Reference FlexScan

EUROCONTROL

300 monitorů EIZO instalovaných v novém operačním centru organizace EUROCONTROL v Belgii

Stage_eurocontrol_3000x2000px.jpg

Nové operační středisko (NMOC) organizace EUROCONTROL je v provozu! Provozovatelé aktivně a hladce řídí 11 milionů letů, které se v letošním roce očekávají v celé Evropě. Děje se tak na 121 ergonomických pracovištích za stovkami obrazovek vybavených dotykovými panely a nejmodernějším softwarem.

Zásadní funkce

  • Bohatá, komplexní a uživatelsky přívětivá řešení, jejichž středobodem je koncový uživatel
  • Rozšířená flexibilita
  • Důraz na ergonomii v prostředí s nepřetržitým provozem, včetně vstupního školení pro zaměstnance
  • Nejvyšší bezpečnostní standardy pro softwarové systémy i umístění


"Implementace zařízení v nové budově proběhla velmi hladce díky dobré koordinaci všech zúčastněných subjektů, včetně týmu EUROCONTROL, dodavatelů, společnosti Whitemilk a dodavatelů technologií. Jsme velmi spokojeni," říká Matthis Birenheide, vedoucí podpory provozu v organizaci EUROCONTROL, který tento projekt dostal na stůl v prosinci 2020.

 

NMOC, front-end podpora, školící místnost, kancelářské prostory

Kromě operačního střediska NMOC (Network Manager Operations Centre) se přesunula také IT front-end podpora, tedy IT služba, která podporuje operační středisko. Přibyla školicí místnost s dvanácti pracovními stanicemi a stolem pro školitele, která je vybavena stejně jako hlavní místnost. V prvním patře se nachází několik kanceláří pro manažery a ředitele. A pro milovníky technologií: racky a kabely v suterénu působí impozantně. „Prostor, který jsme dostali k dispozici v březnu 2022, znamenal začátek projektu, v němž nám EUROCONTROL plně důvěřoval,“ říká Jan De Keyser, jednatel společnosti Whitemilk.

Image-01.jpg
Image02.jpg

Největší výzvou v tomto projektu bylo pro Matthise Birenheideho zjistit, jak může podpořit stávající operace a zároveň nabídnout nadčasové řešení do budoucnosti. "Přechod na nový systém byl obrovský, zejména pokud jde o podporu front-endu. Výhodou bylo, že organizace byla k novým řešením od začátku velmi otevřena. Z našeho průzkumu vyplynulo, že usilujeme o koncept jedné konzole, takže jsme chtěli vědět, kolik obrazovek potřebují. Do této doby byli zaměstnanci zvyklí pracovat se dvěma řadami zhruba třiceti obrazovek. S novým konceptem to ale nepřipadalo v úvahu. Tým z toho naštěstí nedělal problém a byl okamžitě ochoten přehodnotit svůj způsob práce." Pro obrazovky na stolech se společnost EUROCONTROL opět rozhodla pro monitory EIZO, které jsou v kancelářích standardem již řadu let.

Maximální flexibilita

V supermoderní budově mělo být umístěno nejmodernější řídicí centrum, vybaveno 121 ergonomickými pracovními stoly, více než 300 obrazovkami, 6 velkými LED stěnami, stěnou UniSee, systémem OpSpace, TransForm N, dotykovými panely a dalšími prvky. Pro tuto kritickou evropskou infrastrukturu byly nejdůležitějšími aspekty zajištění vysoké dostupnosti, zabezpečení na nejvyšší úrovni (od oken až po přísnou kontrolu přístupu a dostupnost zdrojů pro různá oddělení) a maximální flexibilita. Flexibilita ve všech myslitelných ohledech, od zdrojů zobrazovaných na videostěnách až po operátorské pracovní stanice. Nebo flexibilita z hlediska škálovatelnosti: pokud se bude počet letů nadále zvyšovat (do roku 2050 až 16 milionů ročně) a výměna dat bude ještě rozsáhlejší, chce být EUROCONTROL dokonale připraven.

Image03.jpg

Jedním z problémů, které společnost EIZO vyřešila svými monitory, byl přístup ke všem aplikacím na každé pracovní stanici a snadné přepínání mezi nimi. „V minulosti měla každá pracovní stanice svůj vlastní počítač, speciálně vybavený pro určité funkce a připojený k našemu datovému centru. Nyní jsme chtěli čistou operační místnost, bez velkých počítačů a s veškerou flexibilitou,“ vysvětluje Matthis Birenheide. „V podstatě můžete provádět jakoukoli úlohu z jakékoli konzole. To nás přivedlo ke konceptu jediné konzole: Všechny pracovní stanice jsou stejné, s přesně stejným počtem obrazovek.“ Front-end operátoři v řídicí místnosti jsou obvykle bombardováni obrovským množstvím informací. „S našimi systémy mohou sami určovat tvar a velikost zobrazovaných informací. Pomocí stejné myši mohou interagovat s různými zdroji nebo přetáhnout něco z velké obrazovky na malý displej,“ vysvětluje řešení OpSpace Jonas Standaert.

"Pro podporu front-endu je velká TFT stěna kombinována se dvěma 42palcovými displeji na konzoli pro interaktivní práci. Operátoři NMOC mají u svých konzolí tři 31,5palcové monitory. Toto zcela nové řešení nás katapultuje do 21. století pro front-end podporu."

Matthis Birenheide

Head of Operations Support - EUROCONTROL

Ergonomie

Bylo jasné, že vybavení bývalého operačního střediska již není ideální. V průběhu 25 let bylo doplněno nové vybavení, aniž by byla dostatečně zohledněna ergonomie. "Ergonomie je v prostředí s nepřetržitým provozem často podceňována. Lidé pracují ve stresujícím prostředí, s různou pracovní zátěží. V jednu chvíli musí pracovat pozorně a intenzivně, zatímco v jinou chvíli je práce mnohem klidnější. Všechny tyto aspekty je třeba zohlednit při vytváření pracoviště, řešení správných zorných úhlů a průchodů i při zajišťování pohodlného sezení zaměstnanců. V tomto typu prostředí jsou bohužel velmi časté problémy se zády, rameny a krční páteří," poznamenává Steve Beeckmans. Z tohoto důvodu se hledal nejlepší možný kompromis mezi funkčními a ergonomickými požadavky. Monitory EIZO jsou dokonale přizpůsobeny prostředí s nepřetržitým provozem a nabízejí dlouhou životnost i technologie zabraňující únavě očí. Kromě technických aspektů nabízejí monitory velmi udržitelné a energeticky úsporné řešení. To vše bylo klíčovým tématem v přístupu organizace EUROCONTROL k novému operačnímu středisku. 

Image04.jpg

Partnerství

Skutečná doba instalace trvala přibližně 2,5 měsíce. To je při tomto rozsahu a složitosti poměrně pozoruhodné. V období od 30. do 31. října 2023 došlo k bezproblémovému přechodu provozního týmu. Organizace je připravena na další kroky v příštích letech, připravena poskytovat služby orientované na zákazníka pro provozní subjekty. „Ano, rozhodně. Nyní jsme připraveni na budoucnost,“ věří Matthis Birenheide.

Fotografie a text s laskavým svolením společnosti Whitemilk.