50. výročí EIZO – 0. díl

EIZO Corporation oslaví dne 1. dubna 2018 své padesáté výročí.  Pro připomenutí tohoto jubilea budeme po následujících 50 týdnů každou středu zveřejňovat různé zajímavosti a střípky z naší historie. A samozřejmě ani novinky z našeho sortimentu nezůstanou stranou.

Máte se na co těšit!

50. výročí EIZO – 1. díl

Počátky společnosti EIZO sahají do roku 1967. Firma Nanao Electric Co., Ltd. byla založena ve městě Nanao v prefektuře Išikawa a svoji činnost zahájila subdodávkou 14palcových černobílých televizorů v následujícím roce. Při výrobě těchto černobílých přijímačů společnost získala zkušenosti s důkladnou kontrolou kvality a hromadnou výrobou. Tím byl položen základ trvalého důrazu na vysoce kvalitní produkci.

50. výročí EIZO – 2. díl

V roce 1978 jsme v rámci obchodního modelu OEM (original equipment manufacturer) zahájili výrobu pro hru Space Invaders – tehdejší hit mezi arkádami. Věděli jste, že právě společnost EIZO vnesla do této původně černobílé hry barvy? Zde se plně uplatnily zkušenosti s vývojem, které jsme nasbírali při výrobě televizorů a dalších produktů.

50. výročí EIZO – 3. díl

V roce 1981 jsme postavili továrnu v Hakusanu v prefektuře Išikawa, kde EIZO sídlí dodnes. Rozšířili jsme své výrobní kapacity zahrnující i továrnu v Nanau a zahájili jsme výrobu OEM videorekordérů a televizorů kombinovaných s rozhlasovým přijímačem a kazetovým magnetofonem. Souběžně běžela i výroba monitorů CRT pro videohry.

50. výročí EIZO – 4. díl

V osmdesátých letech se začaly rozšiřovat osobní počítače. V roce 1981 jsme zahájili výrobu počítačových monitorů v obchodním modelu OEM, ale časem rostla naše touha představit monitory pod naší vlastní značkou. A právě to jsme uskutečnili roku 1985 uvedením 12palcového monitoru CRT označeného jako model „7030“.

50. výročí EIZO – 5. díl

Prvním cílovým trhem pro monitory CRT značky EIZO se stala Evropa, neboť tento kontinent je znám svým citem pro vysokou kvalitu. Svou značku jsme se rozhodli pojmenovat „EIZO“, což v japonštině znamená „obraz“. Zobrazovací technologii zdokonalujeme již od svého založení a od té doby si udržujeme statut výrobce špičkové zobrazovací techniky.

50. výročí EIZO – 6. díl

V roce 1984 – ještě před uvedením výrobků pod naší vlastní značkou – jsme začali hledat evropské distributory pro prodej přístrojů EIZO. Při výběru byla nejdůležitějším faktorem otázka, zda sdílejí strategii prodávat „dobré výrobky za rozumnou cenu“. Nejprve jsme podepsali smlouvy s distributory v Německu, Švýcarsku, Dánsku a Nizozemsku. Pak jsme prodej rozšířili i do Rakouska, Švédska a Řecka. Někteří z těchto distributorů tvoří součást naší stávající skupiny a prodávají výrobky EIZO dodnes.

50. výročí EIZO – 7. díl

V roce 1985 jsme otevřením kalifornské pobočky expandovali do Spojených států. Vyvážení kvality a ceny v tak velké zemi bylo obtížným úkolem a získání podílu na trhu představovalo opravdovou výzvu. Nicméně prodej grafických karet společně s monitory o vysokém rozlišení se ukázalo být vítěznou strategií a prodeje postupně stoupaly.

50. výročí EIZO – 8. díl

Skupinu EIZO nyní tvoří sedm společností v Japonsku a deset společností v dalších státech. Zástupci všech součástí skupiny EIZO a distributorů se jednou ročně schází v hlavním sídle společnosti EIZO v Japonsku. Na setkání zvaném „EIZO United“ se podrobně seznámí s děním ve firmě a s nově vyvíjenými výrobky. Přínosné jsou i osobní schůzky. V roce 2017 se setkání zúčastnilo 86 lidí z 29 zemí.

50. výročí EIZO – 9. díl

V japonském hlavním sídle máme vlastní systém pojmenovávání místností. Každá místnost nese jméno města, v němž působí některá z našich společností. Proto třeba říkáme, že „jednání se uskuteční ve Vídni,“ i když zůstáváme stále v Japonsku.

50. výročí EIZO – 10. díl

V naší německé společnosti EIZO Europe GmbH jsou jednací místnosti pojmenovány po japonských městech. Mezi nimi nalezneme Hakusan (kde sídlí vedení skupiny) nebo známější města jako Kjóto či Osaku.

50. výročí EIZO – 11. díl

Vraťme se k událostem z naší historie. Počítače v osmdesátých a devadesátých letech zvládaly jen nízká rozlišení. Pro dosažení vyšších rozlišení bylo nutné používat grafické karty. Vyvinuli jsme svou vlastní grafickou kartu a začali ji prodávat v sadě s monitorem CRT 9070S. Tento šestnáctipalcový monitor se stal trhákem nejen v Evropě, ale i ve Spojených státech, neboť překonával tehdy běžné čtrnáctipalcové obrazovky.

50. výročí EIZO – 12. díl

Koncem osmdesátých let monitory CRT značky EIZO získaly značný ohlas v zámoří. Protože obrazovou kvalitu monitorů CRT ovlivňuje geomagnetické pole, vytvořili jsme v naší japonské továrně pracoviště simulující geomagnetické pole různých oblastí, do nichž jsme monitory vyváželi. Zde jsme jednotlivě nastavovali každý monitor. Pokud se obrazovka používala mimo určenou oblast, barvy se nemusely reprodukovat správně. To se týkalo i monitorů zpětně importovaných do Japonska. V roce 1991 jsme zahájili výrobu a prodej monitorů určených přímo pro Japonsko, a to pod značkou „NANAO“ – tak se tehdy naše společnost jmenovala.

50. výročí EIZO – 13. díl

Počátek devadesátých let byl zlatým obdobím monitorů CRT. Již se očekával nástup panelů LCD, ale jejich rozšíření dosud bránily technologické překážky a vysoké náklady. EIZO se přesto s vervou pustilo do vývoje a výroby nového monitoru LCD pod označením FA-1020. Jeho cena činila v roce 1993 jeden milion japonských jenů (dnešní ekvivalent cca 8 900 amerických dolarů) a po komerční stránce se jednalo o propadák. Nicméně touha aktivně uplatňovat nejnovější technologie nás neopustila.

50. výročí EIZO – 14. díl

V devadesátých letech jsme byli zataženi do ostrého cenového soupeření, na něž měly vliv pohyby kurzů po zavedení eura a vstup předních výrobců počítačů na trh s monitory. Navíc se výroba přesouvala do jihovýchodní Asie, kde byly nižší personální náklady. Cenová hladina celosvětově klesala a naše podnikání tím trpělo. Proto jsme se rozhodli vybudovat výrobní linku v Singapuru a zaměstnat při výrobě monitorů místní obyvatele. Ale pak přišel zlom.

Pokračování za týden.

50. výročí EIZO – 15. díl

Pokračování z minulého týdne.

Těsně před realizací jsme od záměru přesunout výrobu do Singapuru ustoupili. Když totiž firma začne přeceňovat náklady a přesune výrobu do zahraničí, začne svou budoucnost spojovat s neustálým snižováním nákladů. Obávali jsme se, že by to zničilo naši firemní kulturu postavenou na vysoké kvalitě a vysoké spolehlivosti výrobků. Namísto přesouvání výroby jsme se zaměřili na snižování nákladů fundamentální změnou designu. Výsledkem těchto zvratů z roku 1994 bylo výrazné snížení ceny našich monitorů při zachování kvality a větší úspěch u zákazníků.

50. výročí EIZO – 16. díl

Roku 1996 jsme sjednotili naši obchodní značku na EIZO – do té doby jsme jako EIZO vystupovali v Evropě, zatímco v Japonsku a na severoamerickém kontinentu jsme byli známi jako NANAO. Sjednocení značky vedlo k další celosvětové expanzi.

50. výročí EIZO – 17. díl

Logo EIZO používané od roku 1996 obsahuje červenou, zelenou a modrou barvu – trojici základních barev viditelného světla. Ukrývá však daleko více myšlenek a symbolů.

50. výročí EIZO – 18. díl

Při příležitosti zavedení nového loga EIZO v roce 1996 jsme také změnili design výrobků. Od základu jsme upravili nejenom vzhled, ale přepracovali jsme také vnitřní konstrukci monitorů. Začali jsme se zabývat ergonomií, abychom přístrojům vdechli „lidštější“ design*. Japonský ústav pro design ocenil roku 2007 tento vylepšený design monitorů CRT cenou „Long Life Design Award“ udělovanou jménem sdružení Good Design.

*Když se monitor umístil zadní stěnou rovnoběžně se zdí (kolmo k podlaze), obrazovka byla mírně nakloněna směrem vzhůru, což zohledňovalo přirozené směrování lidského zraku směrem dolů.

50. výročí EIZO – 19. díl

V březnu 1997 jsme odstartovali masívní kampaň propagující monitory LCD. První model – FlexScan L23 o úhlopříčce 13,8 palce – se prodával za doporučenou cenu odpovídající přibližně dnešní částce 3 500 dolarů. V prosinci téhož roku jsme představili monitor FlexScan L34 o úhlopříčce 15 palců. Tehdejší monitory LCD byly oproti monitorům CRT dražší a měly nízké rozlišení, takže prodeje zpočátku vázly. Ale panely LCD si postupně našly cestu do obchodních sálů finančních institucí. Zde má každý uživatel před sebou několik obrazovek, tudíž výhody menší prostorové náročnosti a nižší spotřeby oproti monitorům CRT se zde projevují velmi výrazně.

50. výročí EIZO – 20. díl

V roce 1998 jsme představili monitor FlexScan L66 vycházející z potřeb finančních institucí. Jednalo se o první 18palcový monitor s rozlišením 1280 × 1024 bodů na světě. Obrazovka vynikala jak velkou úhlopříčkou, tak rozlišením, a bylo možné ji uchytit na nosné rameno nebo postavit na stůl. Tím zcela vyhovovala podmínkám na burzovních sálech.

50. výročí EIZO – 21. díl

V roce 2001 jsme spustili prodej modelu FlexScan L675 o úhlpříčce 18,1 palce. Díky v té době nejtenčímu rámečku na světě o šířce pouhých 19 mm se tento monitor stal hitem u finančních institucí. Kromě tenkého rámečku vynikal také výškově nastavitelným stojanem a mechanizmem pro otáčení obrazovky. Pokud jde o obrazovou kvalitu, jeho panel IPS nabízel široké pozorovací úhly, takže parametricky by se mohlo jednat o prototyp současných monitorů LCD.

50. výročí EIZO – 22. díl

V roce 2001 jsme přišli s rámečkem o šířce 19 mm, v roce 2004 jsme jej zúžili na 11 mm, v roce 2006 na 6,9 mm a konečně v roce 2015 jsme dosáhli šířky 1 mm. Zúžení na tuto hodnotu bylo umožněno změnami ve struktuře panelu z tekutých krystalů a zlepšováním mechanické konstrukce. Do obrazu na takovém monitoru se více ponoříte a když postavíte několik panelů vedle sebe, mezery mezi obrazovkami budou užší. Při práci si tak užijete větší pohodlí.

50. výročí EIZO – 23. díl

Pro připomenutí pětiletého výročí zahájení masivní výroby monitorů LCD v roce 1997 jsme roku 2002 vyrobili limitovanou edici tří tisíc sedmnáctipalcových monitorů FlexScan PLACEO. Překonali jsme mnohá úskalí návrhu a výroby hliníkového krytu včetně povrchové úpravy otryskáváním, diamantového řezání a zpracování s mikronovou přesností.

50. výročí EIZO – 24. díl

Rentgenové paprsky se začaly přesouvat z filmového materiálu na digitální snímače a na tuto změnu v medicínských zobrazovacích metodách jsme v roce 2002 reagovali uvedením radiologických monitorů LCD. Ty musí přesně zobrazovat jemné stínování rentgenových snímků. Abychom získali základní vědomosti o zobrazovacích metodách v lékařství, zvali jsme radiology, aby školili naše zaměstnance.

50. výročí EIZO – 25. díl

EIZO se nezabývá jenom vývojem a výrobou mamografických monitorů, ale sponzoruje také semináře pro lékaře v Japonsku, USA, Rusku a dalších státech.

V říjnu na Den proti rakovině prsu nosí zaměstnanci společnosti EIZO nejenom v Japonsku, ale po celém světě růžové oblečení a pořádají vzdělávací akce pro screeningová vyšetření prsu.

50. výročí EIZO – 26. díl

V roce 2003 jsme zahájili výrobu a propagaci monitorů LCD pro tvůrčí obory jako fotografie nebo tisk. Obrazová kvalita panelů LCD se v této době stále ještě považovala za horší než u obrazovek CRT. Proto jsme vyvinuli pokročilé funkce jako hardwarovou kalibraci pro dosažení excelentní kvality obrazu.

50. výročí EIZO – 27. díl

Ve fotografickém průmyslu se za tři nejvyšší ocenění považují evropské ceny TIPA a EISA a japonská Camera Grand Prix (DGP). Monitory EIZO ColorEdge vyhrály všechny tři: TIPA v letech 2005, 2007, 2009 a 2010, EISA v roce 2017 a Grand Prix v roce 2008.

50. výročí EIZO – 28. díl

EIZO v Japonsku zavedlo v roce 2003 dress code „working casual“ („smart casual“). V té době ve většině japonských firem platil neoficiální dress code vyžadující nošení vázanek. Cílem nových pravidel oblékání bylo vytvořit pracovní prostředí podporující svobodnější myšlení.

50. výročí EIZO – 29. díl

V roce 2004 jsme v Japonsku zahájili vývoj, výrobu a prodej domácích televizorů LCD, abychom zlepšili své zobrazovací technologie pro videotechniku. Tak se zrodil náš televizor FORIS.TV s důrazem na přirozený obraz, přirozený zvuk a funkční pohledný design. Modrá barva krytu odrážela blankytnou modř zdobící památkově chráněnou vilu Seisonkaku ve městě Kanazawa poblíž Hakusanu, kde sídlí ústředí společnosti EIZO.

50. výročí EIZO – 30. díl

Roku 2007 jsme v našem hlavním sídle v Hakusanu v prefektuře Išikawa postavili šestipodlažní výzkumnou a vývojovou budovu. Cílem bylo navýšit vývojové kapacity, zvýšit mobilitu a efektivitu a také pozvednout kvalitu designu. Z posledního podlaží lze spatřit jak horu Hakusan, tak Japonské moře. V prvním podlaží se nachází samoobslužná restaurace, kde se stravují všichni zaměstnanci od řadových pracovníků po nejvyšší činitele.

50. výročí EIZO – 31. díl

V roce 2007 jsme zakoupili firmu Tech Source (nynější EIZO Rugged Solutions Inc.) ve Spojených státech. Tehdy se společnost zaměřovala především na vývoj grafických karet pro řízení letového provozu. Touto akvizicí jsme uskutečnili plnohodnotný vstup na trh řízení letového provozu.

50. výročí EIZO – 32. díl

Roku 2007 jsme zakoupili divizi zdravotnických monitorů od německé firmy Siemens AG a založili EIZO GmbH. Silnou stránku společnosti představovala zobrazovací technika pro zdravotnictví a operační sály. Zkombinováním s našimi zkušenostmi se zobrazováním diagnostických snímků se vytvořily předpoklady pro další posílení naší pozice na trhu zdravotnické techniky.

50. výročí EIZO – 33. díl

V roce 2009 jsme zakoupili divizi monitorů a souvisejícího hardwaru od německé firmy eg-electronic. Společnost se zabývala vývojem, výrobou a prodejem průmyslových monitorů a monitorů pro řízení letového provozu. Touto akvizicí i předchozím zakoupením společnosti Tech Source v roce 2007 (výrobce grafických karet pro řízení letového provozu) jsme dále posílili prodeje techniky pro řízení letového provozu.

50. výročí EIZO – 34. díl

K prvnímu dubnu 2013 jsme naši společnost přejmenovali z EIZO Nanao Corporation na EIZO Corporation. Záměrem sladění obchodní značky a jména společnosti bylo zvýšení celosvětového povědomí o našem jménu a dosažení dalšího růstu.  Zároveň se jedná o závazek dalšího rozvoje zobrazovacích technologií v souladu s potřebami našich zákazníků.

50. výročí EIZO – 35. díl

Společnost EIZO Medical Solutions Inc. rozšířila v říjnu 2015 svoji působnost v Japonsku o integraci zdravotnických systémů – tuto činnost převzala od firmy Imation Corporation. Zkombinování nově získaných kompetencí s hardwarovými a softwarovými technologiemi našich monitorů a s našimi zkušenostmi v řízení kvality se nabízelo jako vynikající krok.

50. výročí EIZO – 36. díl

V roce 2016 jsme od firmy Panasonic Healthcare Co., Ltd., převzali divizi endoskopických monitorů. O rok později jsme vyvinuli a začali prodávat naše první chirurgické 3D monitory značky EIZO.

50. výročí EIZO – 37. díl

EIZO v současnosti nabízí své výrobky a služby na různých trzích a těší se oblibě u zákazníků na celém světě. Malý výběr z nich představujeme na našich stránkách s případovými studiemi. Nezapomeňte si je prohlédnout a podívat se, jak zákazníci všude na světě používají EIZO.

50. výročí EIZO – 38. díl

EIZO MS Corporation ve městě Hakui v prefektuře Išikawa vyrábí desky plošných spojů používané v monitorech EIZO. Stovky titěrných elektronických součástek jako například kondenzátorů se pájí na desky plošných spojů a provádějí se různé ověřovací kroky. Výroba těchto plošných spojů je jedním ze základních pilířů vysoké spolehlivosti monitorů EIZO. Proto si ji zajišťujeme v naší společnosti sami. Každá deska nese pečeť EIZO.

50. výročí EIZO – 39. díl

Více než 80 % výrobků značky EIZO pochází z ústřední továrny v japonském Hakusanu. Abychom mohli vyrábět širokou paletu výrobků od masových sérií až po zakázkové modely v malých množstvích, využíváme různé způsoby výroby. Jedním z nich je montování na běžícím páse. Hodí se pro hromadnou výrobu jednoho modelu – zejména pro monitory FlexScan.

50. výročí EIZO – 40. díl

Ani po smontování nejsou ještě monitory připravené k expedici. Nejprve musí projít procesem zaběhnutí. Monitor se na stanovenou dobu zapne a na obrazovku se promítne zkušební obrazec. Cílem je stabilizovat vnitřní obvody a zjistit případné počáteční závady. Mimochodem, všimli jste si rozdílného jasu a barev jednotlivých obrazovek na snímku? Každý panel z tekutých krystalů je totiž trochu jiný a rozdíly mezi jednotlivými kusy se již při výrobě projeví tímto způsobem. Proto je velmi důležitý proces nastavení, který bezprostředně následuje.

50. výročí EIZO – 41. díl

Po zaběhnutí monitorů každý přístroj nastavujeme a pak jeden po druhém kontrolujeme. Během tohoto proměřování a kontrol se odstraní rozdíly mezi jednotlivými kusy popsané minulý týden. Výsledné rozdíly v jasu a barevném podání jsou tak malé, že vám nebudou působit potíže ani při používání několika monitorů EIZO ve víceobrazovkové sestavě.

50. výročí EIZO – 42. díl

Další výrobní metodou je takzvaná buňková výroba zahrnující zaběhnutí, nastavení a kontrolu každého kusu. Tato metoda se hodí pro velmi různorodou malosériovou výrobu – v našem případě zejména pro výrobu zdravotnických monitorů RadiForce a monitorů ColorEdge pro tvůrčí odvětví. Nastavování barev a jasu je mnohem podrobnější a také časově náročnější než u řady FlexScan. Součástí výroby je i speciální nastavovací procedura pro potlačení rozdílů jasu v různých částech obrazovky.

50. výročí EIZO – 43. díl

V nové továrně otevřené v našem japonském ústředí v červenci 2016 uplatňujeme hybridní výrobní metodu. Ta kombinuje výhody pásové výroby s přednostmi buňkové výroby. Po smontování je monitor automaticky přepraven do třípodlažního nastavovacího bloku, kde systém s pohyblivými kamerami každý monitor individuálně nastaví. Díky tomuto systému můžeme flexibilněji vyrábět různé typy monitorů.

50. výročí EIZO – 44. díl

Do výroby našich monitorů jsme zavedli různé procesy. Mnoho těchto procesů probíhá automaticky, ale posledním krokem je vizuální kontrola prováděná našimi zaměstnanci. Zde se mohou uplatnit pouze zkušení pracovníci.

50. výročí EIZO – 45. díl

Každý nový zaměstnanec musí před nástupem do výroby absolvovat výuku v našem školicím středisku. Náplň výuky sahá od obecného porozumění konstrukci monitoru až po praktické úkony jako například používání elektrického šroubováku. Při praktické výuce používáme software „Screwdriver Master“ vyhodnocující pracovníkovy schopnosti na základě času, který mu trvá zašroubování určitého množství šroubů. Tyto schopnosti se měří u každého pracovníka a vynáší se na motivační graf vyvěšený v továrně.

50. výročí EIZO – 46. díl

„Přestaňte hledat důvody, proč něco nemůžete udělat. Pořádně se zamyslete, jak to udělat můžete!“

Toto heslo vyjadřující našeho „výrobního ducha“ je napsané na stěnách jedné z našich japonských továren v angličtině a v místním japonském dialektu. Vystihuje postoj, který v našich továrnách zaujímáme při omezování plýtvání ve výrobě.

50. výročí EIZO – 47. díl

Abychom vyhověli požadavkům našich zákazníků z námořnictví a zdravotnictví, vybudovali jsme vlastní provozy pro optické lepení. Optické lepení je technika, při níž se mezera mezi modulem LCD a panelem vyplňuje pryskyřicí, jež tyto dvě části slepí dohromady. Snížením indexu lomu světla se zlepší viditelnost a omezí se míra odlesků okolního osvětlení.

50. výročí EIZO – 48. díl

Různé testy provádíme již při vývoji produktů. Patří mezi ně i zkoušky elektromagnetické kompatibility (EMC) pro ověření odolnosti přístroje vůči elektromagnetickým vlnám z okolí a pro posouzení vlastního vyzařování přístroje. Dříve jsme tyto testy zadávali externím specializovaným firmám, ale roku 2001 jsme si vybudovali vlastní laboratoř. V této laboratoři označované jako bezodrazová komora můžeme provádět měření bez vlivu elektromagnetického záření z okolí. Z bezodrazové komory byste si nezavolali ani z mobilního telefonu, protože byste neměli signál.

50. výročí EIZO – 49. díl

Ve vyhrazené budově sídlí jedno z našich specializovaných testovacích pracovišť zaměřené na zkoušení odolnosti vůči velmi drsným podmínkám. Zde můžeme testovat odolnost vůči chvění, teplotě, vlhkosti, prachu a vodě. Prováděním těchto zkoušek vlastními kapacitami a vyhodnocováním jejich výsledků zvyšujeme efektivitu vývoje a udržujeme vysokou kvalitu.

50. výročí EIZO – 50. díl

Ano, toto je padesátý a závěrečný díl seriálu, který jsme zahájili v dubnu loňského roku. Věříme, že jste si užili spoustu zábavy při čtení o historii společnosti EIZO, na jejímž počátku stály před padesáti lety černobílé televizory OEM, stejně jako při prohlížení příspěvků o postojích, jež utvářejí současnou podobu firmy.

Budeme se vyvíjet i nadále a vynaložíme veškeré úsilí, abychom zůstali tahounem zobrazovacích technologií.