Digitální transformace: i přes široké povědomí jsme často stále na startovní čáře

Téměř všechny módní závody a jejich dodavatelé se nyní zabývají tématem „digitální transformace“. Hledají způsob sdílení barev, textur, vzorů, snímků a trojrozměrných objektů, který by jim umožnil digitálně a tedy virtuálně vyřídit většinu procesů týkajících se návrhu, vzorkování a zajišťování kvality. Přínos je nasnadě: odpadne zdlouhavé zasílání nesčíslných balíků kurýrní službou a celkově se omezí poštovní styk.

„Aby bylo digitální vzorkování s patřičnou konzistencí a vypovídací hodnotou vůbec možné, je naprosto nezbytné, aby všichni zúčastnění designéři, produktoví vývojáři, vlastníci obchodních značek a výrobci přešli na společnou platformu, na níž budou používat jednotnou reprezentaci barev.“ 

Olaf Kölling, jednatel společnosti ColorDigital.

A přesně toto umožňuje DMIx Cloud od společnosti ColorDigital. Tato kolínská firma spolupracuje s Německým módním institutem (DMI) a zná tedy velmi přesně potřeby módního průmyslu. Společnost ColorDigital byla založena roku 2013 a od té doby pracuje na vývoji digitální platformy, jež by módnímu a textilnímu průmyslu umožnila úspěšnou digitální transformaci. Zmíněná jednotná reprezentace barev je přitom tou největší výzvou. Barvy materiálů jsou vždy silně závislé na okolním osvětlení a vnímání barev je obecně subjektivní záležitost. Objektivizace barev je tedy prvořadým úkolem a nejdůležitějším faktorem, jenž rozhoduje o úspěchu celého konceptu. 

Digitální platforma: Cloud DMIx

„Abychom celý proces oprostili od vlivu různého okolního osvětlení, pracuje cloud DMIx od začátku do konce výhradně se spektrální reprezentací barev,“ vysvětluje Kölling klíčový bod řešení od firmy ColorDigital. Použité osvětlení pak už nehraje žádnou roli. Další chyby mohou vznikat ve správě barev různých operačních systémů, prohlížečů a zařízení. Zde se společnosti ColorDigital podařilo vytvořit pomocí webových a desktopových aplikací barevně věrný a konzistentní proces. Cloud však už neobsahuje jen informace o barvách – přibyly na něm i textury a snímky. Digitální data tak kromě informací o samotných barvách postihnou i vlastnosti povrchu jako například odrazivost a nalezneme zde i trojrozměrné textury.

EIZO jako člen oborového sdružení Digital Textile Connection.
EIZO jako člen oborového sdružení Digital Textile Connection.

Monitor jako klíčový zobrazovací prvek cloudu DMIx

„Získaná data mohou být velmi přesná. Avšak vizuální vzorkování by bylo nemyslitelné bez monitoru, který požadovaná data zobrazí naprosto nezkresleně a pokrývá co největší barevný rozsah, aby dokázal reprodukovat pokud možno všechny barvy uložené v číslicové podobě,“ upozorňuje Gerd Willschütz, jednatel společnosti ColorDigital. Dále dodává: „Proto od samého počátku spoléháme na monitory EIZO ColorEdge a doporučujeme je i našim zákazníkům.“ Velký barevný rozsah monitorů ColorEdge se širokým gamutem dovoluje zobrazovat i obzvláště syté barvy. Šestnáctibitové převodní tabulky 3D LUT a desetibitová reprodukce barev navíc zaručují naprosto plynulé a hladké barevné přechody. Technologie Digital Uniformity Equalizer zajišťuje homogenní reprodukci obrazových dat na celé zobrazovací ploše monitoru. Díky pětileté záruce s výměnou u zákazníka jsou i celkové náklady na vlastnictví předvídatelné. Zejména monitory řady CG jsou předurčeny pro nasazení do role referenčních monitorů v digitálním vzorkování. Vestavěné kalibrační senzory pro hardwarovou kalibraci dovolují automatizovat nezbytné pravidelné kalibrace, čímž snižují náklady na správu a technickou podporu na naprosté minimum. Především v podnicích s více pracovišti vyžadujícími barevnou věrnost se velmi osvědčila ústřední správa monitorů ColorEdge prováděná kalibračním softwarem ColorNavigator 7. 

„Úzce spolupracujeme s firmou EIZO a funkce pro správ barev jako například hardwarovou kalibraci monitorů EIZO hodláme integrovat do našich řešení. Těší nás, že ve společnosti EIZO máme silného partnera na půdě našeho oborového sdružení Digital Textile Connection.“

Gerd Willschütz ze společnosti ColorDigital.

Monitory EIZO jako ústřední prvky cloudu DCMI.
Monitory EIZO jako ústřední prvky cloudu DCMI.

Oborové sdružení „Digital Textile Connection“

Pro správnou funkci tohoto komplexního systému jsou kromě ústředního cloudu, příslušných webových i desktopových aplikací a monitorů EIZO ColorEdge zapotřebí i další hardwarové a softwarové součásti. Proto i další firmy vstoupily do nově založeného oborového sdružení s cílem nabízet zákazníkům komerčně snadno uchopitelné ucelené řešení. Tak vzniklo sdružení Digital Textile Connection. Na jeho půdě spolupracují nejvýznamnější firmy a přední inovátoři z daného oboru na vytváření ucelených řešení s cloudem DMIx pokrývajících celý proces od pořízení dat přes jejich zobrazení až po tisk. Záměrem je poskytnout snadno použitelný systém fungující jednoduše a bez velkých technických problémů. 

K zachycování barevnosti a materiálových vlastností slouží různá řešení značky x-rite sahající od jednoduchého spektrálního fotometru až po vysoce komplexní skener TAC7. V nabídce firmy x-rite nalezneme dokonce i výrobek Virtual Light Booth pro trojrozměrné zobrazování.

Software Vidya od firmy Assyst je určen pro virtuální modelování textilních struktur.

Epson nabízí četné sublimační tiskárny k pohotovému tisku a fyzickému zprostředkování vzorků zaslaných digitálně bez zdlouhavé přepravy klasickou poštou. 

Vzorným příkladem digitálního procesu s cloudem DMIx je firma Peter Büdel GmbH z Laufachu. Firma se zaměřuje na výrobu doplňků. Díky rychlosti a flexibilitě digitálního procesu může individuální výrobky dodávat svým zákazníkům v nejkratším čase.

Ucelené řešení digitálního procesu – cesta do budoucnosti

Firmě ColorDigital se společně s dalšími partnery ze sdružení Digital Textile Connection podařilo vyvinout ucelený balíček pro bezstarostnou digitální transformaci a vzájemné propojení subjektů módního a textilního průmyslu. Ty pak mohou reagovat na stále proměnlivější požadavky trhu a udržet si svoji pozici nebo ji dokonce ještě posílit. 

V předváděcí místnosti firmy ColorDigital v kolínské čtvrti Rheinauhafen se zájemci z textilního průmyslu mohou seznámit téměř s celou nabídkou, z níž si mohou vybrat monitory ColorEdge vyhovující jejich potřebám. 

K monitorům ColorEdge:

CG247X Řada CG
CG247X ColorEdge

24palcový monitor CG247X okouzlí nejjemnějšími rozdíly barevných odstínů a přesným barevným podáním s nejvyšší kvalitou a přesností obrazu. Díky trojrozměrné tabulce LUT a automatické kalibraci.

 • 61,1 cm (24,1 palců)
 • 1920 x 1200
 • IPS (Wide Gamut)
 • Integrovaný snímač pro automatickou kalibraci
 • Formát 16:10
42490,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 61,1 cm (24,1 palců)
 • 1920 x 1200
 • IPS (Wide Gamut)
 • Integrovaný snímač pro automatickou kalibraci
 • Formát 16:10
CG319X Řada CG
CG319X ColorEdge

Model CG319X přináší rozhodující přednosti fotografům, grafikům a uživatelům pohybujícím se ve světě videa 4K. Díky svému rozlišení 149 ppi reprodukuje obrazová data extrémně ostře.

 • 78,9 cm (31,1 palců)
 • 4096 x 2160 (4K)
 • IPS (Wide Gamut)
 • Integrovaný snímač pro automatickou kalibraci
 • Formát 17:9
124590,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 78,9 cm (31,1 palců)
 • 4096 x 2160 (4K)
 • IPS (Wide Gamut)
 • Integrovaný snímač pro automatickou kalibraci
 • Formát 17:9
CG279X Řada CG
CG279X ColorEdge

Model CG279X se dokonale hodí pro zobrazování a úpravy materiálů HDR v režimu SDR. Zaujme širokým barevným rozsahem, 16bitovou tabulkou 3D Look Up Table a přesnou reprodukcí nejjemnějších barevných nuancí.

 • 68,4 cm (27 palců)
 • 2560 x 1440
 • IPS (Wide Gamut)
 • Integrovaný snímač pro automatickou kalibraci
 • Formát 16:9
53990,00 Kč
Běžná cena vč. 21 % DPH.
 • 68,4 cm (27 palců)
 • 2560 x 1440
 • IPS (Wide Gamut)
 • Integrovaný snímač pro automatickou kalibraci
 • Formát 16:9