Reference COLOREDGE

Podivuhodní tvorové pod mořskou hladinou

Pietro Formis přináší poznatky o podvodní fotografii

Pietro_Formis-3_3000x2000.jpg

Moře je skutečnou pokladnicí podivuhodných tvorů. Stejně tak Středozemní moře se svou biologickou rozmanitostí, kterou lze jen obdivovat a kterou je třeba chránit. Pietro Formis se ponoří pod vodní hladinu, aby na fascinujících snímcích zachytil krásu a tajemství podmořského světa.

Povězte nám něco o podvodní fotografii - jak se tato vášeň zrodila?
Svého prvního potápěčského kurzu jsem se zúčastnil před více než deseti lety jako doprovod svého otce, který chtěl získat potápěčskou licenci. To zcela změnilo můj život. Během roku, kdy jsem se seznámil s vodou a potápěním, jsem začal fotografovat a nemohl jsem se toho nabažit. Pak jsem se vydal na další potápěčské výpravy do Rudého moře a jihovýchodní Asie. A moje vášeň se pomalu vyvinula v profesi.

Dnes pořádám workshopy v místech, která jsem poznal, když jsem se začal potápět. Potápím se celoročně ve Středomoří, zejména v Ligurii, která je pro mě jako druhý domov.


Fotografujete pouze pod vodou?
Nejen. Miluji přírodu a rád fotografuji i život na souši. Ale mou největší vášní je a zůstává podmořský svět.

Pietro_Formis-7_3000x2000.jpg

"Krab pistolník o velikosti necelého centimetru byl vyfotografován v zeleném mořském chobotnatci, živočichovi ve tvaru trubice podobném houbě, v níž krab běžně žije."

Existují tyto potopené zázraky, které nám ukazujete, pouze v tropických rájích, nebo má Středomoří ještě nějaká překvapení?
Středomoří za tropickými moři nezaostává - je plné úžasných překvapení. Mírné podnebí a různá roční období zajišťují neuvěřitelně rozmanitá setkání po celý rok. V chladných měsících, kdy je moře rozbouřené, můžete spatřit různé ryby v těch nejneuvěřitelnějších barvách. V létě, kdy je voda čistší, se můžete potápět mezi hejny makrel, barakud nebo cejnů a pozorovat zářivé barvy na mořském dně, jejichž teplé tóny nádherně kontrastují s modří moře. Pokud chcete fotit ve Středomoří, musíte se obrnit trpělivostí, protože zejména mimo chráněná území flóra s faunou řídnou.

Jako podmořský fotograf, který se často potápí na stejném místě, se musíte stát také jakýmsi strážcem, který dohlíží na blaho svého kousku moře. Bohužel se mnoho lidí chová mimo chráněné oblasti neohleduplně a hází do moře odpadky a nečistoty nebo tam prostě nechávají rybářské sítě a vlasce. Chráněné mořské oblasti jsou nesmírně důležité a mohou zajistit, že jedinečnost našeho Středomoří nebude navždy ztracena. Doufám, že těchto chráněných oblastí bude v budoucnu přibývat a že budou lépe a účinněji spravovány.

Jak jste se dostal k fotografování pod vodou? Téměř vždy začínáme potápěním. Ve většině případů jsou to právě nadšenci do potápění, kteří chtějí vyzkoušet nový způsob fotografování. Chtějí si ze svých cest a ponorů odnést fotografie, které budou spravedlivě vystihovat krásu oceánských hlubin, které prozkoumali. První setkání může přijít také prostřednictvím šnorchlování - ve skutečnosti se nemusíte vždy potápět s plynovou lahví, abyste mohli fotografovat pod vodou.

Pietro_Formis-6_3000x2000.jpg
Pietro_Formis-11_3000x2000.jpg

Proč je tento žánr fotografie důležitý?
Ti, kteří se pro něj nadchnou, si díky fotografii vypěstují větší citlivost pro zobrazované tvory a větší respekt k mořskému prostředí. Člověk si začne více uvědomovat biologickou rozmanitost a chce chránit vše, co je krásné a nedotčené. Zachycení zázraků našich oceánů je stále obtížnější a vyžaduje velké nasazení.

Proto jsem se rozhodl ukázat i to, co by tam být nemělo, například snímek plastového sáčku, který vypadá jako medúza. Musíme si více uvědomovat, co svým každodenním chováním způsobujeme.

Jaké typické chyby dělají méně zkušení fotografové?
První chybou je zpravidla to, že se k fotografovanému objektu nepřiblížíte dostatečně blízko. Dalším problémem je fotografování shora a "zatlačení" objektu do pozadí, před skály nebo korály, kde je objekt stěží rozpoznatelný. Velmi důležité je věnovat pozornost také pozadí a snažit se objekt zdůraznit a ocenit, místo abyste od něj odváděli pohled a pozornost. Důležitou roli hraje také soustředění: zejména při prvních několika foceních je snadné zapomenout na základní pravidla, protože jste zaujati samotným potápěním.

Začali jste s jednoduchým vybavením, nebo potřebujete profesionální techniku hned od začátku?
Vše se vyvíjelo postupně. První fotoaparát byl klasický kompaktní fotoaparát za pár set eur s polykarbonátovým ochranným pouzdrem. Poté jsem si koupil podvodní blesk, který byl nutností. Když přišel čas na opravdový skok v kvalitě, přešel jsem na sofistikovanější systémy a koupil si odpovídající vybavení: dobrou zrcadlovku, objektiv s rybím okem a několik dobrých blesků. Za kompletní profesionální vybavení můžete snadno utratit desítky tisíc eur.

Jaké vybavení v současné době používáte?
Mám Canon 5D Mark III s hliníkovým tělem od Nauticamu. Objektivy, které používám pro fotografování pod vodou, jsou Sigma 15 mm Fish-Eye, Tokina 10-17 Fish-Eye, který používám s 1,4násobným násobičem, Canon 100 mm L Macro, další podvodní objektivy s dioptriemi a Canon 17-40. A pracuji s grafickými monitory od společnosti EIZO.

Pietro_Formis-18_3000x2000.jpg
Pietro_Formis-10_3000x2000.jpg

Jak jste se dozvěděli o společnosti EIZO?
Účastník jednoho z mých kurzů mě seznámil s Robertou Scalisi, produktovou a marketingovou manažerkou společnosti EIZO Italy. Tuto společnost znám již dlouho, protože představuje nejvyšší kvalitu v oblasti fotografických monitorů.

Vznikla tak spolupráce, v rámci které mohu nabízet workshopy o podvodní fotografii a využívat přitom vynikající kvality monitorů EIZO. Příští workshop bude zaměřen na postprodukci podvodních snímků. Cílem je poskytnout účastníkům informace, které budou užitečné jak pro začátečníky, tak pro zkušené uživatele.

Upravujete své pořízené fotografie?
Ano, samozřejmě, ale nechci to přehánět. Mým cílem je vždy zobrazit přírodu takovou, jaká je. U tohoto typu fotografií se vyskytují drobné chyby nebo nedokonalosti, které je třeba opravit, například převládající modré tóny vzhledem k charakteru vody nebo jiné barevné odchylky. 

Úpravy zahrnují úpravu expozice nebo kontrastu, odstranění nevzhledných částeček zákalu - i když to někdy není nutné - a optimalizaci ostrosti detailů.

Pietro_Formis-5_3000x2000.jpg

"Podvodní fotografie se nedá tak snadno zařadit: Existuje mnoho různých žánrů - od širokoúhlé fotografie přes portréty až po makrofotografii, přičemž každý z nich má své jedinečné technické aspekty."

Abychom byli trochu techničtější: jaké kroky obnáší postprodukce?
Realizace mých podvodních snímků se řídí nyní osvědčeným procesem. Nejprve přichází na řadu vyvolání RAW souboru v Lightroom: oříznutí, celková úprava expozice, úprava barev, zeslabení dominantních prvků, úprava kontrastu světla, stínů, bílé a černé, korekce barevných odchylek nebo korekce objektivu. Pokud chcete, můžete v tomto okamžiku také provést malé vybrané změny nastavení.
Druhým krokem je úprava ve Photoshopu, kde můžete odstranit případné škrábance nebo skvrny na čočce a drobné částice; pak se můžete soustředit na detaily a provádět různé finální úpravy. Soubor je poté exportován přes Lightroom.

Jaké máte plány do budoucna?
Letos vyjde moje první fotokniha. Věnuje se samozřejmě focení pod voudou.

Pietro_Formis_by_Marta_Pracchi_02_2000x3000.jpg

O fotografovi Pietru Formisovi

Pietro Formis se narodil v Miláně v roce 1978 a vystudoval vizuální design. V roce 2008 se začal věnovat podvodní fotografii. Kvůli této vášni, která je nyní téměř posedlostí, cestuje Pietro Formis do tropických rájů, potápí se v našem krásném Středozemním moři a zkoumá i sladkovodní oblasti.

Mnoho jeho snímků bylo v průběhu let publikováno ve specializovaných časopisech, jako jsou SUB (Itálie), La Rivista della Natura (Itálie), Ocean Geographic (Austrálie), Unterwasser (Německo), Naturphoto (Německo) a Rolling Stone Italia. Pietro Formis získal řadu mezinárodních ocenění v oblasti podvodní fotografie, například Podvodní fotograf roku (UPY), Evropský fotograf roku (GDT), Asferico, Ocean Geographic, Ocean Art. Vede workshopy v Itálii i v zahraničí a organizuje fotografické zájezdy.

Pietro Formis spolupracuje se společností EIZO od roku 2018 a při zpracování snímků spoléhá na monitory ColorEdge.

Website | Facbook | Instagram 

Doporučení produktů