Správa barev a kalibrace

Správa barev – úplný postup

Cílem správy barev je poskytovat v každém okamžiku digitálního grafického procesu nezkreslený pohled na obrazová data.

Farbmanagement_Workflow_-_Stage.TIF

Správa barev začíná nastavením profilu fotoaparátu při pořizování snímku, zahrnuje nezbytnou kalibraci monitoru a může sahat až k práci s profily tiskárny. Při obrazovkových korekturách lze již na monitoru simulovat vliv zvoleného papíru a tiskárny. V uplynulých letech jsme již všechny úkony procesu správy barev shrnuli ve filmu. A tyto poznatky zde ještě jednou zopakujeme.

Důležité kroky při správně prováděné správě barev

Farbmanagement_Workflow_-_Begriffserklaerung_V2.jpg

Společný jazyk je základem pochopení

Hardwarová a softwarová kalibrace, profilování a další pojmy se často používají bez přesné znalosti skutečného významu. Abychom předešli nedorozumění, vysvětlíme zde nejdůležitější pojmy.

Vysvětlení pojmů týkajících se správy barev
Farbmanagement_Workflow_-_Monitorkalibrierung.TIF

Cíl: nezkreslený pohled na obrazová data

Klíčovým médiem při barevně věrném zpracování obrazu je vždy datový soubor. Proto je naprosto nezbytné, aby každý, kdo s těmito obrazovými daty pracuje, viděl jejich obsah vždy v naprosto nezkreslené podobě. Často se bohužel setkáváme s monitory, jež jsou špatně nastavené, nepřesné či neschopné zobrazovat požadovaný barevný prostor. Při činnostech vyžadujících barevnou věrnost se nevyhneme kalibraci monitoru.

Tipy pro správnou kalibraci monitoru
Farbmanagement_Workflow_-_Kameraprofilierung.PNG

Vidět na počítači přesně to, co snímal fotoaparát

Když požadujeme co možná nejlepší soulad mezi fotografovaným motivem a obrazovými daty, musíme použít profil daného fotoaparátu. Sestavený konverzní profil umožní nejpřesnější přepočet dat ve formátu RAW. Obrazová data pak budou v nejvyšší možné míře odpovídat tomu, co „viděl“ fotoaparát.

Více o vytvoření profilu fotoaparátu
Farbmanagement_Workflow_-_Softproof.jpg

Simulace tisku

Tiskové médium (papír) a tiskárna významně ovlivňuje vzhled výtisku. Tento vliv lze simulovat již na monitoru. K tomu potřebujeme tiskové profily ICC. S nimi můžeme obrazová data optimalizovat pro následný tisk a ještě před tiskem ověřit, zda je zvolené médium vůbec vhodné pro dosažení požadovaného vzhledu.

Více o obrazovkových korekturách
Farbmanagement_Workflow_-_Druck.TIF

Optimálně provedený tisk

Když jsme s využitím obrazovkových korektur dokončili optimalizaci snímků pro poslední krok celého procesu – tisk, zbývá nám jejich odeslání do naší vlastní tiskárny či do specializované provozovny. Také zde musíme dát pozor na celou řadu nastavení, aby výtisk vypadal skutečně tak, jak očekáváme.

Vše o dokonalém tiskovém procesu
Farbmanagement_Workflow_-_Teaser_Colourclass_Namibia.jpg

Colourclass Namibia

Obklopeni velkolepou krajinou, divokými zvířaty a úchvatnými barvami vám v tomto seriálu osvětlíme základy panoramatické a astronomické fotografie i fotografování divoké přírody.

Pokračovat ke Colourclass Namibia
Farbmanagement_Workflow_-_Teaser_Colourclass_Lofoten.jpg

Colourclass Lofoten

Naučný seriál o krajinářské fotografii – od plánování až po hotový výtisk.

Pokračovat ke Colourclass Lofoten