Reference ColorEdge

Pohledy z nebeských výšin

Úchvatný výhled z oken kokpitu: Letuška a fotograf Mehrdad Abedi používá ke zpracování snímků monitor ColorEdge CS2731 od společnosti EIZO.

Abedi_Stage.jpg

Mehrdad Abedi služebně cestuje po celém světě, přičemž ho věrně provází jeho fotografická výbava. Zaměstnání palubního stevarda mu umožňuje naplňovat jeho vášeň pro cestovatelskou fotografii. Zároveň se však dostane i do míst, která běžný cestující nespatří.

Abedi pečlivě vybíral monitor pro své domácí studio na editaci snímků: svůj výkonný notebook hodlal doplnit o obrazovku, jež by dotvořila plnohodnotné pracoviště. Jeho požadavkům vyhověl model ColorEdge CS2731.

Fotografická série zachycující působivé pohledy do pilotní kabiny dopravního letadla a zároveň i úchvatné výhledy z oken kabiny vznikala přes tři roky.

Mehrdad Abedi cestuje coby vrchní stevard na dálkových letech po celém světě. Fotografická vášeň jej uchvátila již v mládí a drží se ho stále. Abedi začínal fotografovat ještě v éře filmových aparátů na otcův Canon F1. V současnosti používá Leicu M10, která však určitě není jeho posledním přístrojem. Tento vystudovaný stavební inženýr rád testuje nejnovější fotoaparáty a objektivy. Poznatky pak zveřejňuje na svém blogu qimago.

Abedi_Gallery1.jpg
Abedi_Gallery2.jpg
Abedi_Gallery3.jpg
Abedi_Gallery4.jpg
Abedi_Gallery5.jpg

Doma na cestách

Svoji vášeň pro cestovatelskou, městskou a krajinářskou fotografii může Abedi naplňovat nejsnáze samozřejmě tam, kam jej zavede jeho práce. Na rozdíl od krátkých letů se v cíli dálkového letu vždy zdrží delší dobu, neboť po dlouhé směně nemůže ihned nastoupit na zpáteční cestu. Pro nadšeného fotografa je to ideální: „Volný čas, který trávím mezi dvěma lety v zahraničí, využívám samozřejmě k fotografování. Je to jedna z výhod mého zaměstnání. Nevýhodou je, že člověk často není doma,“ popisuje stevard největší přednost svého povolání, jež může být zároveň i největší komplikací.

Fascinující pracoviště

V popředí Abediho fotografického zájmu stále zůstávají místa spjatá s jeho prací. Coby stevard se dostane i do pilotní kabiny a různých míst na letišti, jež jsou pro běžné cestující nepřístupná. Abedi rozpoznal fotografický potenciál a rozhodl se využít přístupnosti letadel a letištních ploch pro dlouhodobý fotografický projekt. „Pilotní kabina je magické místo,“ popisuje uchvácený Berlíňan. „Nespočet tlačítek, kontrolek, páček, táhel a knoflíků, množství ukazatelů a obrazovek. A abychom nezapomněli: také piloti, kteří pracují soustředěně a v bezvadné souhře, i když se znají třeba jen krátce. Přesně dodržují předepsané postupy, aby tu mnohatunovou masu kovu, karbonu a kerosinu udrželi ve vzduchu.“ Komu by to nestačilo, může odtud spatřit i světové metropole, nesčíslná úchvatná místa jako zasněžené vrcholky hor, navrstvená oblaka a záplavu světel velkoměst. Není divu, že Abedi si ani na jedinou cestu nezapomene vzít svou kompaktní bezzrcadlovku. „Samozřejmě se během většiny letu soustředím na svou práci a starám se o cestující,“ upřesňuje stevard. Ale během přestávek mi naštěstí zbývá ještě dost času pokochat se krásou našeho pracoviště a také ji zachytit fotoaparátem,“ raduje se Abedi a dodává: „Ani během každodenního stresu a bezpočtu úkolů, které před nás naše zaměstnání staví, bychom neměli opomíjet jedinečnost prostředí, v němž se pohybujeme.“ Během stavební krize na přelomu tisíciletí se diplomovaný stavební inženýr hodlal jen krátkodobě uchýlit k letecké dopravě, aby si vydělal peníze. Ale práce ve vzduchu jej začala tak bavit, že u ní zůstal dodnes. A zalíbení je znát i z jeho snímků.

Abediho snímky zachycují pohledy do pilotní kabiny i výhledy ven. Na rozdíl od cestujících, kteří mohou fotografovat pouze záběry do stran, si posádka v kabině užívá pohled vpřed. Během vzletu a přistání se všichni soustředí především na přístroje. Ale jakmile se stroj dostane na letovou hladinu, mají i piloti čas vyhlédnout ven a potěšit se pohledem na krajinu, která se pod nimi otevírá. To zachycují i Abediho fotografie. Abedimu se daří zaznamenávat spojitost mezi děním v kabině a úchvatným okolním prostředím. Působivost takových snímků dalece překonává běžné letecké záběry z kvadrokoptér nebo vrtulníků. Abedi může také pořizovat záběry z letadla přímo na přistávacím nebo vzletovém koridoru, kam se drony ani vrtulníky pochopitelně nedostanou.

Jeden počítač na všechno

Kromě fotografické výbavy Abediho věrně provází i jeho MacBook Pro. Na něm třídí své snímky, píše příspěvky a spravuje svůj blog a udržuje kontakt s rodinou doma. Dosud měl Abedi doma ještě i stolní počítač. Byl to však již letitý přístroj. Abediho nynější přenosný počítač je navíc natolik výkonný, že se rozhodl stolní počítač úplně zrušit. Proto hledal možnost, jak svůj výkonný notebook snadno zakomponovat do domácího editačního procesu. „Používání více počítačů mě rozčilovalo,“ vysvětluje Abedi. Úmorná synchronizace dat, programů a nastavení by již měla patřit minulosti.

ColorEdge CS2731

Abedi se však nechtěl vzdát velkého a spolehlivého monitoru: „Obrazovka notebooku je na úpravy snímků příliš malá. Lesklý povrch monitoru se skleněnou vrstvou vskutku není ergonomický a pokud jde o obrazovkové korektury, můj notebook se na ně nehodí ani po kalibraci,“ objasňuje Abedi své pohnutky pro hledání pokročilého grafického monitoru pro domácí pracoviště. Zalíbil se mu zbrusu EIZO ColorEdge CS2731. „Svůj přenosný Mac jednoduše propojím přes USB-C s monitorem CS2731, čímž se počítač stane součástí kompletního stolního pracoviště. Příslušenství jako klávesnice, čtečka karet nebo pevné disky jsou trvale připojeny k monitoru CS2731 a Mac se přes kabel může dokonce i napájet. Jednodušší a pohodlnější už to skutečně být nemůže.“ Zapojením jediného kabelu získá stevard a fotografický blogger plnohodnotné stolní pracoviště s prostornou a naprosto přesnou obrazovkou pro dokonalou editaci snímků. Doma i na cestách má k dispozici počítač se stejným nastavením, bez nutnosti synchronizovat a kopírovat data či přenášet konfigurace mezi dvěma přístroji.

„Monitor CS2731 je přesně to, co jsem hledal,“ doplňuje Abedi. „Se senzorem EX4 a programem ColorNavigator se mimořádně rychle zkalibruje a dělá jednoduše to, co má: zobrazuje nezkreslená obrazová data. Odvádí dokonale svoji práci a já se zase můžu soustředit na tvůrčí stránku fotografování.“

Abedi_CS2731.jpg

Fotoblog qimago

Abediho vášeň však nekončí u samotné fotografie. Velkou pozornost věnuje i fotografické technice. Abedi již dlouhá léta provozuje fotografický blog qimago.de. Původní soukromá fotografická platforma pro přátele a rodinu vzniklá roku 2007 se o pět let později proměnila ve všeobecný fotografický blog, jejž Abedi provozuje společně s dalšími fotografy. Webové stránky qimago již nejsou jen tajným zákoutím fotografické scény, ale mají již skutečnou čtenářskou obec. Kromě různých fotografických námětů tvoří náplň blogu zejména recenze fotografického vybavení.

Prohlédněte si více na www.qimago.de.