Reference ColorEdge

Národní galerie v Londýně

Národní galerie spravuje jednu z největších sbírek obrazů na světě. Díla dokumentují historii evropského umění mezi lety 1250 a 1900.

national_gallery_-_header_768@2x.jpg

Základ sbírky Národní galerie vznikl roku 1824, když britská vláda zakoupila pro občany země malou, avšak hodnotnou sbírku od bankéře Johna Julia Angersteina. Národní galerii sídlící na severním okraji slavného Trafalgarského náměstí může každý zájemce navštívit bezplatně. Průběžně se rozšiřuje jak sbírkový fond, tak plocha čítající v současnosti 46 396 metrů čtverečních.

Požádali jsme Andrew Bruce z fotografického a obrazově dokumentačního oddělení, aby nám vysvětlil, jaký význam má pro galerii fotografická technika a jak využívají nedávno pořízené monitory EIZO ColorEdge.

Fotografické oddělení Národní galerie vzniklo roku 1919. Původně mělo jen vytvářet fotografické reprodukce maleb určené k prodeji veřejnosti, nicméně fotografové byli brzy pověřeni i dokumentací obrazů při čištění. Zachycováním stavu maleb před konzervací, v jejím průběhu a po jejím dokončení se zabýváme dodnes. Význam vysoce kvalitní fotografické dokumentace sbírek vynikl během nedávné pandemie choroby Covid-19, kdy byla galerie uzavřena po historicky nejdelší dobu. Brány galerie se uzamkly na 111 dní, během nichž naše fotografie představovaly jedinou možnost, jak se sbírkami pokochat či jak jednotlivá díla studovat.

Fotografové se však nezabývají jen dokumentací sbírek a galerie jako takové. Používáme i různé zobrazovací techniky, jež nám a našim kolegům napomáhají při hlubším zkoumání maleb, při zjišťování, jak přesně byla díla vytvořena, jak byla ošetřována a jak bychom se o ně měli starat my. Provádíme rentgenografii, ultrafialovo-viditelnou luminiscenci, snímání s násvitem z ostrého úhlu a fotogrammetrii.  Malby snímáme obvykle ve vysokém rozlišení s hustotou 600 pixelů na palec. Abychom takto detailní snímek získali, fotografujeme jednotlivě menší části obrazu a tyto dílčí záběry pak digitálně spojujeme do jednoho obrázku. Malba je přitom upevněna na robotickém stojanu, který s ní pohybuje před fotoaparátem. Speciální aparát pořizuje vždy čtyři záběry po sobě, přičemž senzor se mezi jednotlivými expozicemi mírně posouvá. Výsledné fotografie se vyznačují vyšším rozlišením a přesnějším zachycením barev oproti snímkům pořízeným fotoaparátem s jednorázovou expozicí. U velkých obrazů se takto pořídí stovky fotografií, které je pak třeba pospojovat do jediného obřího a mimořádně detailního obrazového souboru.

Co je k tomu zapotřebí

Malby se nasvěcují vysoce kvalitními xenonovými blesky, jež zaručují nejpřesnější, rovnoměrné a opakovatelné snímání. Každému objektivu, světelnému zdroji a senzoru je přiřazen barevný profil, díky němuž fotografie získají neuvěřitelnou míru detailů i vysoce přesné barvy a odstíny. Snímání probíhá obecně s 99procentní úspěšností a parametr dE2000 se průměrně pohybuje pod hodnotou 2, což znamená, že fotografie dosahují vysoké míry detailů a fotoaparát velmi přesně zachycuje barevnost maleb. Naše současná práce zahrnuje hodně číselných statistik popisujících přesnost fotografií. Ta se posuzuje porovnáváním parametrů změřených na různých testovacích obrazcích s parametry získanými z pořízených fotografií. Je to důležitý proces potlačující velkou část subjektivity, kterou je fotografování artefaktů zatíženo. Fotografové nesmí při určování parametrů expozice vycházet ze svých subjektivních dojmů z daného díla. Jednomu fotografovi může malba připadat například světlejší, barevnější či zbarvená více do modra, zatímco jiný fotograf ji může vnímat odlišně. A těmto vlivům se chceme vyhnout. Počítačový software dokáže barvy sladit mnohem přesněji než kterýkoliv člověk!

national_gallery_-_image_01.jpg

Lidské oko je při porovnávání snímku na monitoru se skutečným obrazem opravdu velmi nedokonalé, a to i v řízených světelných podmínkách. Snímky na obrazovce většinou neporovnáváme přímo se skutečným obrazem. Zpravidla od monitoru požadujeme tu nejdetailnější a nejvěrnější reprodukci pořízených snímků. Počítačový monitor je obvykle to první místo, na němž si fotograf všimne, že s pořízenými fotografiemi není něco v pořádku a že je třeba kvalitu snímání prověřit.

Řešení značky EIZO

Naše fotografické a obrazově dokumentační oddělení Národní galerie začalo monitory EIZO ColorEdge CG279X (Nástupnický model: CG2700S) používat v prosinci 2019 a zatím jsme s nimi velmi spokojeni. Model CG279X jsme zvolili na základě 27palcové úhlopříčky, jež je dostatečná k zobrazení nástrojových panelů různých našich programů společně s dostatečně velkým pohledem na pořízený snímek. Opravdu velmi oceňujeme tabulku 3D LUT modelu CG279X. Přináší přesnější odstupňování zobrazovaných odstínů barev. Oproti našim předchozím monitorům se širokým barevným rozsahem využívajícím pouze běžné tabulky LUT je to opravdu velké zlepšení. Moderní počítače s kvalitními grafickými kartami nám umožňují využívat 10bitovou barevnou hloubku v každém kanálu. Tak jemně odstupňované barevné tóny jako na monitoru CG279X se 16bitovou tabulkou LUT jsme nespatřili na žádné jiné obrazovce. Přesnost tónování od nejtemnějších po nejjasnější odstíny je pro nás obzvláště důležitá. Naše monitory dosahují u parametru dE2000 hodnoty typicky nižší než 0,6. Široký barevný rozsah monitoru CG279X dovoluje zobrazit všechny barvy archivního barevného prostoru, v němž ukládáme naše fotografie. Díky přednastaveným profilům si navíc můžeme snímky snadno prohlédnout i v menším barevném prostoru sRGB a udělat si představu, jak budou záběry vypadat na běžnějším monitoru či jiné zobrazovací technice.

Závěrem musím ještě ocenit klid a jistotu, kterou nám přinášejí pravidelné automatické kalibrace monitoru CG279X s vestavěným senzorem. Nastavili jsme monitory tak, aby se kalibrovaly týdně v časných ranních hodinách. S tím se pojí dvě výhody: kalibrace probíhá mimo pracovní dobu, takže nás nijak nezdržuje, a zhasnutá světla a všudypřítomná tma vylučuje nepříznivé ovlivnění kalibrace okolním světlem.

national_gallery_-_image_02.jpg

Při práci s přesnými snímky největších děl světového umění všech dob potřebujeme i náležitě přesný monitor. Ať už používáme jakoukoliv zobrazovací techniku, EIZO CG279X nám pomáhá zvyšovat výkonnost a přesnost díky samočinným kalibracím a preciznosti, s níž zobrazuje naše snímky.

Andrew Bruce

Fotografického a obrazově dokumentačního oddělení, Národní galerie v Londýně

Přečtěte si o Národní galerii více na stránkách nationalgallery.org.uk a vydejte se na virtuální prohlídku.