslí lidé zvenčí. Často ležíte někde na břiše a snažíte se upoutat pozornost čtyřnohého modelu vydáváním legračních zvuků. Nikdy jsem s tím neměla problém.

EIZO: Jakým čelíte výzvám při fotografování psů?
Diana Mehner:
 Každý pes je jiný. To platí nejen pro vnější znaky, jako je velikost, barva nebo struktura srsti. Psi se liší také povahově. Velkou roli hraje také věk psa. Štěňata jsou často hravá a divoká. Staří psi jsou často slepí nebo hluší nebo se mohou pohybovat jen omezeně. Někteří psi navíc mají s lidmi prostě velmi špatné zkušenosti. To vše je třeba vzít v úvahu.

Diana_Mehner_-_Australian_Shepherd_-_Charly_-_DJF_5865.jpg

ZAČLENIT PŘEDPOKLAD

Přidáním popředí, které tvoří třetí vrstvu se psem a pozadím, se zlepší téměř každý snímek. Ideální je tráva, větve nebo pařezy. Pokud je to možné, použijte otevřenou clonu, abyste jemně oddělili popředí od pozadí a zdůraznili zvíře.

EIZO: Už vás někdy nějaký pes kousl?
Diana Mehner:
Naštěstí nikdy. Nanejvýš nechtěně stiskl, když nebyl při získávání pamlsku dost opatrný. Při akčním focení se občas stane, že vás psi srazí k zemi, když běží přímo na fotoaparát (a fotografa). Fotografie před samotným nárazem jsou pak často těmi nejlepšími snímky.

V AKCI

Nechte psy běžet přímo proti kameře: To vždy vypadá velmi dynamicky. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je s pomocí pána nebo paní, kteří stojí za vámi a psa lákají. Malé překážky v cestě nutí psa skákat, což vytváří další dynamiku obrázku.

Diana_Mehner_-_Mischling_-_Cody_-_DJF_4008.jpg

EIZO: Jednou z vašich domén je "legrační psí portrét". Jak se vám daří pořídit takovéhle fotografie?
Diana Mehner
: Především si myslím, že je třeba mít vhodné zázemí. Používám bílé nebo šedé pozadí, aby nedocházelo k barevnému rozostření. To je opravdu obtížné odstranit. Ráda si nechám předem poslat fotografie psa, abych mohla vybrat nejvhodnější pozadí. Snímky jsou pořízeny s velmi otevřenou clonou. Nejenže to vypadá hezčeji - měkčí okraj se také lépe ořezává. Pro hrubý výběr používám nástroj pro rychlý výběr ve Photoshopu a poté jej vylepším pomocí nástroje Vylepšit okraj. Problematická je zejména huňatá bílá srst. Nakonec přidám odpovídající barevné pozadí a záři za psem. Ne každá barva pozadí se hodí ke každému psovi stejně dobře. Pro šedé psy se hodí zejména světle modrá nebo mátová barva. Čím intenzivnější je nová barva, tím problematičtější je oříznutý okraj. Krátkosrsté psy je také třeba detailně upravit.

Diana_Mehner_-_Mischling_-_Laisa_-_DJF_2384.jpg

FOTOGRAFOVÁNÍ STUDIOVÝCH PORTRÉTŮ

Diana Mehnerová pořizuje studiové snímky s otevřenou clonou a nejlépe s širokým úhlem záběru - pro vytvoření blízkosti. Nejjednodušší způsob, jak získat pozornost psa, jsou pamlsky: tak se vytváří věrný pohled. Fotografujte před bílým nebo šedým pozadím, ořízněte ho a obarvěte.

EIZO: Jak to vypadá ve vaší "digitální temné komoře", tj. na vašem stole?
Diana Mehner: 
Co se týče softwaru, používám Adobe Lightroom pro organizaci snímků a základní zpracování rawu. Ve Photoshopu pak retušuji obojky, vodítka atd.. A retušování je nezbytné i pro psy. Často se to týká zubů a srsti. Pak zvýrazním oči a dodám srsti lesk. Co se týče hardwaru, používám výkonný stolní počítač.  A během jednoho školení jsem si koupila monitor EIZO. Na odborné škole všichni vždycky chtěli pracovat na některém z monitorů EIZO řady ColorEdge a mně bylo jasné, že ho potřebuji také. Můj první monitor nebyl ColorEdge, ale dlouho mi dobře sloužil. Nyní používám zcela nový model ColorEdge CG2700S.

PERSPEKTIVA: VE VÝŠCE OČÍ NEBO POD NÍ

Bez ohledu na to, jak je pes velký nebo malý, fotografujte pokud možno ve výšce očí nebo dokonce pod nimi. Díky tomu jsou portréty zvířat téměř vždy zajímavější než pohled shora. Jako fotograf psů proto velmi často ležíte na zemi. Pokud fotografujete shora, co nejvíce to přehánějte a namiřte fotoaparát přímo dolů.

Diana_Mehner_-_Deutsche_Dogge_-_Bernadette_-_DJF_8816.jpg

EIZO: Jaké jsou vaše zkušenosti po přechodu na špičkový grafický monitor?

Diana_Mehner_-_DJM_8586-Bearbeitet.jpg

Při následném zpracování se Diana Mehnerová spoléhá na Lightroom, Photoshop a nejnověji na EIZO ColorEdge CG2700S.

Diana Mehner: Už přechod z 23 palců na 27 je velkolepý. A díky kalibraci jsem již měla poměrně dobrý dojem z mého obrazového souboru v rámci toho, co starý monitor dokázal zobrazit. Při objednávání tiskových produktů jsem byla napůl v bezpečí před totálními překvapeními. Od monitoru, který nemá velký barevný prostor, však nemůžete očekávat zázraky. Díky většímu barevnému prostoru je barevné podání modelu CG2700S úplně jiná liga. Plynulost přechodů mezi barvami a odstíny šedi je opravdu vynikající, vestavěný kalibrační senzor je naprosto komfortní funkcí. V minulosti jsem kalibraci odkládala. Nyní to mohu naprogramovat tak, aby to monitor dělal automaticky i v mé nepřítomnosti. Homogenita zobrazení obrazu je pro mé oči prostě dokonalá. Nejvíce mě překvapil účinek ochranného stínítka obrazovky, který je součástí monitoru. Díky tomu je obraz výrazně méně zkreslený rozptýleným světlem. Nový monitor přišel v pravý čas pro výrobu mého prvního knižního projektu.

Diana_Mehner_-_Mischling_-_Leia_-_DJF_8067.jpg

SIMULACE NOČNÍCH FOTOGRAFIÍ

Efektu noční scény nejlépe dosáhnete v modré hodině. Pracujte s relativně pomalým časem závěrky, aby krajina měla dostatek světla.

EIZO: Knižní projekt? To zní zajímavě. O co jde?
Diana Mehner: 
Na podzim vyjde v nakladatelství Rheinwerk Verlag kniha "Hundefotografie - So setzt du deine Fellnase liebevoll in Szene". Spolu se spoluautory Sarah Stangl a André Bauerem přinášíme nespočet užitečných rad. Můj CG2700S mi dal jistotu, že jsem své snímky do tété knihy dodala vydavateli v perfektní kvalitě.

HRAJÍCÍ SI PSI

Poletující listy nebo jiné předměty mohou fotografii velmi dynamizovat a oživit. Nejjednodušší je požádat o pomoc společníka a házet listy směrem ke zvířeti. Udržujte krátký expoziční čas a dbejte na to, aby listy vynikly na rozmazaném pozadí.

Diana_Mehner_-_Mischling_-_Leia_-_DJF_9021.jpg

EIZO: Jak dál?
Diana Mehner: 
Brzy se z Braniborska přesuneme zpět do Východního Vestfálska neboli Weserberglandu. Před pár lety jsme chtěli rok cestovat po Evropě s naším minivanem. A pak přišel Covid. Tuto myšlenku na cestování jsme ale ještě zcela neopustili. Každopádně bych chtěla být v budoucnu ještě mobilnější. Náš obytný vůz je pro to ideální základnou. Chci také rozšířit svůj kanál na YouTube.

Diana_Mehner_-_Mischling_-_Perdy_-_DJF_6667.jpg

NEOBYČEJNÁ MÍSTA

Psi mohou být foceni v různém prostředí. Ujistěte se ale, že máte povolení od majitelů pozemku.

Diana_Mehner_-_IMG_8185.jpg

O společnosti Diana Mehner

Diana Mehnerová se začala zajímat o fotografování psů během svého školení reklamní fotografky. V rámci svého projektu "Psi Paderbornu" portrétovala v letech 2016-2019 více než 700 psů. To, co začalo jako jediný projekt, je nyní těžištěm její práce nezávislé fotografky. Se svou značkou "Hallo Lieblingshund" je nyní na německy mluvící scéně psích fotografií nepřehlédnutelnou silou. Na rozdíl od většiny psích fotografů se však k fotografování psů nedostala přes svého čtyřnohého přítele - v jejím případě to bylo naopak. Ihned po absolvování školení si mladá fotografka založila vlastní firmu a zpočátku se zaměřovala na svatebnía firemní fotografie a na portréty. Současně s rostoucím významem psích fotografií v její tvorbě však rostla i touha mít vlastního psa. V roce 2018 se k Dianě a jejímu manželovi Haukovi nastěhovala Leia, malá směska Jacka Russella, která je oba drží ve střehu. Od té doby se Diana Mehner věnuje fotografování psů naplno. Kromě focení psů na různých místech jsou velmi oblíbené "Zábavné portréty psů" Diany Mehner. Jedná se o ateliérové fotografie, na kterých je cílem zachytit obzvláště vtipné nebo neobvyklé výrazy obličeje milovaného čtyřnohého přítele. Její psí portréty mají vysokou rozpoznávací hodnotu díky nastavení světla se dvěma softboxy a barevnému pozadí, které je přidáno při následném zpracování snímků. Kromě své fotografické práce pravidelně pořádá školení, na která se rádi objednávají další fotografové psů, aby se od Mehnerové naučili její pracovní metody a pracovní postupy při úpravě snímků.

Více o Dianě Mehnerové:

Website  |  Instagram  |  YouTube